Jak prawidłowo dobrać biustonosz

Biustonosz to bardzo istotna część bielizny kobiecej. Ma decydujący wpływ nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie. Źle dobrany stanik sprawia, że bluzka, sukienka nie będą prezentowały się elegancko, powstaną zmarszczki, zagniecenia. To nie jedyny skutek źle dobranego stanika. Znacznie poważniejsze są bóle kręgosłupa, pleców i ramion. Aż 80% Polek chodzi w nieprawidłowo dobranych biustonoszach. W dużej mierze jest to efekt niewiedzy, braku profesjonalnej pomocy w sklepach z bielizną lub kupowanie tanich biustonoszy, które po pierwszym praniu tracą swoje właściwości. W tym krótkim poradniku pokażemy krok po kroku jak dobrze dobrać idealny biustonosz.

Fasony biustonoszy

Nie jest to najważniejsze kryterium prawidłowego dobrania biustonosza, ale są fasony, które idealnie nadają się do określonego kształtu biustu, inne natomiast absolutnie nie pasują.

Wybierając fason przede wszystkim należy kierować się wielkością piersi. Wiadomo, że w przypadku małych, będziemy chciały optycznie je powiększyć. Odwrotnie będzie w przypadku piersi dużych, które będziemy chciały zmniejszyć.

Dla piersi małych najlepszy model to plunge lub half cup. Ten pierwszy zbiera piersi i wypycha je do przodu, ten drugi bardzo dobrze je podnosi i eksponuje biust. Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie popularnego fasonu pusch-up. Rzeczywiście piersi wydają się większe, ale równocześnie spłaszczone. Dłuższe noszenie tego fasonu wpływa także na jego deformację.

Stanik przy dużych piersiach powinien być szczególnie starannie dobrany. Przede wszystkim powinien dobrze obejmować całe piersi, by ich nadmiar nie wylewał się na boki. Najlepsze są fasony zabudowane, obejmujące całą pierś. Bardzo dobry będzie fason balkonetka o typie miseczki ¾ lub full cup. Sprawdź dostępne modele i wybierz odpowiedni dla siebie.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza

Od wyboru fasonu znacznie ważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru stanika. Składają się na niego trzy parametry

 • obwód pod biustem,
 • obwód biustu,
 • głębokość miseczki.

Każdy pomiar powinien być wykonany prawidłowo i dokładnie. Należy też pamiętać, że rozmiar biustonosza nie jest dany raz na zawsze. Schudniesz 2 kg, twój obwód pod biustem i biuście się zmieni. Podobnie będzie w przypadku przybrania na wadze. Jeżeli chcesz mieć dobrze dobrany biustonosz, to za każdym razem dokonuj pomiarów. Nie kupuj na pamięć 75 C lub 80 D, bo to się  generalnie nie sprawdza.

Pomiar pod biustem

Rozmiary staników pod biustem określane są co 5 cm, np. 70, 75. Wynika to z tego, że ciało miękkie może zostać trochę ściśnięte (ubędzie parę centymetrów). Poza tym biustonosze są elastyczne, więc mają tendencję do rozciągania.

Objętość pod biustem zawsze należy zmierzyć centymetrem, który ściśle przylega do ciała. Nie może być za ciasny, ani za luźny. Otrzymany wynik należy zaokrąglić do standardowych rozmiarów biustonoszy:

 • końcówki 1,2 zaokrąglamy w dół, np. 82 do 80 cm,
 • końcówki 3,4 zaokrąglamy w górę, np. 84 do 85.

Pomiar w biuście

Pomiar w biuście to drugi niezbędny parametr konieczny do wybrania idealnego biustonosza. Istnieją dwie techniki pomiaru:

 • zmierzenie biustu w pozycji stojącej na wysokości sutek,
 • zmierzenie biustu w pozycji pochylonej pod kątem 90 stopni.

Pierwszy pomiar można wykonać samodzielnie, trzeba zwrócić uwagą, by centymetr na przodzie i na plecach był na tym samym poziomie.

Drugi sposób pomiaru może być wykonany tylko przy pomocy drugiej osoby. Ten pomiar wykonywany jest bez biustonosza. Należy pochylić się pod kątem prostym i luźno puścić piersi. Druga osoba dokonuje pomiaru ich obwodu. Wiele osób twierdzi, że ten sposób pomiaru jest bardziej wiarygodny i pozwala dobrać lepiej dopasowany biustonosz.

Jak obliczyć głębokość miseczek

Rozmiar biustonosza podawany jest w liczbach i literach np. 75C, 90B. Liczba oznacza wielkość rozmiaru pod biustem. A co oznacza litera? To głębokość miseczki, którą trzeba obliczyć indywidualnie. Nie ma tu prostej zasady, że osoby szczupłe mają mały biust, a osoby tęgie duży. Zawsze trzeba to obliczyć indywidualnie na podstawie dokonanych pomiarów. Od obwodu biustu należy odjąć obwód pod biustem. Otrzymany wynik w centymetrach należy porównać z tabelą głębokości miseczek. I tak różnica wynosząca:

 • 7-9 cm oznacza miseczkę AA,
 • 9,5-11,5 cm – miseczka A,
 • 12-14 cm to B,
 • 14,5-16,5 to C,
 • 17-19 to D,
 • 19,5-21,5 to DD,
 • 22-24 to E,
 • 24,5-26,5 to F,
 • 27-29 to FF,
 • 29,5-31,5 to G,
 • 34,5-36,5 to H,
 • 37-39 to HH,
 • 39,5-41,5 to J,
 • 42-44 to JJ,
 • 44,5-46,5 to K,
 • 47-49 to KK.

Już z tego krótkiego zestawienia widać, że prawidłowo mogą dobrać biustonosz kobiety z małymi piersiami, jak i z dużymi. Szczególnie w przypadku dużego biustu jest to bardzo istotne.  Opadający biust wygląda nie tylko nieestetycznie, ale dodatkowo obciąża kręgosłup.

Dobrze dobrany biustonosz nie tylko go uwydatni biust, ale także podkreśli linię talii i bioder. Sylwetka nabierze wtedy odpowiednich proporcji.

Przed ostateczną decyzją o zakupie biustonosza najlepiej jest przymierzyć kilka fasonów i wybrać ten, który najlepiej podtrzymuje i prezentuje biust.

Jak prawidłowo zakładać biustonosz

Dobór właściwego rozmiaru to nie wszystko. Stanik trzeba umieć prawidłowo założyć. Najczęściej zakładamy ramiączka, zapinamy haftki na plecach i gotowe. To główny błąd popełniany przy ubieraniu biustonosza. Przede wszystkim trzeba dobrze wyregulować ramiączka. Nie powinny wpinać się w ramiona, ale równocześnie powinny utrzymywać biust na odpowiedniej wysokości.

Każdy biustonosz ma zapinanie na trzy rzędy haftek, to dlatego, że podczas użytkowania ulega rozciągnięciu pod wpływem prania. Zapinanie stanika zawsze rozpoczynamy od pierwszego rzędu, chyba że rozmiar pod biustem był źle dobrany. W miarę użytkowania korzystamy z kolejnych opcji.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie ułożenie piersi w miseczkach. Bez tego mogą powstać puste miejsca w miseczkach lub biust może wylewać się poza ich objętość. Jedno i drugie wygląda nieestetycznie.

Po założeniu i zapięciu biustonosza należy lewą ręką ująć prawą pierś i prawidłowo umieścić ją w miseczce. Podobnie postępujemy z lewą piersią, ale trzeba ująć ją prawą dłonią.

Prawidłowe założenie biustonosza nie jest trudne, to zaledwie minuta w codziennej toalecie, ale trzeba o tym pamiętać.

Najczęściej popełniane błędy przy doborze biustonosza

Najczęściej popełnianym błędem jest kupno tanich biustonoszy na bazarze lub w supermarkecie. Ich nominalne rozmiary mają niewiele wspólnego z rzeczywistą tabelą rozmiarów biustonoszy. Podane wartości są tylko orientacyjne. Po 2-3 praniach tracą swoje właściwości i nie trzymają biustu.

Zbyt mały rozmiar pod biustem powoduje otarcia i odparzenia, podobnie jest w przypadku zbyt krótkich i wąskich ramiączek.

Za biustonosz markowy trzeba zapłacić ponad 100 zł, ale cena warta jakości. Mimo intensywnego użytkowania nie straci swoich właściwości. Lepiej jest więc kupić 2-3 dobrej jakości staniki dobrej firmy i używać je wymiennie, niż 15 byle jakich (tak mniej więcej wygląda przelicznik) które nie zapewniają dobrego wyglądu biustu.

Osoby z bardzo dużym lub nietypowym biustem powinny zamawiać indywidualnie biustonosz u gorseciarki. Będzie doskonale dopasowany, ukryje wszystkie mankamenty i podkreśli walory biustu. To sztuka wymagająca najwyższych umiejętności w zakresie doboru biustonosza. Niestety to rzemiosło zanikające, tylko w największych miastach przetrwało po kilka zakładów gorseciarskich.

Bielizna damska – Sensuale.pl

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna