Medale Skarbnicy Narodowej ukazujące obrazy polskich malarzy – nasza opinia

Współczesne monety kolekcjonerskie i medale pamiątkowe, projektowane przez wybitnych artystów i wykonywane przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii menniczych, to małe dzieła sztuki. Dziś przedstawiamy bliżej wyjątkowe numizmaty, które odznaczają się artyzmem w podwójnym sensie, przedstawiają bowiem najpiękniejsze dzieła polskich malarzy. Zapraszamy!

Arcydzieła malarstwa polskiego – kolekcja

Tę niezwykłą serię numizmatów, prezentującą najważniejsze dzieła wybitnych polskich malarzy, rozpoczyna medal przedstawiający „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki. W tym roku przypada bowiem 610 rocznica uwiecznionego na tym najsłynniejszym polskim obrazie wydarzenia.

Numizmat ten, tak jak wszystkie pozostałe wchodzące w skład kolekcji, waży 50 g, ma kształt prostokątnej sztabki o wymiarach 35 na 60 mm i jest platerowany czystym złotem i srebrem.

Kolejne medale z serii upamiętniają m.in.:

  • „Babie lato” Józefa Chełmońskiego,
  • „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego,
  • „Hamleta polskiego” Jacka Malczewskiego,
  • „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego.

Do bezpiecznego przechowywania i ekspozycji tych wyjątkowych okazów przeznaczona jest specjalna ramka kolekcjonerska, która stanowi uzupełnienie serii.

Polskie malarstwo z okazji stulecia odzyskania niepodległości

W ofercie Skarbnicy Narodowej można znaleźć również uszlachetniane 24-karatowym złotem medale przedstawiające następujące obrazy:

  • „Olszynka Grochowska” Wojciecha Kossaka,
  • „Polonia – rok 1863” Jana Matejki,
  • „Szarża krakusów na Rosjan w Proszowicach w 1846 r.” Juliusza Kossaka.

Numizmaty te są dostępne indywidualnie, nie w ramach serii, łączy je jednak tematyka, okoliczności emisji oraz projekt. Każdy medal waży 26 g i ma 40 mm średnicy oraz jest platerowanym czystym złotem. Wszystkie trzy modele zostały wyemitowane w 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, do czego nawiązuje projekt rewersu. Na awersach zostały z kolei odwzorowane obrazy przedstawiające dramatyczną historię walki o wolność, namalowane przez wybitnych polskich artystów. Więcej szczegółowych informacji na temat tych numizmatów znajdziesz pod adresem https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe.

Naszym zdaniem numizmaty z krajowym malarstwem od Skarbnicy Narodowej to wyjątkowa okazja do poznania polskiej kultury i historii. Wysoką jakość wykonania z pewnością docenią wszyscy miłośnicy sztuki i numizmatyki – dzięki niej opisane medale będą stanowić doskonałe uzupełnienie każdego zbioru.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna