Często wyjeżdżasz służbowo? Szukasz walizki, która sprawdzi się w delegacji? Potrzebujesz torby na kółkach, która pomieści wszystko, co potrzebne na krótkim wyjeździe? Sprawdź, jak wybrać walizkę, która w pełni odpowie na Twoje potrzeby.
Walizka mała, czyli jaka?
Torby na kółkach dzieli się m.in. z uwagi na ich rozmiar. Najmniejsze są kabinówki – walizki, które można wziąć ze sobą na pokład samolotu jako bagaż podręczny. Są one malutkie, odpowiadają rozmiarem damskiej torebce, plecakowi czy torbie na laptopa. Mają około 40 cm wysokości, 30 cm szerokości i 20 cm grubości, czyli około 16″. To bardzo mało. Można oczywiście spakować się do takiej torby, jednak ubrania będą przewożone w ścisku, co może się odbić na Twoim schludnym wyglądzie podczas biznesowych spotkań.
Właśnie dlatego na krótki wyjazd biznesowy lepszym wyborem są walizki małe. Czyli jakie? Są subtelnie większe od kabinówek. Z reguły mają 19″, a więc wysokość 55 cm, szerokość 40 cm i grubość 20 cm. To pojemność około 60 litrów, więc w zupełności wystarcza na krótką biznesową delegację. Pomieści to, co najpotrzebniejsze. Z pewnością spakujesz do niej ubranie na zmianę, buty i kosmetyki. A czym się kierować podczas wyboru walizki?
Walizka mała na kółkach w kolorze różowym OCHNIK WALAB-0040-32-19 (W24)
Walizka mała – twarda czy miękka?
Już wiesz, że mała walizka to rozmiar wystarczający na biznesowy wyjazd. Teraz musisz się zastanowić, z jakiego materiału powinna być wykonana. Zasadniczo do wyboru masz dwie możliwości. Możesz kupić walizkę miękką lub twardą.
Pierwszy rodzaj to torba na kółkach wykonana z materiału. Może być to poliester, ale częściej stosuje się nylon. Docenia się go za niezwykłą trwałość – wszak to właśnie z tego materiału szyje się kamizelki kuloodporne. Miękka walizka z nylonu to gwarancja wytrzymałości i elastyczności. Jest odporna na naciski, uderzenia, przebicie i pęknięcie. Niestety nie jest wodoodporna. Zaletą miękkiej walizki na kółkach są liczne zewnętrzne kieszenie. Możesz umieścić w nich przedmioty, które zawsze chcesz mieć pod ręką. To również sposób na to, by zaprowadzić większy porządek podczas pakowania.
Z kolei twarde walizki to już trudniejszy wybór. Wykonuje się je z trzech rodzajów materiałów. Możesz kupić walizkę z:
- ABS-u – to materiał niezwykle twardy, ale mało elastyczny, przez co może pękać. Jest odporny na zarysowania i wodoodporny;
- polipropylenu (PP) – to tworzywo twarde, ale jednocześnie plastyczne – po wgnieceniu odzyskuje swój kształt. Niestety zdarza się, że z czasem się przeciera i rysuje. Walizka z PP jest wodoszczelna i lekka;
- poliwęglanu (PC) – to najtrwalszy z materiałów wykorzystywanych do produkcji toreb na kółkach. Nie pęka, nie wgniata się i nie widać na nim oznak zużycia. Jest dość lekki i wodoodporny.
Na co postawić? Na pewno znaczenie ma budżet. Musisz zdecydować, czy wybierasz tańsze rozwiązanie w postaci torby z ABS-u, czy droższe z poliwęglanu. Alternatywą dla powyższych jest walizka na kółkach z polipropylenu.
Gdy już zdecydujesz się, czy stawiasz na torbę miękką czy twardą, pozostaje Ci jeszcze kilka kwestii do rozstrzygnięcia, by wybór był funkcjonalny i ergonomiczny. Mowa o pozostałych elementach.
Miękka, mała walizka na kółkach OCHNIK WALNY-0040-69-19 (W24)
Jakie kółka w walizce wybrać?
Aby wygodnie prowadziło się torbę, także tę średnich wymiarów, musi mieć ona odpowiednie kółka. Wbrew pozorom różnice są ogromne. Kółka w walizce mogą być wykonane z różnych materiałów. Może to być plastik, kauczuk, guma i ich mieszanki. Jeśli zależy Ci na trwałości i cichej pracy, zrezygnuj z kół plastikowych. Wybierz te wykonane z gumy i kauczuku.
W przypadku walizek istotna jest również liczba kółek. Można kupić modele z dwoma, jednak zdecydowanie lepiej jest, gdy są cztery. Dzięki temu nie tylko możesz ciągnąć walizkę, pochylając ją względem podłoża, ale też może sunąć po podłodze na stojąco. Idealnie jest, gdy kółka walizki obracają się o 360 stopni.
Bywa, że kółka są pojedyncze. Aby walizka była bardziej stabilna, zdecydowanie lepiej jest postawić na taką, która ma je podwójne. Dobrze, by kółka w walizce były łożyskowane.
Czarna, mała walizka na kółkach OCHNIK WALPC-0012-99-19 (W24)
Funkcjonalna walizka, czyli jaka?
Wiesz już, na co zwrócić uwagę, aby torba była pakowna, wytrzymała i dobrze się ją ciągnęło. Co jeszcze jest ważne w walizce, by była ona funkcjonalna? Na pewno jej wnętrze. Dobrze, gdy jest podzielone na dwie części. Wówczas w jednej, zamykanej materiałem na suwak komorze możesz umieścić buty i kosmetyczkę, a w drugiej – poukładać odzież za elastycznymi pasami. Walizka na kółkach z materiału posiada często dodatkowe kieszenie zewnętrzne. To spory atut, gdy zabierasz ze sobą drobne przedmioty.
Dobrze, gdy torba ma teleskopową rączkę – dzięki temu możesz dopasować jej długość do swojego wzrostu, by wygodnie prowadzić walizkę. Gumowe rączki na obu bokach to z kolei idealne rozwiązanie, gdy musisz wziąć bagaż do ręki, żeby np. wnieść go po schodach lub umieścić w luku bagażowym nad głową.
Funkcjonalne dodatki w walizkach na kółkach to także miejsce na zapisanie danych. Dobrze, gdy taki identyfikator jest ukryty. Nie można pominąć też kwestii zamka. Walizka powinna otwierać się obustronnie. Powinna mieć także możliwość zabezpieczenia zawartości. Możesz wybrać zamek klasyczny, który spina się kłódką, lub numeryczny. Zamek TSA to opcja idealna, gdy podróżujesz do kraju, w którym celnicy mogą zechcieć sprawdzić zawartość Twojego bagażu. Dzięki niemu obsługa samodzielnie i bez uszkodzeń otworzy torbę na czas kontroli.
Artykuł sponsorowany.