Jaką płytę gazową do zabudowy kupić?

Płyty gazowe są bardzo popularne w ostatnim czasie, zwłaszcza  w formie do zabudowy. Są proste w obsłudze i można stosować je w miejscach z instalacją gazową, która jest tańsza. Jaki model najlepiej wybrać dowiesz się poniżej.

1.      Rodzaje płyt gazowych
2.      Zalety płyt gazowych
3.      Rozmiar i kształt płyt
4.      Czyszczenie płyt
5.      Inne ważne aspekty

Rodzaje płyt gazowych

Na rynku można znaleźć różne typy płyt gazowych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy: szklane, emaliowane, żeliwne czy stalowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Pierwsza z nich jest podobna do płyty indukcyjnej. Różnicą jest dodatkowa warstwa szklana, który przykrywa palniki, co pomaga w utrzymaniu czystości. Płyta emaliowana jest tania, ale nie należy do najtrwalszych  materiałów. Zaletą jest łatwość usuwania zabrudzeń. Płyta gazowa żeliwna składa się ze stalowej płyty i żeliwnego rusztu. Pozytywem jest trwałość materiałów i unikalny design. Istnieją  także modele ze szklaną płytą z umocowanymi palnikami. Atutem płyty stalowej jest jej niska cena i odporność na uszkodzenia. Innym typem są płyty do zabudowy. Jeśli nie mamy kuchenki lub wolimy kupić osobno płytę, warto zdecydować się na szeroki wybór takiego typu płyt. Płyta gazowa do zabudowy wkomponuje się idealnie w każdą kuchnię.

Zalety płyt gazowych

Gotowanie na gazie jest bardziej efektywne i łatwo można zmienić temperaturę palnika czy zgasić ogień. Płyta gazowa to idealne rozwiązanie dla osób ze starą instalacją elektryczną. Gotowanie będzie niezależne od awarii prądu czy dostępu energii elektrycznej. Można także opiekać produkty bezpośrednio na palniku. I najważniejszą zaletą jest niska cena użytkowania. Rachunki za gaz są o wiele niższe, niż te za prąd.

Rozmiar i kształt płyt

Wybierając wymiary płyty gazowej warto wziąć pod uwagę dostępne miejsce w kuchni Najczęściej sprzedaje się płyty między czteroma, a sześcioma palnikami. Standardowo można znaleźć płyty o prostokątnym kształcie i 60 cm szerokości. Płyty o szerokości od 70 do 90 cm są bardzo praktyczne, ponieważ zawierają dodatkowy palnik oraz więcej miejsca na naczynia. Jeśli wolimy mniejsze modele istnieją dwupalnikowe o szerokości 30 cm. Są idealne do kawalerki czy domku letniskowego. Dobrym pomysłem, jeśli mamy dużo miejsca na blacie jest kilka płyt podwójnych, które można samodzielnie zagospodarować. Rarytasem są modele nietypowe, które występują w różnych kształtach, których mało na polskim rynku.

Czyszczenie płyt

Ze względu na materiał, z którego wykonana jest płyta, zmienia się sposób czyszczenia. Płyty szklane łatwo ulegają zarysowaniu, co widać szczególnie na ciemnych powierzchniach. Także przyciągają kurz, który trzeba często ścierać. Na płytach ze stali łatwiej gromadzą się tłuste plany. Ich zaletą jest zagłębienie, które zapobiega  wylaniu się jedzenia bezpośrednio na blat. Płyty emaliowane są najłatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ nie przywiera do nich brud i łatwo je domyć.

Inne ważne aspekty

Przed kupnem płyty warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, które niektóre z nich posiadają. Jeśli dysponuje żeliwnymi rusztami możemy liczyć na wytrzymałość na najwyższe temperatury i wieloletnie użytkowanie. Można je także myć w zmywarce. Istnieją także modele z palnikiem Wok, który posiada potrójny płomień. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku dużych garnków czy patelni. Niektóre płyty gazowe dysponują także specjalną powłoką odporną na zarysowanie czy przywieranie żywności. Warto zapoznać się ze wszystkimi funkcjami przed zakupem, aby wybór spełniał nasze oczekiwania.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna