Dzianina dresowa – modny look i komfort na co dzień.

Dzianina dresowa, zwana też dresówką, to materiał włókienniczy zasadniczo różniący się od tkaniny. Charakteryzuje się elastycznością i rozciągliwością, co przekłada się na komfort w noszeniu ubrań dzianinowych. Dzianina przede wszystkim znajduje zastosowanie w produkcji ubioru zimowego, zwłaszcza czapek, szalików i swetrów. Wykorzystuje się ją również do szycia ubrań dresowych, które cieszą się obecnie ogromną popularnością, królując nie tylko na największych wybiegach, ale też z powodzeniem tworząc look miejski, który z założenia ma być wygodny i komfortowy.

Czym jest materiał dzianinowy?

Dzianina zasadniczo różni się od tkaniny bardzo charakterystyczną cechą, dużą rozciągliwością, co zawdzięcza procesowi produkcji, w którym powstaje. Ten materiał może być gładki, ażurowy, wzorzysty oraz fakturowany. O jego ostatecznym wyglądzie i właściwościach decyduje stopień ścisłości, czyli długość nitki w oczku oraz splot materiału.

Technologia powstawania dzianiny zapewnia jej dużą elastyczność, gwarantuje miękkość i przewiewność, co doskonale się sprawdza w różnych skrajnych warunkach pogodowych – ubrania dzianinowe chronią przed zimnem w chłodne dni i zapewnia przewiewność w ciepłe. Materiał ten świetnie przylega do ciała, dając duże możliwości jego zastosowania. Minusem dresówki jest jej podatność na odkształcenia w miejscach najbardziej nie nie podatnych, a więc okolice kolan w przypadku spodni oraz łokci w bluzach. By możliwie skutecznie zapobiec zbytniemu rozciąganiu, do dzianiny dodaje się domieszkę syntetyczną, np. elastynę czy lycrę.

Rodzaje dzianiny dresowej.

Ze względu na użytą technologię produkcji, wyróżnia się dwa rodzaje dzianiny dresowej:

  • dzianinę dresową drapaną;
  • dzianinę dresową niedrapaną (pętelkowa, tzw pętelka).
Przeczytaj także:  Skórzana listonoszka – 4 powody, dlaczego powinnaś ją mieć

Dzianina dresowa drapana charakteryzuje się obecnością meszka, zwanego także bają dresową. Jest to gruby i bardzo ciepły materiał, doskonale sprawdzający się w roli składnika bluz i spodni dresowych. Jedną z głównych cech dresówki jest odporność na gniecenie, dlatego z tak dużym powodzeniem jest wybierana do szycia spodni, bluzek oraz sukienek i tunik.

Dzianiny dresowe mogą różnić się składem, choć zazwyczaj używa się do ich produkcji głównie przędzy bawełnianej z domieszką włókien sztucznych oraz syntetycznych, takich jak elastan lub lycra, które mają za zadanie zapobiegać nadmiernemu wypychaniu. Dzianina dresowa drapana zawiera w swym składzie domieszkę poliestru, znacząco zmniejszającą jej kurczliwość, a także zapobiegającą wypychaniu.

Tworzymy look idealny z dresówki.

Dzianina dresowa na dobre zagościła na modowych wybiegach oraz na ulicach stolic europejskich. Kojarzące się z modą lat 90. dresy wróciły do łask kilka lat temu w zupełnie nowym wydaniu. Również sam materiał niewiele przypomina składem i jakością swojego poprzednika. Dresówka jest używana do szycia właściwie wszystkich części garderoby, a także butów i akcesoriów. Modne są zarówno spodnie z dresówki, jak i sukienki, koszulki, bluzy, kurtki, szaliki, czapki, czy torebki. Look stworzony z tego materiału jest synonimem luźnego stylu, komfortowej stylizacji, w sam raz na ulicę zarówno małego miasteczka, jak i wielkiej metropolii.

Szeroki wybór dzianiny dresowej drapanej i pętelki oferuje sklep Antex.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna