Zmarszczki – rodzaje, przyczyny i przeciwdziałanie

zmarszczki

Delikatne linie i głębokie bruzdy; bez względu na to, jak wiele i jakiego typu zmarszczki pojawiają się na twojej twarzy i szyi, każda z nich jest dodatkową oznaką nieuchronnego biegu czasu. Jeżeli chcesz rozpocząć skuteczną walkę z pierwszymi oznakami starzenia, to koniecznie poznaj ich typy i przyczyny występowania – mogą bowiem wymagać różnego sposobu działania.

Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek?

Główna przyczyna pojawiania się zmarszczek jest najbardziej oczywista: to naturalne procesy starzeniowe skóry. Traci ona jędrność i elastyczność, cera staje się bardziej sucha; zmniejsza się poziom naturalnej produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. Jednak nie tylko wiek twarzy ma wpływ na intensywność i tempo pojawiania się zmarszczek – w rzeczywistości przyczyn jest więcej. To przede wszystkim:

  • Mimika – śmiech, płacz, złość, zaskoczenie; każda z nich zmienia wyraz twarzy. To również mniejsze grymasy i ruchy mięśni, takie jak mrużenie oczu, marszczenie czoła czy powstrzymywanie uśmiechu. Wszelkiego rodzaju ekspresje twarzy prowadzą do występowania tak zwanego miostarzenia => zmarszczek mimicznych, czyli bruzd wokół oczu i ust, na czole i między brwiami – lwiej zmarszczki. Dlaczego tak się dzieje? Powtarzalne skurcze mięśni twarzy wpływają na prawidłową pracę fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego), co skutkuje zmniejszeniem elastyczności skóry i pojawianiem się zgłębień.
  • Brak nawilżania lub nieprawidłowe nawilżanie skóry – naturalna produkcja kwasu hialuronowego (hyaluronic acid – HA), czyli polisacharydu odpowiedzialnego za wiązanie wody w skórze, zaczyna zwalniać już w okolicy 25 roku życia. W wieku 50 lat zostaje go w skórze około 50%; a po 60. – ok. 20%. Oznacza to, że cera z roku na rok traci nawilżenie i staje się sucha, a tym samym pomarszczona. Potrzebuje więc regularnego dostarczania jej HA; na przykład specjalistycznymi kremami przeciwzmarszczkowymi.
  • Odwodnienie – dietetycy, lekarze i trenerzy personalni (ale również kosmetyczki!) stale powtarzają, jak ważne jest picie wody każdego dnia. Zależnie od poziomu aktywności, powinno się spożywać jej od 1,5 do 2 litrów dziennie. Nic dziwnego; stanowi ok. 60% ludzkiego ciała. Jak wskazaliśmy wyżej, ma ona ogromne znaczenie w procesie starzenia się skóry. Odwodnienie, czy to związane z niewystarczającym nawadnianiem, czy np. chorobą, może go znacznie przyspieszać.
  • Promieniowanie UV – związane jest z tworzeniem się wolnych rodników, które prowadzą z kolei do fotostarzenia się skóry; w tym występowania zmarszczek. Dlatego istotne jest używanie kremów z filtrem; szczególnie w okresie letnim.
Przeczytaj także:  Trzy pomysły na wiosenny makijaż

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Poznanie zmarszczek głębiej, niż zauważając je na swojej skórze, jest pierwszym krokiem do skutecznej pielęgnacji twarzy. Jej metody należy bowiem dobrać właśnie do rodzaju trwałych zagłębień skóry:

  • Zmarszczki mimiczne – o których opowiedzieliśmy już powyżej. Pojawiają się najwcześniej ze wszystkich typów zmarszczek; pierwsze, bardzo drobne można dostrzec już po 18. roku życia, a głębsze i bardziej zauważalne między 25. a 30.
  • Zmarszczki grawitacyjne – ich nazwa sugeruje, że związane są z naturalnym przyciąganiem ziemskim. I poniekąd tak właśnie jest; grawitacja odgrywa swoją rolę w procesie starzenia się skóry. Ich pojawieniu się sprzyja wiek twarzy; jak wspomnieliśmy, ta z czasem traci zdolność do efektywnej produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, w związku z czym staje się mniej sprężysta, a tym samym bardziej podatna na przyciąganie ziemskie.
  • Zmarszczki będące skutkiem promieniowania UV – najczęściej idą w parze z wyraźnymi przebarwieniami na skórze; brązowymi plamami starczymi.

Jak skutecznie zwalczać zmarszczki i przeciwdziałać powstawaniu nowych?

Wybór odpowiedniego zabiegu przeciwzmarszczkowego warto podejmować nie tylko na podstawie określenia przyczyny posiadanych zmarszczek, ale także wieku skóry – oraz stopnia i częstotliwości występowania zgłębień cery. W każdym przypadku należy jednak zacząć od zdecydowania się na profesjonalną pielęgnację – rodem z gabinetów kosmetycznych. I wcale nie oznacza to konieczności odbywania regularnych wizyt w salonach piękności! Na rynku dostępne są bowiem kosmetyki gabinetowe, które można zakupić i wykorzystywać również w warunkach domowych – jak dermokosmetyki włoskiej marki Diego dalla Palma Professional.

Przeczytaj także:  Epilacja laserowa zimą – poczuj się pięknie latem

Ich formuła została opracowana metodami biotechnologicznymi, co przekłada się na zwiększoną skuteczność; dzięki wyważonemu połączeniu kosmetyki z wiedzą laboratoryjną. Przede wszystkim jednak metody te umożliwiają pozyskiwanie najwyższej jakości składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy czy ekstrakt z kory mahoniu afrykańskiego, który skutecznie wspiera produkcję kolagenu. Biorąc na przykład właśnie HA, biotechnologia daje możliwość pozyskania go między innymi z japońskich kryształów – alg morskich będących koloniami bakterii Streptococcus, z której pozyskiwany jest właśnie kwas hialuronowy.

Jaki krem na zmarszczki warto wybrać?

Przykładem naprawdę skutecznego kremu przeciwzmarszczkowego jest wygładzający krem na okolice oczu i ust z linii liftingującej FILLIFT. Wśród najważniejszych składników aktywnych tego kosmetyku wymienić można 51+3 HYALU COMPLEX, będący kompleksem:

  • 20 aminokwasów,
  • 16 witamin,
  • 6 pierwiastków śladowych oraz minerałów,
  • 3 kwasów nukleinowych,
  • 4 ceramidów,
  • 2 osmo-protektorów komórkowych
  • i aż 3 kwasów hialuronowych.

Ich uzupełnieniem jest wspomniany ekstrakt z kory mahoniu afrykańskiego (Collafit 18) oraz wzmocniony heksapeptyd-1 BTX wykazujący działanie zbliżone do botoksu. W połączeniu otrzymuje się niemal cudowny krem na zmarszczki; to kompleksowa kuracja wygładzająca, która nie tylko dostarcza skórze HA, ale także wspiera naturalną produkcję kolagenu. Zapobiega i redukuje poziom opadania powiek, widoczności kurzych łapek, linii mimicznych i pionowych przy ustach. Dodatkowo rozjaśnia cerę i wyrównuje jej koloryt, skutecznie walcząc z ciemnymi plamami starczymi oraz obrzękami.

Choć zmarszczki są nieodłącznym elementem starzenia, istnieją skuteczne metody spowolnienia procesu ich występowania – i cofnięcia „postępów” już zachodzącego.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna