Kurkuma – doskonały dodatek w zrównoważonej diecie!

Używana w Indiach jako popularna przyprawa, kurkuma stała się jedną z bardziej charakterystycznych na świecie, zaraz obok curry. Można ją znaleźć w wielu domach jako ceniony dodatek do potraw, szczególnie dań mięsnych, sosów i zup. Wyciąg z kurkumy jest jednocześnie bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Właściwości kurkumy doskonale poprawiają samopoczucie i sprzyjają kondycji. Oto kilka ciekawych faktów o kurkumie.

Jak działa kurkuma na organizm?

Ekstrakt z kurkumy ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Działanie kurkumy znane było już starożytnym ludom zamieszkującym dzisiejsze Chiny. Medycy używali kurkumy jako leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Na co kurkuma jeszcze się nada? Zdecydowanie poleca się ją dla osób, które mają problemy ze stawami, jej obecność w diecie działa przeciwzapalnie i łagodzi bolesne dolegliwości. Ponadto kurkuma z pieprzem świetnie reguluje układ pokarmowy, wzmacniając przy tym wątrobę oraz woreczek żółciowy.

Kurkuma jest także silnym antyoksydantem. Zwalczając wolne rodniki, aktywnie przyczynia się ona do spowolnienia procesów starzenia oraz zahamowania rozwoju niektórych dolegliwości. Najlepiej stworzyć połączenie kurkumina z pieprzem (piperyną), wówczas związek ten jest najlepiej przyswajalny. Działa korzystnie, między innymi na układ sercowo-naczyniowy, układ odpornościowy, minimalizuje ryzyko wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca, Alzheimer i niektóre nowotwory.

Foto: KenayAG – kurkuma w kapsułkach (czytaj więcej)

Jaka kurkuma najlepsza?

Jedna porcja przyprawy kurkumy ma w sobie zaledwie 3% kurkuminy. Aby dostarczyć korzystną dla nas, dzienną porcję tego mikroskładnika przeciętny, dorosły człowiek musiałby zjadać około 3 kg tej przyprawy na dobę. Dlatego w celu spotęgowania korzystnego dziania kurkumy warto pomyśleć o suplemencie diety. Tabletki kurkumy zawierają w sobie dobrze przyswajalną formę tego związku. Przyjmując czysty ekstrakt z kurkumy gwarantuje się w jednej kapsułce dawkę kurkuminoidów na poziomie 95% objętości.

Przeczytaj także:  Neutrofile - Czym są, co oznacza podwyższony i obniżony poziom?

Na rynku polskich suplementów diety zdecydowanie warto polecić Kurkumę BCM-95 od firmy KenayAG. Wyciąg z kurkumy tej marki to doskonale przyswajalna forma suplementu, przebadana pod kątem zawartości metali ciężkich oraz alergenów. Jako rozpuszczalnik wykorzystywany jest do produkcji etanol lub octan etylu, a nie tańsze i bardziej szkodliwe rozpuszczalniki na bazie benzenu lub acetonu.

Kurkuma – jak dawkować?

Przy stałym przyjmowaniu kurkumy w formie suplementu diety należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. W przypadku kurkumy BCM-95 KenayAG jest to dawka 750 mg ekstraktu z kurkumy na dobę w postaci dwóch kapsułek, przyjmowanych rano i wieczorem, najlepiej podczas posiłku.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna