Szelki dla psów – jak wybrać najlepszy model dla naszego czworonoga?

Szelki dla psa to ten element psiej wyprawki nad którym warto się dłużej zastanowić. Wybór szelek dla psów jest bardzo szeroki. Inne szelki wybierzemy dla małego, inne dla psa dorastającego, a jeszcze inne dla dorosłego. Wszystko zależy także od wagi i wzrostu psiaka. Najważniejsze jest to, aby pies był w nich bezpieczny, a jednocześnie były one funkcjonalne i w żaden sposób nie uciskały psiaka.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się:

  • jak wybrać szelki dla psa
  • jak dobrać rozmiar szelek
  • jakie rodzaje szelek dla psa znajdziemy na rynku

Szelki dla psów możemy kupić w różnych rozmiarach i wariantach. W sklepach zoologicznych znajdziemy także szelki różnego rodzaju. Jakie szelki wybierzemy dla naszego psiaka zależy od tego jak dużego mamy psiaka, w jakim wieku, czego on potrzebuje i co będzie dla niego najlepsze. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie szelki dla psa wybrać to dobrze jest zapytać o to jego lekarza weterynaryjnego. Co jeszcze warto wiedzieć o szelkach dla psa? Poznajcie rodzaje szelek dla psa.

Szelki dla psów – rodzaje i typy

Czym różnią się od siebie pod szczególne modele szelek dla psów? Przede wszystkim sposobem zapinania szelek oraz ich budową. W ten sposób szelki inaczej leżą na psie w zależności od tego jaki model wybierzemy. Oczywiście każdy rodzaj szelek dla psów ma swoje zalety i wady, jednak postaramy się jak najkrócej odpowiedzieć na to, które szelki są najlepsze dla jakiego psa.

Najbardziej specjalistyczne są szelki dla szczeniąt. Na nie trzeba zwracać szczególną uwagę i dobrze jest zapytać weterynarza o to, jakie będą odpowiednie szelki dla naszego psiego malucha. Inne szelki wybierzemy dla dorosłego psa tudzież leniwego kanapowca, a inne dla aktywnego psiaka, który lubi bawić się i biegać.

Znajdziemy między innymi psie szelki typu guard, to znaczy szelki składające się z dwóch pętli – jednej zakładanej na szyi, a drugiej na klatkę piersiową psa za łapkami. Dodatkowo obie te pędzle będą łączone dwoma paskami łączącymi je ze sobą, co pozwala na lepsze mocowanie szelek. Dodatkowo szelki typu guard będą miały od jednego do dwóch zapięć – jedno zapięcie będzie na grzbiecie, drugie na pętli przechodzącej przez głowę, dzięki czemu nie będzie trzeba jej przekładać przez głowę psa, tylko po prostu zapinać. Dodatkowo do tych szelek można przymocować smycz zarówno do jednej pętli jak i drugiej, w zależności od modelu. Dzięki temu opiekun ma większą pewność, że łatwiej będzie panować nad psem. Szelki tego rodzaju łatwiej dopasować do różnych ras psów o różnej wielkości. To szelki dość uniwersalne, sprawdzają się zarówno w przypadku u szczeniaków jak i małych i dużych psów. Polecane są dla psów lękliwych, psów adoptowanych czy psów bardzo ruchliwych. Nawet niespokojne psy są dobrze w nich zabezpieczone, nie mają blokowanego układu ruchu. Równocześnie pozwala to właścicielowi kontrolować psa. Ponadto pies z szelek typu guard nie ma możliwości wydostania się, jeśli są one dobrze dopasowane do jego ciała. To chyba najczęściej polecane i wybierane przez psich właścicieli szelki dla psów. Warto je sobie kupić, ponieważ mają uniwersalne zastosowanie. W zależności od tego, jakiego mamy psa i jaki charakter ma nas czworonóg będziemy mogli je dobrze dopasować.

Przeczytaj także:  Romantyczny lot nad Warszawą – pomysł na niecodzienny prezent

Nie są też bardzo drogie inne dostępne na rynku szelki dla psów. To szelki typu norweskiego czy szelki step in. Jednak w obu wymienionych przypadkach szelek nie są one dobrze widziane dla dużych psów. Jeśli chodzi o duże psy, trzeba znaleźć psie szelki dopasowane do dużego psiaka.

Szelki dla psa o dużych gabarytach – jak dobrać rozmiar szelek?

Duży pies to czworonóg o specjalnych potrzebach. Przede wszystkim musi mieć właściciela, który będzie umiał nad nim zapanować, nie tylko nad charakterem, ale także nad aktywnością. Dlatego dobór szelek dla dużego psa jest bardzo ważny. Trzeba znaleźć takie, z których pies się nie uwolni, nie będzie miał krępowanych ruchów, a dodatkowo właściciel będzie miał możliwość szybkiego i łatwego zapanowania nad zwierzęciem. Dla ruchliwych psów i psów, które uwielbiają ciągnąć, dobrze jest wybrać wygodne szelki typu easy-walk. Szelki te różnią się od tych typu norweskiego tym, że mają zapięcie nie na grzbiecie, a na klatce piersiowej zwierzęcia. Sprawia to, że jeśli pies zaczyna się wyrywać to w momencie, kiedy właściciel pociągnie za smycz jest automatycznie hamowany i obracany w stronę właściciela. To daje właścicielowi dużą władzę i pewność panowania nad zwierzęciem. Dodatkowo szelki easy-walk są dobrą alternatywą dla dławika lub kolczatki, która jest bardzo inwazyjnym narzędziem panowania nad psem, jeśli możemy w ogóle tak to określić. Jednak szelki typu easy-walk mają pewną wadę – mogą źle działać na obręcz barkową psa, dlatego lepiej nie stosować ich u psów mających problemy z układem ruchu.  Podobne są pod tym kątem są szelki norweskie, ponieważ one również niewłaściwie działają na obręcz barkową oraz układ ruchu psa z tym, że są dobrą alternatywą dla dużych i silnych psów lub psów, które lubią bardzo ciągnąć. Drugą wadą szelek typu easy-walk jest to, że łatwo z nich wyjść, dlatego nie są zalecane dla psów lękliwych.

Przeczytaj także:  Kołdry do spania – jakie są ich rodzaje?

Jeśli mamy wątpliwości jakie szelki wybrać dla naszego psa, warto jest skontaktować się z lekarzem weterynarii bądź psim behawiorystą, który doradzi nam po poznaniu naszego czworonoga jakie psie szelki najlepiej dla niego dobrać i kupić.

Informacja prawna