Figura osy od lat stanowi niedościgniony wzór dla wielu kobiet. Wąska talia i szerokie uda są uznawane za ideał kobiecości, przez co niemalże każda przedstawicielka płci pięknej podświadomie dąży do takiego wyglądu. Jakie ćwiczenia na talię osy pozwolą uzyskać satysfakcjonujący rezultat? Które z nich będą najskuteczniejsze?
Jak zbudować wąską talię? Ćwiczenia na talię osy
Przyjmuje się, że idealna figura kobieca powinna charakteryzować się zwężeniem w okolicach talii. Nie ma jednak znaczenia, czy towarzyszyć mu będą szersze czy też stosunkowo szczupłe biodra. W ten sposób dokonuje się rozgraniczenia na figurę osy i klepsydry. Obie różnią się jedynie obwodem w okolicy ud i miednicy – obie są jednak uważane za wzór zdrowej sylwetki.
Celując w talię osy, należy skoncentrować plan treningowy na mięśniach brzucha, a także stopniowo „pozbywać się” tkanki tłuszczowej z ud. Doskonałym ćwiczeniem na stabilizację centralną jest plank, czyli tak zwana deska. Można stosować modyfikacje całego ruchu, na przykład poprzez dodanie do codziennego treningu podporu na przedramieniu bokiem, który będzie połączony ze wznosami kończyny dolnej. Mięśnie brzucha można również ćwiczyć poprzez ćwiczenia na piłce gimnastycznej, a wraz z zaawansowaniem treningu dodać do ruchów kończyn obciążenie w postaci hantli. Uzyskanie talii osy wymaga redukcji tkanki tłuszczowej, co najłatwiej można osiągnąć poprzez trening wytrzymałościowy.
Pilates, bieganie i jazda na rowerze pozwalają natomiast w szybki sposób zrzucić zbędne kilogramy z okolic ud. Dla mniej zaawansowanych amatorek ruchu rozwiązaniem będą również same spacery, które także wiążą się z wydatkiem energetycznym. Warto jednak pamiętać, że słynne slogany o treści „talia osy w tydzień” są wyłącznie zabiegami marketingowymi. Rezultaty zależą od początkowego poziomu tkanki tłuszczowej i sylwetki kobiety, jednak w większości przypadków uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga regularności i kilku miesięcy treningu.
Figura klepsydry z brzuszkiem – opcja dla rozmiarów „plus”
Talia osy nie jest jedyną opcją, jeśli chodzi o wygląd idealnej sylwetki. W przypadku niektórych pań zdecydowanie bardziej realnym rezultatem jest figura klepsydry. Wymiary w okolicy talii i bioder mogą być zróżnicowane, jednak najważniejszym aspektem jest możliwość wyszczególnienia wyraźnego zwężenia na wysokości brzucha. Ćwiczenia na figurę klepsydry nie wymagają zatem intensywnej redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy bioder – kluczowe staje się jednak uzyskanie smukłego brzucha. Do tego celu można wykorzystać klasyczne brzuszki, V-upy oraz „rowerek w powietrzu”. Zrzucenie zbędnych kilogramów w okolicy tak zwanych „boczków” będzie natomiast możliwe dzięki wspięciom górskim, brzuszkom z rotacjami oraz zwykłym ćwiczeniom z gumami oporowymi.
Figura klepsydry charakteryzuje się dużym poziomem tkanki mięśniowej, dlatego w tym przypadku diety redukcyjne nie będą wskazane. Zamiast tego warto dostosować obciążenie i liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia do charakteru wysiłku submaksymalnego. Pozwoli to kontynuować proces treningowy przez wiele dni z rzędu, bez ryzyka pojawiania się uczucia wyczerpania. Przerwy w budowaniu sylwetki również są jednak ważne, dlatego co kilka dni warto zrobić sobie „wolne” – tkanka mięśniowa w przypadku figury klepsydry potrzebuje czasu na regenerację.
Czy talia osy i klepsydry są w rzeczywistości najbardziej pożądane przez płeć męską?
Talia osy i klepsydry to spełnienie marzeń większości kobiet. W dążeniu do poprawy swojej sylwetki nie można jednak popadać w przesadę. Każde ciało kobiece jest piękne pod jednym warunkiem – utrzymania zdrowej masy ciała, regularnego uprawiania sportu oraz dobrego samopoczucia samej osoby zainteresowanej. Wbrew pozorom najbardziej pociągające z perspektywy mężczyzn są drobne niedoskonałości, a nie ciała modelek z katalogu. Postaw na aktywność w rozsądnej dawce i zamień swoje dotychczasowe wady w zalety, które doceni każdy przedstawiciel płci męskiej! Talia osy i klepsydry to tylko poglądowe przykłady – sylwetki innego typu mogą być równie atrakcyjne!