Jak przyspieszyć okres?

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety w wieku rozrodczym. Panie zaczynają miesiączkować z reguły w wieku 10-16 lat i trwa to aż do menopauzy, czyli około 45-55 roku życia. Niestety bardzo często okres przysparza wiele problemów. Przede wszystkim cykle bywają nieregularne, co nie pomaga np. w naturalnym planowaniu rodziny czy też zaplanowaniu chociażby wakacji nad morzem. Często też miesiączki są bolesne, a przed ich wystąpieniem kobieta cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Największy stres towarzyszy paniom wówczas, gdy okres się spóźnia. Czasami zdarza się też tak, że chcemy przyspieszyć okres. Wynika to z różnych pobudek. Niekiedy po prostu z tego, że już czas by miesiączka nastąpiła, a innym razem po prostu nie chcemy aby przydarzyła nam się na wakacjach. Czy istnieją sposoby na przyspieszenie okresu?

Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki

Wiele kobiet zastanawia się czy możliwe jest przyspieszenie pojawienia się miesiączki domowymi sposobami. Nie chcą bowiem iść do lekarza, gdyż wiąże się do z wydatkami, a czasami po prostu wstydem, że z powodu wyjazdu nad morze chcą ingerować w swój naturalny cykl. Poza tym obawiają się także skutków ubocznych. Naturalnych sposobów na wywołanie miesiączki jest dość sporo, ale ich skuteczność to kwestia sporna. Niektóre panie zarzekają się, że ich metody są niezawodne, ale gdy inne również ich próbują, okazuje się, iż wcale nie są tak skuteczne. Co można zatem zrobić? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wzięcie gorącej kąpieli, prysznica, pójście do jacuzzi, sauny. Gorąca woda pozwala się odstresować, a to właśnie stres jest częstą przyczyną spóźniania się miesiączki. Poza tym poprawia ona krążenie krwi, zwiększa ciśnienie, a dzięki temu okres może wystąpić szybciej. Aby metoda ta faktycznie mogła zadziałać, należy brać taką kąpiel kilka dni pod rząd. Nie powinno się też liczyć na to, że miesiączka wystąpi o wiele dni szybciej. Będzie to raczej przyspieszenie o jakieś 2-3 dni. Równie pomocne mogą okazać się masaże, zwłaszcza podbrzusza, z użyciem np. termoforu bądź za pomocą innych ciepłych przedmiotów. Taki masaż również powinien odbywać się regularnie przez kilka dni. Można ponadto połączyć go z ciepłymi kąpielami. Pomóc może także wysiłek fizyczny, bowiem poprawia on krążenie, reguluje gospodarkę naszego organizmu itd. Trzeba jednak uważać, bowiem nadmierna aktywność fizyczna może osłabić organizm i doprowadzić do kontuzji. Niekiedy przyspieszyć zbliżającą się miesiączkę może nawet stosunek seksualny. Coraz więcej kobiet poleca także herbatki i napary ziołowe, które działają rozkurczowo na mięśnie macicy oraz naczynia krwionośne. Za najskuteczniejszy uważa się imbir, malwę, natkę pietruszki, dziurawiec, krwawnik pospolity. Nie powinno się jednak łączyć ze sobą tych ziół, należy zdecydować się na jeden rodzaj. Ich przedawkowanie również nie jest wskazane, bowiem może wywołać różne skutki uboczne.

Antykoncepcja hormonalna

Niezaprzeczalnie najlepszym sposobem na kontrolę cyklu jest antykoncepcja hormonalna. Polecana jest ona nie tylko paniom, które chcą odłożyć poczęcie dziecka, ale także tym, które borykają się z nieregularnymi cyklami, bolesnymi miesiączkami itp. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj przyczyniają się do braku miesiączki, występuje po prostu krwawienie z odstawienia. Jeśli chcemy przyspieszyć wystąpienie krwawienia, należy po prostu szybciej odstawić tabletki, ale na taki krok powinno się zdecydować dopiero po konsultacji z ginekologiem. Jeszcze częściej zaleca się po prostu nieodstawianie tabletek. Aby taki krok miał jak najmniej skutków ubocznych warto przesuwać krwawienie powoli. Jeśli więc załatwiamy wczasy na kilka miesięcy przed, już wtedy warto pomyśleć o przesunięciu krwawienia. Należy także mieć świadomość tego, że może to zaburzyć działanie tabletek, a wówczas konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunku seksualnego, np. za pomocą prezerwatywy. Poza tym metodę tę można zastosować tylko w przypadku tabletek jednofazowych.

Inne środki farmakologiczne na przyspieszenie okresu

Antykoncepcja hormonalna nie jest jedynym sposobem na przyspieszenie okresu. Ginekolog może także podać pacjentce tabletki na wywołanie okresu, ale tylko wówczas, gdy nie będzie to groźne dla jej organizmu. Poza tym takie sytuacje nie powinny zdarzać się zbyt często. Na spóźniający się okres dobrym rozwiązaniem jest np. przyjmowanie luteiny. Niekiedy konieczne okazuje się również obniżenie poziomu prolaktyny. Ponadto bardzo często panie decydują się na przyspieszanie okresu za pomocą kwasu acetylosalicylowego. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, bowiem przyjęcie zbyt dużej ilości tabletek z tym kwasem może przyczynić się do wielu skutków ubocznych. Z reguły należy przyjąć jedną lub dwie tabletki. Osoby, które mają problemy z sercem lub żołądkiem powinny skonsultować się najpierw z lekarzem.

Należy mieć świadomość tego, że pomimo wielu domowych metod, nie zawsze mogą one okazać się skuteczne. Farmakologiczne przyspieszanie miesiączki może z kolei powodować skutki uboczne i nie powinno odbywać się zbyt często. Nawet jeśli udało nam się ją przyspieszyć i nie powinna przydarzyć nam się na wakacjach, i tak warto być na nią przygotowanym. Należy mieć przy sobie podpaski, tampony, chusteczki do higieny intymnej, a także środki przeciwbólowe.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna