Jak dobrać dla siebie perfumy?

Większość osób nie wyobraża sobie dnia bez ulubionego zapachu perfum, które wyróżniają się zapachem, a jednocześnie są delikatne dla skóry. Wybór odpowiedniego zapachu dla siebie nie jest do końca łatwe. Wszystko przez to, że chcemy, aby zapach się wyróżniał, ale jednocześnie odzwierciedlał nasze upodobania czy ulubione zapachowe nuty. Jak zatem dobrać perfumy dla siebie? Jakie wybrać perfumy męskie i damskie? Zapoznaj się z naszym poniższym artykułem, gdzie dowiesz się, jak znaleźć dla siebie odpowiednie perfumy.

Rodzaje perfum

Oczywiście na rynku znajdziemy popularny podział perfum na damskie i męskie, które różnią się od siebie nie tylko stylistyką flakonu, ale przede wszystkim zapachem. Wśród damskich perfum możemy wyróżnić słodkie, owocowe i kwiatowe nuty zapachowe. Przy męskich perfumach dominują mieszanki ziołowe, drzewne i korzenne. Nuty cytrusowe i orientalne są bardzo popularne wśród obu rodzajów perfum, ponieważ są zapachami uniwersalnymi. Jednak najważniejsze jest to, aby dokładnie odróżnić różnice między perfumami, które znajdziemy w sklepach. Mowa o wodach toaletowych i perfumowanych.

Woda toaletowa i woda perfumowana – czym się różnią?

Wymienione rodzaje perfum różnią się od siebie stężeniem alkoholu i esencji, czyli tzw. olejków zapachowych. Ich intensywność i trwałość zależy głównie od tego, jaka jest ich zawartość w wodzie. Oczywiście sprawdza się zasada, że im wyższe stężenie, tym zapach utrzymuje się dłużej na skórze czy ubraniach.

Oryginalne perfumy mają najwięcej esencji zapachowych – od 15 do 40% olejków rozpuszczonych w ponad 90% alkoholu. Woda toaletowa posiada już tylko 10% olejków rozpuszczonych w 60-85% alkoholu. Z kolei woda perfumowana posiada około 15% esencji zapachowych rozpuszczonych w 90% alkoholu. Woda kolońska charakteryzuje się jedynie od 3 do 8% posiadaniem aromatycznych składników. Wyróżniamy jeszcze wody odświeżające, tzw. mgiełki, które posiadają mniej niż 3% aromatycznych składników.

Przeczytaj także:  Manicure hybrydowy – czy nakładanie go musi trwać długo?

Jakie wyróżniamy nuty zapachowe w perfumach?

Poznanie nut zapachowych w perfumach pozwoli nam dobrać dla siebie odpowiednie perfumy pod względem zapachu i naszych osobistych preferencji.

  • Nuty cytrusowe – cytryna, neroli, grejpfrut, pomarańcza, limonka, bergamotka.
  • Nuty kwiatowe – róża, jaśmin, kwiat pomarańczy, konwalia, lawenda, magnolia.
  • Nuty szyprowe – mech dębowy, bergamotka, neroli, drzewne, paczula.
  • Nuty paprociowe – kumaryna, wetiweria, pelargonia, lawenda, bergamotka, mech.
  • Nuty drzewne – cedr, sosna, drzewo sandałowe, wetiweria, paczula, mech dębowy.
  • Nuty orientalne – bursztyn, wanilia, piżmo, cynamon, kadzidło.
  • Nuty skórzane – dum, wetiweria, miód, brzoza, tytoń, drzewo.
  • Nuty ziołowe – mięta, lawenda.
  • Nuty owocowe – wiśnia, owoce leśne, jabłko, gruszka.

Nuta głowy, serca i baza

Wymienione powyżej nuty zapachowe uwalniają swój aromat w określonym czasie i dopiero wtedy możemy poznać ich intensywność.

Nuta głowy

Odpowiadają za pierwsze wrażenie podczas wypróbowania danej linii perfum. Nuta głowa wyczuwalna jest od razu po zaaplikowaniu i ulatnia się najszybciej ze wszystkich nut. To mocne perfumy, które charakteryzują się intensywnym zapachem.

Nuta serca

Rozwija się zazwyczaj już po około 30 minutach i może utrzymać się przez wiele godzin aż do momentu, gdzie wydobędzie się baza. Składa się zazwyczaj z nut owocowych, drzewnych, korzennych i kwiatowych.

Nuta bazowa

Najcięższe i najmocniejsze ze wszystkich nut zapachowych. Rozwija się najpóźniej, ale za to ma najdłuższe działanie. Obejmuje najczęściej drzewne i skórzane nuty, czasem również orientalne.

Przeczytaj także:  Domowa siłownia - przygotuj formę na lato bez wychodzenia z domu!

Gdzie kupić damskie i męskie perfumy?

Wybór perfum dla siebie lub bliskiej osoby nie jest oczywisty. Wymaga wypróbowania wielu nut zapachowych do momentu, aż w końcu znajdziemy swój własny zapach. Aby znaleźć odpowiednie perfumy, warto udać się do drogerii, które posiadają działy z perfumami. Jednak podczas takiej wizyty nie zaleca się, aby próbować kilku perfum jednocześnie – bez odstępów czasowych. Sprawi to, że szybko zapachy wymieszają się ze sobą, co może również podrażnić skórę, jeśli będziemy je stosować w tych samych miejscach.

Można skorzystać z perfumerii internetowych, gdzie zamówimy kilka próbek i będziemy testować je z zachowaniem odstępów czasowych. Wybierz markowe perfumy męskie na francuskieperfumy.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór perfum zarówno dla niego, jak i dla niej.

źródło zdjęcia: freepik.com

Informacja prawna