Komfort i wygoda podczas uprawiania sportu – postaw na dobrej jakości buty sportowe!

Coraz większa liczba Polaków regularnie uprawia sport. Rynek sportowy, zwłaszcza ten produkujący obuwie sportowe, święci czasy triumfu. Dobre buty sportowe to nie tylko kwestia mody, ale też komfortu i wygody noszenia. Odpowiednio dobrane buty sportowe damskie mogą odegrać bowiem kluczową rolę w osiąganiu coraz lepszych wyników. 

Dobrej jakości buty sportowe, czyli jakie?

Dobra jakość to kluczowy element, na który należy zwrócić uwagę kupując buty sportowe. Solidne obuwie sportowe zapewni komfort i wygodę w trakcie aktywności fizycznej. Dzięki temu ćwiczenia staną się przyjemnością, nie zrażą do uprawiania sportu, a wręcz odwrotnie – pozytywnie wpłyną na poziom motywacji. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w wygodnych butach można zajść o wiele dalej, co za tym idzie cele treningowe staną się dużo bliższe, a ich osiąganie znacznie łatwiejsze.

Podstawową cechą jakiej oczekuje się od dobrych jakościowo butów jest ich trwałość, oczywiście osiągana poprzez zastosowanie w trakcie procesu produkcyjnego wysoko gatunkowych materiałów. Dobre jakościowo buty sportowe damskie powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, które oczywiście będą się różniły w zależności od przeznaczenia obuwia. Inne surowce zostaną zastosowane przy wytworzeniu butów sportowych do biegania po dżdżystym terenie, a inne do treningu np. na korcie tenisowym.

Czy drogie znaczy lepsze?

Wiele osób kupując buty sportowe kieruje się ceną, zakładając, że obuwie za 400 zł będzie znacznie lepsze niż to za 100 zł. Oczywiście nie jest to do końca prawda, jeśli bierzemy pod uwagę sport amatorski. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że tanie buty sportowe będą gorsze od tych drogich. Wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań technologicznych, użytych materiałów i potrzeb użytkownika. Cena jest bowiem wykładnikiem nie tylko jakości, ale również rozpoznawalności marki sportowej. Co za tym idzie mniej znany brand może oferować całkiem solidne buty sportowe damskie w atrakcyjnej cenie, by przebić się przez bardziej znaną konkurencję. Jeśli jednak wolisz kupić buty sprawdzonego i bardziej popularnego producenta, a nie dysponujesz dużym budżetem warto skorzystać z ofert z kategorii buty sportowe damskie wyprzedaż. Największe upusty można upolować oczywiście pod koniec sezonu, czyli wyprzedaży letniej lub zimowej.

Przeczytaj także:  Eleganckie torebki damskie - idealny dodatek na specjalne okazje

Zadbaj o stopę – kup buty, w których trening stanie się przyjemnością

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że źle dopasowane obuwie staje się powodem większości kontuzji w sporcie amatorskim. Stopa stopie nierówna, więc przed zakupem buty sportowe należy ZAWSZE przymierzyć (chyba, że kupujesz już sprawdzony model). Na co należy zwrócić uwagę kupując obuwie sportowe damskie?

  1. Kształt buta

Powinien on odpowiadać kształtowi stopy i jej szerokości. Coraz częściej producenci używają oznaczenia G dla stopy klasycznej oraz F dla topy smukłej/wąskiej. Nie bez znaczenia jest też kształt palców – tu wyróżniamy stopę egipską, rzymską i grecką. Analizowanie kształtu palców będzie miało wpływ głównie na wybór rozmiaru buta i na nic zda się pobieranie miary stopy od pięty do dużego palucha, jeśli ten kolejny będzie od niego dłuższy.

  1. Trzymanie stopy

Buty damskie sportowe powinny być stabilne, czyli dokładnie do niej przylegające. Zbyt szerokie obuwie sportowe może przyczynić się do skręceń stawu skokowego, kolanowego czy potknięcia w trakcie uprawiania sportu, co w konsekwencji może odbić się na zdrowiu poważną kontuzją.

  1. Amortyzacja

Amortyzacja to jedna z ważniejszych cech obuwia, jeśli kupujemy buty do biegania, treningu na trampolinie czy gry w tenisa, czyli wszędzie tam, gdzie staw skokowy i kolanowy będą mocno obciążone.

Oprócz trzech wymienionych cech na jakie należy zwrócić uwagę kupując damskie buty sportowe, przy zakupie obuwia sportowego kieruj się przede wszystkim rodzajem uprawianej aktywności fizycznej. Zupełnie inne obuwie będzie właściwe do jazdy na rowerze, a inne do treningu nordic walking czy ćwiczeń na siłowni.

Przeczytaj także:  Za co kochamy sukienki sportowe?

Dobre buty to te dopasowane do Ciebie!

 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna