5 skutecznych sposobów nawilżenia skóry

Zachowanie młodego wyglądu w dużej mierze zależy od kondycji skóry. Nawilżona i odżywiona skóra jest jędrna i zdrowa, a to właśnie od jędrności skóry uzależnione jest powstawanie zmarszczek. Wszystko zaczyna się od właściwego nawilżenia. Jak zatem nawilżać skórę, aby była jak najdłużej w dobrej kondycji, wyglądała młodo i zdrowo?

1. Systematyczność

Tu nie ma miejsca na słomiany zapał. Tylko systematyczne, codzienne nawilżanie skóry przyniesie oczekiwane efekty. Oczyszczanie kosmetykami przeznaczonymi do odpowiedniego typu skóry, nawilżanie z użyciem kremów, balsamów czy masła, złuszczanie peelingami mechanicznymi lub enzymatycznymi oraz ochrona przed promieniami UV, powinny być stałym elementem pielęgnacji nawilżającej.

2. Używanie kosmetyków o naturalnym składzie

Stosowanie odpowiednich kosmetyków to podstawa. Najlepsze efekty przynoszą kosmetyki naturalne. Zawierają one ekstrakty z roślin, oleje roślinne i witaminy, które dobroczynnie działają na skórę, w tym nawilżają, odżywiają i zmniejszają ryzyko podrażnień skóry. Są bezpieczne, a ich codzienne stosowanie przynosi spektakularne efekty.

3. Ochrona przeciwsłoneczna

To często ignorowany element pielęgnacji skóry, który jest także powiązany z utrzymaniem jej właściwego nawilżenia. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do degradacji włókien kolagenu i elastyny, w efekcie czego skóra traci jędrność, wiotczeje, pojawiają się głębokie zmarszczki. Działanie promieni UV prowadzi również do uszkodzenia warstwy lipidowej skóry, a w efekcie odparowywania wody z naskórka i przesuszenia skóry.

4. Oczyszczanie

Choć może się wydawać, że oczyszczanie skóry niewiele ma wspólnego z jej nawilżaniem, to już na tym etapie można dostarczyć skórze właściwego nawodnienia. Skórę twarzy warto oczyszczać kosmetykami naturalnymi o działaniu nawilżającym. Mogą to być pianki, pudry enzymatyczne oraz wody micelarne zawierające składniki aktywne o działaniu nawilżającym. Dopiero starannie oczyszczona skóra jest gotowa na aplikację kosmetyków nawilżających, takich jak masła, mleczka, kremy, serum czy maski nawilżające.

5. Złuszczanie

Peelingi mają dla nawilżenia skóry szczególne znaczenie. Usunięcie martwego naskórka umożliwia otwarcie porów i pozwala substancjom nawilżającym wniknąć w głębsze warstwy skóry i dogłębne ją nawilżyć. Bez regularnego złuszczania i usunięcie martwych komórek, tworzących swoistą barierę utrudniającą wnikanie substancji aktywnych w głąb tkanek, skóra nie będzie w stanie w pełni wykorzystać składników zawartych w kosmetykach.

Dla właściwego nawilżenia skóry niebagatelne znaczenie ma także wewnętrzne nawadnianie poprzez spożywanie odpowiednich ilości wody, które są również doprowadzane do skóry.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna