Jak wybrać odpowiedni krem do opalania do mojego rodzaju skóry?

Kosmetyki do opalania różnią się od siebie. I chociaż rzadko zwracamy na to uwagę, należy je dobierać do rodzaju skóry oraz jej potrzeb. Dzisiaj poświęcimy trochę czasu fototypom skóry i karnacji – dzięki ich znajomości wybierzesz najlepszy krem do opalania dla siebie.

Od czego zależy wybór kremu do opalania?

Dość często kupujemy środki do opalania, zwracając uwagę jedynie na efekt, jaki chcemy osiągnąć. W ten sposób osoby, które pragną szybkiego opalenia, wybierają krem o niskiej mocy SPF (poniżej 20). To jednak duży błąd.

Kosmetyki do opalania powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb skóry, które zależą m.in. od rodzaju karnacji i fototypu. Czym jest fototyp? Pojęcie to odnosi się do cech charakterystycznych dla określonego typu skóry – najważniejszym czynnikiem wpływającym na rodzaj fototypu jest wrażliwość na promienie UV.

Fototyp określa ilość czasu, który można spędzić bezpiecznie na słońcu, oraz rodzaj kremu do opalania, który sprawdzi się najlepiej na danej skórze.

Jaki wybrać krem do opalania?

Dla każdego fototypu zaleca się inne kosmetyki do opalania.

Typ I

Ludzie z tym typem mają bardzo jasną karnację i na ogół błękitne oczy. Wyróżniają się także rudymi lub blond włosami. Wrażliwość na słońce w tym fototypie jest bardzo duża. Jednocześnie łatwo o oparzenia i trudno o opaleniznę. Z tego powodu ludzie z karnacją typu I powinni stosować filtry z wysokim faktorem – minimum SPF 20, a najlepiej 50+.

Typ II

Typ II posiadają ludzie również z jasną karnacją, ale najczęściej mają zielone lub niebieskie oczy. Opalają się stopniowo, dość powoli. Początkowo skóra jest czerwona, a dopiero po jakimś czasie zaczyna brązowieć. Osoby z tym typem są podatne na poparzenia słoneczne, ale w mniejszym stopniu. Powinny używać kosmetyków do opalania z umiarkowanym filtrem (20-30 SPF).

Typ III

Osoby z tym fototypem mają śniadą karnację. Ich włosy są zwykle w kolorze brązowym lub ciemnego blondu. Oczy mają najczęściej ciemne (brązy) albo szare. Są raczej odporne na oparzenia słoneczne i szybko się opalają. W tym przypadku krem z filtrem 15-20 SPF jest w zupełności wystarczający.

Typ IV

Najmniej narażone szkodliwe działanie promieni słonecznych są osoby z fototypem numer IV. Mają one oliwkową karnację i są odporne na słońce. Trudno u nich o poparzenia słoneczne, a opalenizna pojawia się niezwykle szybko. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest bardzo widoczna. Ludzie o tym typie mają zwykle ciemne oczy i ciemne włosy. Powinni stosować kremy do opalania o niskim filtrze – SPF 15 będzie w porządku.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna