Znajomość każdej pary przechodzi przez pewne fazy. Pierwszą i zupełnie najważniejszą z nich jest oczywiście zauroczenie. To moment, kiedy poznajemy drugą osobę i zaczynamy się nią nieco fascynować. Ciągle myślimy tylko i wyłącznie o danej osobie i niczym innym. Jesteśmy zauroczeni drugą osobą i to właśnie ona jest w centrum naszych myśli przez cały dzień. Dlaczego tak się dzieje? Nasz mózg produkuje w dużych ilościach fenyloetyloaminę. Jest to hormon, który w naszym organizmie działa prawie jak narkotyk, od którego jesteśmy silnie uzależnieni. To właśnie działanie tego hormonu wprowadza nas w stan zauroczenia. Zauroczenie najczęściej pojawia się na samym początku i jeśli minie, a my wciąż jesteśmy zainteresowani drugą osobą, następuje przejście w zakochanie. Skąd jednak wiedzieć, że jesteśmy zauroczeni? Organizm daje nam pewne znaki.
Objawy zauroczenia
Z zauroczeniem można wiązać wiele naszych zachować oraz objawów organizmu. Na pewno jednym z zachowań jest pełne zaangażowanie w relację. Wrażenie, jakbyśmy znali nowo poznaną osobę całe życie i chcieli z nią całe życie spędzić. Mimo, że często znamy tą osobę zaledwie kilka dni, już myślimy o wspólnej przyszłości. W stanie zauroczenia najczęściej nie zauważamy żadnych wad, ani niewłaściwego zachowania poznanego mężczyzny lub kobiety. Nasze uczucia są bardzo intensywne. Widzimy tylko najlepsze cechy osobowości drugiego człowieka. W ten sposób tak naprawdę zaczyna się każdy nowy związek, choć nie zawsze pojawia się w nim miłość. Zauroczenie to pierwszy etap naszej znajomości i niezwykle ważne jest, aby o tym wiedzieć. Jakie sygnały wysyła nam nasz organizm?
- uczucie tzw. motylków w brzuchu
- szybsze bicie serca
- natłok myśli o nowej relacji
- pożądanie i podwyższone libido
Na całe szczęście nic nie trwa wiecznie – tak też jest z stanem zauroczenia. Ta chemia w organizmie po jakimś czasie opuszcza nasz mózg. Ile więc trwa zauroczenie? Przyjmuje się, że zwykle taki stan utrzymuje się od 4 do 9 miesięcy. Jednak jak to w życiu bywa, każdy z nas jest inny i u niektórych nie mija zauroczenie tak szybko, a na przykład dopiero po kilku latach. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić i powiedzieć zauroczenie ile trwa.
Jak odróżnić zauroczenie od zakochania?
Wiemy już jak rozpoznać zauroczenie w stosunku do drugiej osoby. To bardzo intensywne i często gwałtowne uczucie. Warto zaznaczyć, że jest ono podyktowane przez hormony, które odpowiadają również za pożądanie i popęd seksualny. Często dzieje się tak, że kiedy mija zauroczenie, mija również to. Po kilku miesiącach dwie osoby przestają się sobą interesować i patrzeć na siebie przez różowe okulary. W ten sposób, znajomość kończy się na zauroczeniu. Jeśli jednak tak nie jest, to znaczy, że wkraczamy w kolejny etap i jesteśmy zakochani. Objawia się przede wszystkim tym, że zaczynamy coraz bardziej ufać drugiej osobie. Pojawia się dojrzałe uczucie i prawdziwa miłość – poczucie bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne. Stan zakochania może oczywiście już trwać latami i pozostać z nami do końca życia. Jak odróżnić miłość od zakochania? Na pewno miłość jest wtedy, kiedy zaczynamy zauważać pewne wady u partnera, ale nie odrzucamy go z tego powodu, tylko je akceptujemy. Mówi się, że takim sprawdzianem jest na przykład pierwsza poważna kłótnia. W ten sposób, dwie osoby starają się rozwiązać problem, jaki się między nimi pojawił. Jeśli nie próbują, tylko postanawiają od razu się rozstać- to prawdopodobnie było jedynie zauroczenie, a nie prawdziwa miłość.