Czym jest psychoterapia?

W biegu życia mierzymy się z różnymi wyzwaniami. Każdy z nas, prędzej czy później, doświadcza takich trudności, z którymi trudno poradzić sobie samemu np. utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozwód, choroba czy problemy w związku.

Jeżeli sytuacja kryzysowa przeciąży nasze zasoby, zaczynamy szukać pomocy. Coraz częściej pierwszą (i dobrą!) myślą jest pomysł na psychoterapię.

Rozmowa inna niż zwykła

Psychoterapia to forma leczenia rozmową. Jednak ta rozmowa będzie się różniła od każdej, którą prowadziłeś w życiu. Przede wszystkim jest jasno ograniczona w czasie: większość psychoterapeutów przyjmuje, że sesja trwa 50 minut. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że niewiele wiesz i dowiesz się o życiu prywatnym psychoterapeuty. Terapeuta jest dla Ciebie. Jest po to, aby spełniać Twoje potrzeby emocjonalne i wnosić rozumienie do Twoich emocji.

Doświadczenie korekcyjne

Podstawą relacji terapeutycznej jest postawa terapeuty: autentyczna, nieoceniająca i akceptująca. Nieważne co, terapeuta zachowa się w sposób bezpieczny dla Ciebie. W relacji psychoterapeutycznej odtwarzamy wiele schematów o bliskich relacjach: niektórzy idealizują terapeutę, inni mają trudności z zaufaniem. Przeżywanie tych wszystkich, znanych nam konfliktów, z osobą, która nas nie odrzuci i nie oceni pozwala zmieniać siebie i swoje relacje.

To ważne co czujesz

Terapia jest skuteczną formą leczenia wielu problemów emocjonalnych. Warto pamiętać, że oparta jest na relacji, która działa dwukierunkowo. To bardzo ważne, abyś mówił terapeucie o swoich odczuciach w trakcie spotkania i pomiędzy nimi. To, jak reagujesz na terapeutę, nie urazi go, to będzie cenne źródło informacji o tym jak się czujesz w bliskich relacjach. Opierając się na otwartej komunikacji szybciej dostrzeżesz efekty udanej psychoterapii.

W biegu terapii często wracamy do bolesnych przeżyć w naszym życiu. Dlatego niektóre spotkania mogą być dla Ciebie wymagające emocjonalnie. Jednak przy odpowiedniej współpracy z psychoterapeutą znajdziesz ulgę w cierpieniu emocjonalnym, a Twoja jakość życia ulegnie znacznej poprawie.

Więcej o psychoterapii przeczytasz na trzymsie.pl.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna