Biżuteria z cyrkoniami – hit czy kit?

Cyrkonie kojarzą nam się przede wszystkim z błyszczącymi oczkami w najróżniejszych wyrobach jubilerskich. Stworzone jako zamienniki prawdziwych szlachetnych kamieni, kiedyś były synonimem tandety, później zrobiły się modne – jednak jak jest teraz? Czy pierścionki z cyrkoniami to modowy hit, czy powód do wstydu? Czas to sprawdzić.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Cyrkonie, czyli sztuczne, a właściwie wytwarzane w sposób syntetyczny kamienie są używane w jubilerstwie jako zamienniki prawdziwych, czyli szlachetnych kamieni. Można zgadywać, że powstały po to, aby każdy mógł sobie pozwolić na kupno i noszenie biżuterii. Okazuje się, że to tylko po części prawda; ważniejszym powodem była potrzeba stworzenia atrap cennych klejnotów dla najbardziej zamożnej części społeczeństwa. Gdy posiada się ozdoby zbyt drogie, by bezpiecznie je nosić, tańszy zamiennik o tym samym wyglądzie jest jedynym rozwiązaniem. Co ciekawe, ta metoda noszenia nieprawdziwych, lecz odwzorowanych ozdób jest obecnie nadal bardzo popularna i praktykowana przez gwiazdy światowego show-businessu, które chowają głęboko w sejfach swoje pierścionki zaręczynowe, których ceny wynoszą równowartość prywatnej wyspy. Jednak pomijając te “repliki” zawrotnie kosztownych błyskotek, biżuteria z cyrkoniami latami uchodziła za brak gustu i symbol obciachu – elegancka osoba powinna nosić prawdziwą biżuterię lub żadną.

Warto wspomnieć, że dopiero słynna projektantka Coco Chanel zaczęła lansować modę na sztuczną biżuterię, w tym naszyjniki z pereł i pierścionki z cyrkoniami.

Obecnie bardzo odróżnić prawdziwy kamień i kruszec od imitacji, dzięki czemu każdy z nas może nosić piękne ozdoby, a nikt nie wnika w to, z jakich materiałów zostały zrobione.

Pierścionki srebrne z cyrkoniami jako ozdoba uniwersalna

Jak powszechnie wiadomo, panie uwielbiają pierścionki srebrne duże z cyrkoniami i inne ozdoby tego rodzaju. Każdy jubiler ma w swoim salonie szeroką ofertę srebrnej biżuterii ozdobionej błyszczącymi kamyczkami, bo właśnie taka jest najbardziej uniwersalna i popularna. Największym zainteresowaniem z reguły cieszą pierścionki, naszyjniki, a także kolczyki sygnowane słynną marką Swarovski. Te wyroby są co prawda zrobione z oszlifowanego szkła kryształowego, więc innego surowca, lecz ich funkcja oraz historia powstania jest bardzo podobna – miały zastępować prawdziwe kamienie w kostiumach teatralnych i filmowych. Obecnie to jedna z bardziej popularnych i pożądanych marek na świecie, o której wyrobach nikt nie powie “podróbki”.

Podsumowując

Wszystko to oznacza, że już nie musisz oszczędzać latami, ani wydawać fortuny w salonie jubilerskim, aby nosić piękną i modną biżuterię. Srebro i cyrkonie wystarczą w zupełności – wystarczy spojrzeć na sklepowe wystawy i zobaczyć, jak piękne wyroby mamy do wyboru. Ponadto rezygnując z odkładania na diament, rzekomy symbol pożądania wielu kobiet, nie przykładamy przysłowiowej ręki do degradacji środowiska, z którego są wydobywane oraz do przymusowej pracy dzieci w tym rejonie świata – a to bardzo pozytywna i solidna motywacja!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna