Jak zregenerować zniszczone włosy?

Jak zregenerować zniszczone włosy

Zadbane, zdrowe i lśniące włosy stanowią najlepszą wizytówkę kobiety. Niestety, kobieca fryzura bywa wrażliwa na wiele czynników różnego rodzaju i często ulega uszkodzeniom. Co robić w sytuacji, kiedy włosy stają się łamliwe, kruche, splątane i pozbawione sprężystości?

Przyczyny uszkodzeń włosów

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do niszczenia włosów. Podzielić je można na:

 • czynniki mechaniczne – takie jak spanie z mokrymi włosami, stosowanie zbyt ciasnych gumek, zbyt intensywne czesanie włosów, tarcie ręcznikiem, częste tapirowanie włosów, noszenie ciasnych nakryć głowy,
 • czynniki fizyczne – jeśli chodzi o przyczyny fizyczne uszkodzenia włosów, zaliczyć można do nich stylizację przy pomocy gorącego powietrza, zbyt częste używanie lokówki i prostownicy, nieodpowiednią pielęgnację, silny wiatr, mocne słońce, mróz,
 • czynniki chemiczne – rozjaśnianie, trwałą ondulację, farbowanie – są to zabiegi fryzjerskie, które ingerują w łuskę włosa.

Zniszczone włosy można rozpoznać po tym, że stają się:

  • kruche, łamliwe i suche,
  • wyraźnie porowate,
  • splątane, pozbawione blasku i matowe,
  • osłabione – wypadają w większej ilości,
  • ścieńczałe przy końcówkach.

Jak można zregenerować zniszczone włosy?

Na skuteczną pielęgnację włosów składa się kilka ważnych etapów.

Podcięcie końcówek

Wiele kobiet decyduje się na pozbycie się najbardziej zniszczonych części włosa. Nie jest to konieczność, jednak podcięcie końcówek sprawia, że włosy już na pierwszy rzut oka wydają się bardziej zdrowe.

Wyeliminowanie szkodliwych nawyków

W procesie regeneracji włosów bardzo ważne jest, aby zrezygnować z czynników, które je niszczą. Zbyt częste rozjaśnianie włosów, codzienna stylizacja przy pomocy gorącego powietrza, korzystanie z nadmiaru kosmetyków stylizacyjnych – są to bardzo szkodliwe nawyki, z których najlepiej zrezygnować raz na zawsze.

Przeczytaj także:  Co stosować na mdłości w ciąży? Jak sobie z nimi radzić i jakie są ich przyczyny?

Odpowiednia dieta i nawilżenie

Kobiety, które chcą, by ich włosy zachwycały pięknym wyglądem, muszą dopilnować, by ich dieta była bogata w witaminy i minerały. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu – specjaliści zalecają picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

Intensywna regeneracja

O regenerację włosów można zadbać nie tylko w salonie fryzjerskim, ale także w zaciszu własnego domu. Aby włosy stały się odżywione, zdrowsze i bardziej lśniące, warto zastosować specjalistyczne kosmetyki do ich pielęgnacji. Mowa nie tylko o szamponach i odżywkach, ale także maskach, masłach, olejach i olejkach do końcówek (dostępne pod adresem https://onlybio.life/olejki-do-koncowek)

Wybierając produkty do pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na równowagę PEH. Chodzi o utrzymanie właściwego stosunku pomiędzy składnikami wchodzącymi w skład produktów do pielęgnacji włosów. Odpowiednia ilość i właściwe proporcje protein, humektantów i emolientów to klucz do zadbanych, zdrowych włosów.

Kosmetyki należy dobierać także pod kątem porowatości włosów – to jest stopnia odchylenia ich łusek od łodygi. Większość kobiet dąży do osiągnięcia włosów niskoporowatych- które już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie zdrowych i zebranych.

Informacja prawna