Jak zdrowo się odżywiać każdego dnia?

zdrowe odżywianie

Pandemia zmusiła nas do zmiany naszego trybu życia. Musieliśmy zrezygnować z codziennych przyjemności. Jednak ten szczególny czas to także doskonała okazja do zmiany naszych nawyków żywieniowych…

Smacznie i zdrowo każdego dnia!

Wiele osób myśli, że zdrowa i zbilansowana dieta musi być bardzo kosztowna i skomplikowana. To oczywiście nie jest prawda. Każdy z nas może zmienić swój sposób odżywania na lepszy. Wystarczy, że będziemy stosować kilka podstawowych zasad.

Po pierwsze postawmy na świeże warzywa i owoce.  Dzięki temu dostarczmy do naszego organizmu mnóstwo witamin i minerałów. Dodatkowo dostarczymy sobie sporą dawkę błonnika… Błonnik sam w sobie co prawda nie ma zbyt wielu właściwości odżywczych, jednak pobudza on pracę naszych jelit. Sprawia, że nie musimy borykać się z nieprzyjemnymi zaparciami. Błonnik pokarmowy to także nasz sprzymierzeniec, jeśli borykamy się z nadprogramowymi kilogramami. A to dlatego, że błonnik pęcznieje w żołądku i zwiększa swoją objętość… Tym samym nasze posiłki są zdecydowanie mniej obfite.

Warto też zmienić sposób przygotowywania posiłków. Zrezygnujmy z smażenia na głębokim tłuszczu. Zdrowsze opcje to pieczenie, grillowanie czy gotowanie na parze. Jeśli mimo to nie chcemy rezygnować ze smażonych potraw, to zainwestujmy w patelnię dobrej jakości. Dzięki temu będziemy mogli smażyć na minimalnej ilości tłuszczu. Po smażeniu warto położyć gotową potrawę na papierowym ręczniku. Dzięki temu jeszcze bardziej ograniczymy ilość tłuszczu oraz kalorii.

Czytamy i sprawdzamy

Jeżeli chcemy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, to zawsze powinniśmy dokładnie czytać wszystkie składy. Bardzo często niewinnie wyglądający jogurt owocowy w rzeczywistości jest przysłowiową bombą kaloryczną. Najczęściej im krótszy skład produktu, tym zdrowszy produkt.

Przeczytaj także:  Siarka – pierwiastek, który dba o skórę

Czego warto unikać? Na pewno w naszym koszyku nie powinny pojawiać się zbyt często gotowe dania, słodycze, słone przekąski czy gazowane napoje. W takich produktach znajdziemy mnóstwo cukru, soi czy sztucznych konserwantów.  Czy to oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować, że słodyczy czy innych przekąsek? Oczywiście, że nie… Warto wybierać te zdrowsze opcje, na przykład gorzką czekoladę zamiast tej mlecznej z nadzieniem. Od czasu do czasu w naszym codziennym jadłospisie mogą pojawić się bakalie i orzechy. Co prawda te produkty mają sporo kalorii, jednak znajdziemy w nich także mnóstwo mikro i makroelementów. A te korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna