Bóle stóp – sprawdź powody w zależności od umiejscowienia

Bóle stóp mogą mieć różne pochodzenie. W zależności od umiejscowienia bólu możemy określić jego przyczynę. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana obuwia, stylu życia lub właściwa pielęgnacja stóp. Niekiedy pomocna może okazać się wizyta u podologa. Osoby starsze, chore na cukrzycę oraz sportowcy powinny regularnie korzystać z usług tego specjalisty. Przy poważnych schorzeniach konieczny jest kontakt z lekarzem.

Bóle stóp w poszczególnych partiach

Bóle stóp mogą być umiejscowione w okolicach palców, pięty, śródstopia oraz kostki. W niektórych sytuacjach możemy zapobiec pojawieniu się bólu. Pomogą nam w tym:

 • odpowiednie obuwie;
 • zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się na nierównej powierzchni;
 • umiarkowana aktywność fizyczna;
 • umiejętne wykonywanie ćwiczeń oraz podnoszenia ciężarów;
 • właściwa pielęgnacja stóp;
 • podjęcie odpowiednich kroków w przypadku wady stóp tj. płaskostopie.

Na pojawiający się ból należy reagować jak najszybciej. Gdy poznamy jego przyczynę, możemy podjąć się leczenia oraz rehabilitacji.

Ból stóp umiejscowiony w palcach

Ból stóp umiejscowiony w palcach może powstać na skutek urazów tj. skręcenie, zwichnięcie lub złamanie. W wyniku noszenia niewygodnego obuwia mogą pojawić się odciski wywołujące ból podczas chodzenia. Ciasne buty są z kolei przyczyną wrastającego paznokcia. Początkowo powoduje on jedynie dyskomfort. Po pewnym czasie pojawia się silny ból. Przyczyną bólu w okolicach palców może być dna moczanowa. Konieczne jest wówczas stosowanie odpowiedniej diety.

Ból stóp w okolicach pięt

Ból stóp w okolicach pięt może mieć wiele przyczyn. Najczęstsze z nich to:

 • odciski i modzele – ból pojawia się w trakcie chodzenia i ustaje w czasie spoczynku;
 • zapalenie
 • powięzi podeszwy – dotyka ono między innymi osoby, które wykonują pracę na stojąco lub długo chodzą. To dolegliwość spotykana u osób z nadwagą. Bólu tego nie można lekceważyć. Może on prowadzić do zwyrodnienia kości piętowej tzw.ostrogi piętowej. Ból ustępuje w spoczynku oraz w nocy. Pomóc mogą wkładki ortopedyczne oraz zimne okłady na zmęczone stopy. Ból w okolicy pięt może być także spowodowany poważnymi urazami.

Ból stóp pochodzący od kostki

Ból stóp pochodzący od kostki znacznie ogranicza chodzenie. Nie wolno go lekceważyć. Przez pierwsze dni od wystąpienia bólu najlepiej ograniczyć aktywność fizyczną i obserwować, czy ból stopy ustępuje. Najczęstsze przyczyny bólu to:

 1. urazy tj.zwichnięcie, skręcenie lub złamanie – uniemożliwiają one swobodne poruszanie się. Oprócz bólu stopy pojawia się opuchlizna. Konieczny jest wówczas kontakt z lekarzem. W tej sytuacji należy ograniczyć ruch do minimum;
 2. nadwyrężenie lub przeciążenie stopy – przyczyną jest zbyt intensywny treningu (zwłaszcza bez odpowiedniej rozgrzewki). Pomocne są wówczas zimne okłady oraz opaska. Do ustąpieniu bólu nie powinniśmy nadwyrężać stopy. Po jego ustaniu powracamy do aktywności fizycznej stopniowo;
 3. zapalenie ścięgna Achillesa – najczęściej występuje u biegaczy. Przyczyną może być pominięcie rozgrzewki, zbyt twarde podłoże lub nieprawidłowe ułożenie stopy. Ból nasila się rano oraz wieczorem, a także na początku ćwiczeń. W trakcie aktywności ustaje.

W przypadku wszelkich dolegliwości zwłaszcza tj. ból śródstopia od góry wynikający z urazu mechanicznego, gdzie powstała opuchlizna oraz podwyższona jest temperatura miejscowa, konieczny jest kontakt z ortopedą. Specjalista przeprowadzi wywiad i skieruje pacjenta na niezbędne badania. Ewentualnie zaleci odpowiednie leki, maści oraz stosowanie opaski kompresyjnej.

Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]
Informacja prawna