Naprawa czy wymiana – poradnik na temat trudnej sztuki robienia zakupów

Robienie zakupów nie jest łatwe. Zasadniczo wydaje się być proste, ale jest to tylko złudzenie, bo niestety większość z nas ma tendencję do kupowania zbyt dużej ilości rzeczy, ale też marnowania ich. Nie wspominając już, że przez to wydaje się zbyt dużo pieniędzy, ale też przyczyniamy się do większego zanieczyszczenia środowiska. Dziś podpowiemy Wam, jak dobrze robić zakupy? Czy warto naprawiać czy może od razu wymieniać.

Jak robić zakupy i dlaczego nie warto kupować na promocjach?

Pewnie każdemu zdarzyło się już kupowanie na promocji. Jednak potem okazało się, że produkty, które rzekomo były dużo tańsze wcale takie się nie okazały, albo doszło do tego, że nakupiliśmy produktów na promocji, a potem i tak wylądowały w koszu. Niestety takie sytuacje wcale nie są jednorazowe, a wręcz zdarzają się naprawdę często. A przez to tylko i wyłącznie marnuje się jedzenie. Dlatego też warto, a nawet trzeba robić listy zakupów przed pójściem do sklepu. W żadnym przypadku nie należy brać innych produktów, nawet, gdyby były one w promocji. Należy bezwzględnie trzymać się listy. Kupujemy tylko to, co się na niej znajduje. Jednocześnie wcześniej należy przygotować tak listę, by rzeczywiście znalazły się na niej produkty potrzebne, warto sprawdzić w półkach czy szafkach czego nam brakuje i dopiero potem zapisać to na liście. Kupowanie dużej ilości produktów spożywczych na zapas nie ma sensu, gdyż mogą one się przeterminować. A naprawdę nie powinno się marnować jedzenia. Tutaj mamy też dla Was radę na temat tego, dlaczego nie powinniście kupować na promocjach. Oczywiście wynika to z faktu, że często sklepy wcześniej windują ceny tylko po to, aby potem dać je na promocje. Taki zabieg choć jest w pełni nielegalny, to zdarza się bardzo często. Do tego zdarza się, że data ważności takich produktów jest już na końcówce.

Jakość ma znaczenie

Czasami można odnieść wrażenie, że obecnie wiele towarów czy sprzętów jest naprawdę słabej jakości. I w sumie to wrażenie jest bardzo słuszne. Wiele sprzętów czy to RTV czy AGD działa przez rok czy dwa. Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach wynika to z faktu, że przywykliśmy, że nawet sprzęty można kupić tanio. Trudno się spodziewać, że produkt z kategorii ekonomicznej będzie nad wyraz wysokiej jakości. Podobnie rzecz wygląda w przypadku ubrań, bo niska cena wskazuje na niską jakość towarów. Oczywiście trzeba pamiętać, że są sklepy, które windują ceny towarów, a przez to produkt słabej jakości jest drogi. Dlatego tak ważne jest to, by nie robić zakupów pod wpływem impulsu i sprawdzać podzespoły, ale też metkę w przypadku ubrań. Jeżeli produkt jest wysokiej jakości, to rzeczywiście warto zapłacić za niego więcej, bo posłuży zdecydowanie przez dłuższy czas, a to w ogólnym rozrachunku pozwoli zaoszczędzić.

Kupować nowe czy naprawiać?

To pytanie często siedzi nam w głowie, a jednak odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista. W końcu, aby zdecydować się na naprawę musi się pojawić się zależność, że produkt wart jest naprawy i jest to bardziej opłacalne pod kątem ekonomicznym niż zakup nowej rzeczy. O ile w przypadku sprzętów czy telewizora często trzeba zdać się na opinię fachowca, tak w przypadku odzieży tę decyzję można podjąć samodzielnie. Jeżeli pojawi się dziura na szwie czy też małe przetarcie, to nie warto takich ubrań wyrzucać, bo wystarczy tylko igła i nici z włókien naturalnych. Jeżeli już uszkodzenie odzieży jest solidniejsze, to wcale nie oznacza, że trzeba ją wyrzucać. Możecie spróbować przerobić dane ubranie, albo też pobawić się w kreatywność czy przykleić naszywkę, czy przyszyć łatę.

Wniosek może być tylko jeden, czyli „wiem, że nic nie wiem”

Robienie zakupów jest trudne. Jednak warto ograniczyć je do minimum. Warto też kupować rzeczy droższe, które posłużą przez wiele lat. Jednocześnie nawet tanie ubrania warto zszyć jeżeli pojawi się mała dziurka. Wystarczy tylko nić z naturalnych włókien i po sprawie. Warto też planować zakupy i liczyć na to, że znowu człowiek nie ulegnie pokusie kupowania produktów, których nie potrzebuje.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna