Jak zadbać o kruche i rozdwajające się paznokcie?

jak zadbać o paznokcie w domu

Zadbane paznokcie nie tylko dla kobiet są wizytówką i świadczą o sposobie życia, a nawet zdrowia. Dlatego też każdy stara się, aby paznokcie dłoni, które są niemal zawsze widoczne dobrze o nim świadczyły.  Silne i zadbane paznokcie potrafią być odzwierciedleniem silnego i zdrowego organizmu, tymczasem kruche i rozdwajające się są sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z ludzkim organizmem.

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Rozdwajające się paznokcie mogą pojawić się w wyniku zaistnienia takich przyczyn jak niedobór witamin i mikroelementów w diecie. Wpływ na paznokcie ma przede wszystkim cynk i witaminy A, E oraz te z grupy B. Jednakże przyczyną rozdwajających się paznokci może być nawet niewłaściwa pielęgnacja paznokci w postaci:

  • nieumiejętnego ich przycinania;
  • stosowania metalowego pilnika lub
  • zbyt intensywnego opiłowania płytki
  • brak ochrony przy kontakcie z silnymi detergentami.

Niewskazana jest także nadmierna pielęgnacja, która  też może szkodzić (jak np. regularne nakładanie lakierów, stosowanie hybrydy). Przyczyną rozdwajania się paznokci mogą być również urazy mechaniczne czy uporczywe ich obgryzanie.

Jak rozwiązać kłopot z rozdwajającymi się paznokciami?

Najpierw należy ustalić źródło problemu (braki w diecie, niewłaściwa pielęgnacja czy inne). Dopiero po takiej autodiagnozie należy rozpocząć program naprawczy, czyli zdrowiej się odżywiać (dostarczając wystarczającą ilość witamin i mikroelementów), dbać w sposób właściwy o dłonie, zrobić przerwę od regularnie wykonywanego manicure ‘u (jak hybryda czy akryl).

W jaki sposób można zadbać o paznokcie w domu?

Oprócz zastosowania odżywki warto jeszcze o kilka dobranych do pielęgnacji paznokci nawyków, które wspomogą poprawę wyglądu paznokci. Przede wszystkim wskazane jest, aby wymienić metalowy pilnik na szklaną lub papierową wersję, dodatkowo należy systematycznie kremować dłonie, a prace domowe wykonywać w rękawicach ochronnych. W ramach poprawy diety powinno zwiększyć się konsumpcję marchewki, natki pietruszki, jajek, pestek dyni, orzechów czy roślin strączkowych. Osoby chcące przyśpieszyć regenerację paznokci mogą skorzystać z suplementacji tabletek z wyciągiem ze skrzypu polnego oraz dodatkiem witamin. Można także wykonać odżywkę w domu z wykorzystanie octu jabłkowego, soku z cytryny i podgrzanej oliwy. Przy rozdwajających i słabych paznokciach należy zrezygnować z acetonowych zmywaczy do paznokci. Niestety czasem możemy nie mieć wpływu na wygląd paznokci, gdy borykamy się z takimi chorobami jak:

  • zaburzenia endokrynologiczne i hormonalne,
  • dna moczanowa,
  • łuszczyca,
  • zakażenie grzybicze czy
  • zaburzenia układu krążenia.
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna