Kiedy zdecydować się na botoks, a kiedy na kwas hialuronowy?

Zabiegi z użyciem botoksu oraz kwasu hialuronowego są jednymi z najpopularniejszych procedur medycyny estetycznej, szczególnie u osób w przedziale wiekowym 30 – 40 lat. Jest to czas, gdy na naszej skórze pojawiają się oznaki starzenia mogą pogłębiać się w różnym tempie. Do najczęstszych z nich należą kurze łapki, lwia zmarszczka, cienie pod oczami czy też pionowa zmarszczka na czole. Na szczęście wszystkie te mankamenty można zlikwidować przy pomocy jednej z wyżej wymienionych substancji, jednak która z nich zadziała najlepiej?

Różnice między botoksem a kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy i botoks to całkowicie różne substancje, chociaż wiele osób błędnie używa tych nazw naprzemiennie. Botoks, czyli toksyna botulinowa to jedna z najsilniejszych naturalnych neurotoksyn wytwarzana przez bakterie o nazwie Clostridium botulinum. Botoks działa na zasadzie blokady uwalniania się neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina, który jest niezbędny do inicjacji skurczu mięśni. Blokada ta sprawia, że mięśnie zostają praktycznie uśpione przez co nie kurczą się i nie wywołują zmian na powierzchni skóry. Na stronie https://derm-estetyka.pl/zmarszczki-czola-pod-oczami-miedzy-brwiami.html/, przeczytasz jakie zastosowanie ma botoks, jak długo trwa zabieg z jego użyciem i jakich efektów można się spodziewać.

Z kolei kwas hialuronowy to substancja chemiczna naturalnie występująca w naszym organizmie, będąca głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej. Kwas hialuronowy odpowiada głównie za zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawodnienia oraz stymuluje fibroblasty i ochronę komórek skóry przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Oznacza to, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Niestety, wraz z upływem lat, jego ilość zanika, powodując utratę jędrności i nawilżenia twarzy. Zabiegi uzupełniające poziom kwasu hialuronowego w skórze pozwalają przywrócić jej kondycję oraz umożliwiają walkę z oznakami starzenia.

Zastosowanie obu substancji

Toksyna botulinowa i jej zdolność do blokowania skurczów mięśni najlepiej sprawdzi się w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Oznacza to, że zabiegi z użyciem botoksu są w stanie zniwelować lub praktycznie usunąć linie i bruzdy na twarzy oraz wyraźnie wygładzić skórę. Substancja ta sprawdza się również w profilaktyce przeciwzmarszczkowej, głównie w celu niwelowania zmarszczek znajdujących się w górnej linii twarzy ( kurze łapki, lwia bruzda, linie przecinające czoło).  Całkowicie błędne jest jednak dosyć popularne przekonanie, że botoksem da się powiększyć i wymodelować usta, bowiem substancja ta nie posiada takich właściwości.

Kwas hialuronowy można z kolei stosować do niwelowania wszelkich oznak starzenia. Głównie są to jednak zmarszczki statyczne i bruzdy, takie jak zmarszczka palacza, linia marionetki, fałda nosowo – wargowa czy opadające z wiekiem policzki. To właśnie kwas hialuronowy sprawdza się również przy modelowaniu i powiększaniu ust lub przy odmładzaniu dekoltu, szyi i dłoni.

Bezpieczeństwo stosowania obu substancji

Zarówno botoks jak i kwas hialuronowy stosowane są z powodzeniem od wielu lat, co dowodzi ich całkowitego bezpieczeństwa. Warto również wspomnieć, że preparaty zawierające botoks są zarejestrowane w naszym kraju jako leki, dlatego tak ważne jest by zabiegi z wykorzystaniem tych substancji wykonywała jedynie osoba posiadająca odpowiednie przeszkolenie. Wiele osób obawia się, że toksyna botulinowa może wywołać u nich uszczerbek na zdrowiu, jednak warto pamiętać, że stężenie botoksu stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej jest tak niskie, że nie niesie ze sobą ryzyka zatrucia. Co więcej, botoks ma pewne ograniczenie czasowe, po którym zablokowany mięsień wraca do swojej normalnej pracy. Z kolei kwas hialuronowy jest w pełni biodegradowalny, nietoksyczny i niedrażniący. Nie wywołuje reakcji skórnych ani alergicznych a z biegiem, podobnie jak botoks ulega wchłonięciu przez skórę.

Którą z substancji wybrać?

Wybór pomiędzy kwasem hialuronowym a botoksem nie jest sprawą oczywistą. Obie substancje doskonalone spisują się w zabiegach odmładzających, jednak są na tyle różne, że ciężko jest je do końca porównać. Generalnie przyjęto, że toksyna botulinowa lepiej sprawdza się u osób mających problem ze zmarszczkami mimicznymi oraz przy zabiegach z zakresu profilaktyki przeciwstarzeniowej. Kwas hialuronowy polecany jest z kolei osobom posiadającym głębokie zmiany, bruzdy i linie.

Podział ten jest jednak czysto umowny a każdy przypadek wymaga konsultacji. Dlatego tak ważne jest wykonywanie jakichkolwiek zabiegów jedynie u wykwalifikowanych specjalistów medycyny estetycznej, którzy już na pierwszej wizycie konsultacyjnej są w stanie bezbłędnie przeanalizować nasza skórę i dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu i substancji najlepiej dostosowany co problemu, z którym się borykamy.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna