Ciasto pęka po upieczeniu? Zobacz, w czym robisz błąd

Pyszne serniki, rozpływające się w ustach makowce, aromantyczne ciasta czekoladowe czy chrupiące słodkie bułeczki… Te wszystkie wyroby są tak smakowite, że na sam ich widok ślinka dosłownie cieknie nam z ust. Nieraz, by zaskoczyć znajomych, same staramy się przygotować popularne wypieki. Ale jak sprawić, by ciasto nie zaczęło pękać podczas pieczenia i na stole prezentowało się idealnie?

Wiele powodów pękania ciast

Ciasta różnie reagują na wysoką temperaturę. Jedne pękają, inne po intensywnym wzroście mogą nagle zacząć opadać. Najczęściej powodem tego jest skład oraz nieodpowiednio dobrana temperatura pieczenia. Włożone do piekarnika ciasto (takie jak babka, keks czy biszkopt) zaczyna rosnąć dopiero po chwili. Jednak jeśli jest zbyt gorąco, wierzchnia skórka może się szybciej spiec i wysuszyć niż wnętrze placka. Kończy się to pęknięciem górnej warstwy, aby te niższe mogły swobodnie zwiększyć swoją objętość.

W przypadku ciast drożdżowych (kruszonki, makowce) sytuacja wygląda nieco inaczej. Otóż drożdże potrzebują nieco czasu, żeby zwiększyć swoją objętość. Dlatego gdy robimy ciasto drożdżowe, musimy dać mu szansę podrosnąć i to przynajmniej dwa razy, przy czym pierwszy etap wzrostu następuje zaraz po wyrobieniu ciasta, a drugi już po jego uformowaniu na blasze.

Dlaczego makowiec pęka podczas pieczenia? Ponieważ, jak każde ciasto drożdżowe, potrzebuje czasu, aby wyrosnąć. Może też opadać, jeśli dodało się do niego zbyt dużo drożdży, dlatego lepiej nie przesadzać z ich ilością.

Przeczytaj także:  Gdy uszkodzi nam się iphone

Jeżeli podczas pieczenia widać, że wierzch ciasta zaczyna pękać, warto zmniejszyć temperaturę i przestawić grzanie jedynie na dolne. Unoszące się ciepło skutecznie upiecze wnętrze ciasta, nie wysuszając równocześnie jego wierzchu.

Sernik – ciasto inne niż wszystkie

co zrobić, żeby sernik nie pękał podczas pieczenia? Serniki wprost uwielbiają dużą wilgotność, dlatego też warto piec je w kąpieli wodnej lub wstawić pod piekący się placek żaroodporną miskę wypełnioną wodą.

Warto pamiętać, że serniki (zwłaszcza te puszyste) zazwyczaj opadają po wyjęciu z piekarnika. Aby nieco zmniejszyć ten proces, należy pozostawić upieczone ciasto w wyłączonym piecu z uchylonymi drzwiczkami do całkowitego wystygnięcia.

Sernik z polewą karmelową – pyszne ciasto bez pęknięć

Dobrym sposobem na ukrycie nierówności wierzchu ciasta jest gęsta polewa. Jeśli chcesz zrobić pyszny sernik z karmelową nutą, przygotuj: 180 g ciastek zbożowych, 50 g roztopionego masła, 1 kg zmielonego twarogu, 200 g białej czekolady, 5 jaj, małą szklankę cukru, opakowanie cukru wanilinowego, budyń waniliowy bez cukru (np. Budyń o smaku waniliowym bez cukru WINIARY), 400 g masy krówkowej oraz 200 g ulubionych orzechów.

Najpierw przygotuj okrągłą tortownicę (24 cm średnicy) i wyłóż jej spód papierem do pieczenia. W garnku dodaj do rozpuszczonego masła drobno rozkruszone ciasteczka i tą masą wyłóż dno blachy. W misce zmiksuj twaróg z cukrami, proszkiem budyniowym, roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą i jajkami. Masę sernikową przełóż do blachy i równo rozprowadź.

Przeczytaj także:  Kołdry do spania – jakie są ich rodzaje?

Placek piecz w 160°C przez około godzinę. Aby sernik nie pękał, zostaw ciasto wewnątrz wyłączonego piekarnika i przy uchylonych drzwiczkach. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, przełóż go na kilka godzin do lodówki. Schłodzone ciasto posmaruj grubą warstwą masy krówkowej zmieszanej z rozkruszonymi orzechami. Przygotowany w ten sposób sernik dosłownie rozpływa się w ustach. Jego cudowny waniliowy aromat i słodki śmietankowy smak z dodatkiem delikatnej masy krówkowej sprawią, że nikt nie będzie w stanie oprzeć się tak pysznemu wypiekowi!

Dodaj komentarz

Informacja prawna