Dlaczego istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru butów do biegania?

dlaczego istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru butów do biegania

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy dla wszystkich, którzy uwielbiają poranny jogging lub biegi na dłuższych dystansach. Jedną z najważniejszych cechy wygodnego obuwia dla biegaczki jest rozmiar. Jak wybrać parę butów do biegania we właściwym rozmiarze?

Dlaczego wybór obuwia do biegania jest tak ważny?

Skoro biegasz, to po prostu kochasz tę formę aktywności. Jeżeli dopiero planujesz zacząć swoją przygodę z tym coraz popularniejszym sportem, to po prostu coś ciągnie Cię w jego stronę.

Bez wątpienia cechami, które sprawiły, że bieganie stało się w ostatnich latach jedną z dyscyplin najchętniej uprawianych przez Polaków, są: pełna swoboda w wyborze godzin trenowania, aktywność na świeżym powietrzu oraz hartowanie ciała (i ducha!), zwłaszcza gdy trenujesz przez cały rok, nie zważając, czy świeci słońce, czy pada deszcz lub śnieg.

Obuwie do biegania, które towarzyszy Ci przy każdym stawianym kroku, musi być przygotowane do realizowania zadań specjalnych. Jego rolą jest nie tyle utrzymywanie komfortu cieplnego stopy, jak w przypadku typowej pary przeznaczonej po prostu do chodzenia. Buty dla biegacza muszą przede wszystkim amortyzować stopę, dzięki czemu ustrzeżesz się kontuzji stawu skokowego i stawu kolanowego. Ważne jest też pewne trzymanie się pary na stopie, tak aby obuwie właściwie w ogóle nie było wyczuwalne. Kluczową kwestią jest jednak rozmiar butów do biegania.

Właściwy rozmiar butów dla biegaczki ‒ dlaczego jest tak ważny?

Rozmiar obuwia do biegania na długich lub krótszych dystansach jest istotny dla Twojego komfortu poruszania się i zapobiegania obtarciom.

Przeczytaj także:  Na jakie dolegliwości pomagają produkty konopne?

Para w zbyt małym rozmiarze może powodować bolesne obtarcia na piętach, które na pewien czas wykluczą Cię z treningów albo, co gorsza, sprawią, że nie będziesz chciała wystartować w zawodach dla biegaczy. Inną konsekwencją biegania w butach w za małym rozmiarze są uszkodzenia płytek paznokci. Paznokcie mogą w krótkim czasie stać się sine, a czasem nawet odpadać.

Natomiast zbyt duży rozmiar butów dla biegaczki sprawi, że nie będą pewnie trzymały się stopy. Zsuwający się but może również poranić piętę. Jeżeli będziesz długo biegała w za dużym obuwiu, prawdopodobne jest także nabawienie się problemów, na które zaradzić może już tylko ortopeda.

Jak określić odpowiedni rozmiar butów do biegania?

Jeśli biegasz dla odprężenia, a poranny jogging albo weekendową aktywność w lesie traktujesz po prostu jako odpoczynek, wybierz jedną parę butów do biegania. Mając zamiar wziąć udział w półmaratonie lub maratonie, przygotuj się do zakupu pary idealnej do pokonywania bardzo długich dystansów.

Czym powinny różnić się buty do biegania amatorskiego od obuwia do biegania maratonów? W trakcie pokonywania wielu kilometrów podczas jednego biegu stopy mają tendencję do puchnięcia, dlatego zaleca się wybranie pary z wkładką o 1 cm dłuższą od stopy. Taką różnicę pomiędzy wielkością stopy a rozmiarem obuwia do biegania zaleca się też początkującym biegaczkom, których stopy nie są jeszcze przyzwyczajone do wysiłku typowego nawet dla weekendowego joggingu. W przypadku pary przeznaczonej do systematycznych, ale krótszych treningów odległość palców od noska buta powinna wynosić około 0,5 cm.

Przeczytaj także:  Zegarek damski - idealny prezent dla partnerki

Pamiętaj, że nie powinnaś kierować się swoim rozmiarem butów na co dzień, które kupujesz w ulubionym sklepie obuwniczym, ale tabelą rozmiarów podaną na stronie producenta obuwia do biegania. Łatwo znaleźć ją w przypadku uznanych marek, np. kiedy chcesz wybrać buty do biegania Nike.

Jak sprawdzić rozmiar stopy? Znamy dwa sprawdzone sposoby. Po pierwsze, na podłodze połóż linijkę, a na niej stopę. Zmierz odległość pomiędzy końcem dużego palca a najdalej wysuniętym punktem pięty. Po drugie, ten sam dystans sprawdź za pomocą kartki. Połóż kartkę na podłodze, obrysuj na niej bosą stopę, a potem chwyć linijkę w dłoń. Udanych treningów!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna