Zajęcia dodatkowe mają na celu rozwinięcie zainteresowań dziecka. Dodatkowo umożliwiają one maluchowi wykształcenie umiejętności miękkich oraz uzyskanie doświadczeń w życiu społecznym. Jakie dodatkowe korzyści wyciągnie z nich dziecko?
Dlaczego warto wybrać zajęcia dodatkowe?
To podstawowe pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie rodzic, wybierając zajęcia. Czy poza typowymi umiejętnościami dziecko wyniesie z nich jakieś dodatkowe korzyści?
Cenną funkcją, szczególnie podczas zajęć dla najmniejszych dzieci, jest funkcja adaptacyjna. Zajęcia grupowe pozwalają dziecku wczuć się w sytuację bardzo podobną do tej w przedszkolu. Przyzwyczaja się ono do współpracy z grupą dzieci, opiekuje się nim ktoś inny niż rodzice, organizuje mu czas. Dzięki takiemu pozytywnemu doświadczeniu, maluch najprawdopodobniej lepiej zniesie rozłąkę z rodzicami i pobyt w przedszkolu.
Bardzo ważne dla dziecka jest także spędzanie czasu wśród osób o podobnych zainteresowaniach, lecz o zróżnicowanej strukturze wiekowej. Psychologowie wskazują iż pełna socjalizacja zachodzi dopiero wtedy, gdy człowiek ma możliwość zarówno uczyć się od starszych jak i opiekować się młodszymi. W szkole dzieci najczęściej spędzają czas z rówieśnikami, nie w każdej rodzinie dzieci maja kontakt z kuzynostwem czy rodzeństwem.
Małe sukcesy pozwalają także na budowanie w dziecku pozytywnej opinii o sobie, uczą cierpliwości w dążeniu do celu i pozwalają sprawdzić się w wielu dziedzinach.
Na jakie zajęcia rodzic może wysłać dziecko?
Oferta zajęć dodatkowych, szczególnie w dużych miastach, jest praktycznie nieograniczona. Jednak i w małych miastach oraz na wsiach zyskują one coraz większą popularność. Oto lista przykładowych zajęć, podzielona na kategorie:
– sportowe – piłka nożna, nauka pływania, tenis, techniki samoobrony, sztuki walki, lekkoatletyka
– plastyczne – rzeźba, malarstwo, rysunek, tworzenie z bibuły, projektowanie
– języki obce – angielski, niemiecki, chiński, rosyjski, francuski, włoski
– muzyczne – gra na instrumencie, chór, rytmika, taniec, gospel, lekcje śpiewu
– rozwoju emocjonalnego – trening mindfulness, joga
– teatralne
– ekologiczne
– komputerowe
– ogólnorozwojowe
Najczęściej wybierane zajęcia
Badania CBOS dotyczące wydatków rodziców na edukację dzieci w latach 2016/1017 objęły niemal tysiąc dorosłych Polaków. W badaniu padły pytania dotyczące zajęć dodatkowych. W stosunku do lat poprzednich zauważa się ciągły wzrost zainteresowania rodziców takimi aktywnościami. W roku 2011 chęć zapisania dziecka na takie zajęcia deklarowało 42% badanych, w 2016 roku zaś aż 61%!
Po raz pierwszy największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowe – zdecydowało się wybrać je 39% osób. Następnie kolejno nauka języków obcych (36%), zajęcia artystyczne (28%) oraz korepetycje i kursy przygotowawcze (17%).
Praktyczne porady dotyczące wyboru zajęć
Wybierając zajęcia warto zadać sobie kilka pytań. Czym interesuje się dziecko? Co sprawia mu przyjemność? Jakie sfery jego rozwoju potrzebują dodatkowej stymulacji? Dziecko lubiące wysiłek fizyczny pewnie odnajdzie się w sztukach walki, jeśli jednak ma ono problemy z wymową, warto zaproponować mu zajęcia które rozwiną tę sferę, przykładowo teatralne. Nie powinno się jednak zmuszać do takich aktywności dzieci – ważne, by były one dla dziecka przyjemną odskocznią od codziennych obowiązków.
Poza tym warto zwrócić uwagę na to jak wygląda organizacja zajęć, gdzie zajęcia się odbywają (czy udział w nich nie będzie wymagał długich, męczących dojazdów). Czy częstotliwość bądź godziny zajęć nie kolidują z innymi planami całej rodziny? Dziecku, poza zajęciami, potrzebny jest także kontakt z naturą i rodziną. Maluchy potrzebują także czasu na nudę i niczym nieskrępowaną zabawę.
Bardzo ważną osobą podczas zajęć jest prowadzący. Jakie stosuje metody motywacji? Czy nie wywiera zbytniej presji, nie wzbudza rywalizacji wśród dzieci? Niektórzy wymagają od dzieci prostego podporządkowania się i zrobią wszystko, by dzieci były cicho i grzecznie – takich osób należy unikać. Zdarza się także, że miejsce odbywania się zajęć jest pełne rozpraszaczy (światła, kolory, zabawki), przez co dziecko nie może skupić się na proponowanych aktywnościach.
Warto zajęcia dodatkowe wybierać dokładnie i poświęcić temu dużo uwagi, ponieważ będą one kształtować nasze dziecko.