Czym rozpylać olejki eteryczne?

Z olejków eterycznych można korzystać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest jednak oczywiście ich rozpylanie. Tutaj sposobów jest co najmniej kilka. Dużą popularnością nadal cieszą się tradycyjne kominki do aromaterapii. Zainteresowanie zyskują jednak także nieco nowocześniejsze dyzufory i nebulizatory. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Odpowiednia dyfuzja podstawą skuteczności olejków

Nie każdy olejek rozpylać należy tak samo. Olejek tymiankowy na przykład możesz rozpylać zarówno na ciepło, jak i na zimno, cytrusowy jednak zaleca się dyfuzować wyłącznie na zimno. Dlaczego? Ponieważ różne olejki wykazują odmienne reakcje na utlenianie i ciepło. Wynika to także z tego, że różnią się gęstością. Dobieranie metod dyfuzji olejków musi te zmienne uwzględniać. Gęstego olejku sandałowego nie użyjesz z pomocą dyfuzora czy nebulizatora, tutaj zostaje tylko tradycyjny kominek do aromaterapii.

Z kolei olejek pomarańczowy podgrzewany w ten sposób traci sporą część swoich właściwości. Niestety całkiem spora grupa olejków eterycznych pod wpływem ciepła traci swoje bezcenne właściwości, np. immunostymulujące. Przede wszystkim taka sytuacja dotyczy olejków cytrusowych: olejku pomarańczowego, cytrynowego, z zielonej mandarynki, bergamotki. W tym przypadku naprawdę dobrze jest zrezygnować z tradycyjnego kominka do aromaterapii i postawić na urządzenie, które umożliwia dyfuzję na zimno. Z pomocą przychodzą zawsze informacje od producenta olejku, jeśli pisze on na opakowaniu, że zaleca się dyfuzję na zimno, lepiej zastosować się do tego zalecenia.

Sposoby dyfuzji olejków eterycznych

Nie ma jednego najlepszego sposobu dyfuzowania olejków. Kluczowe jest dopasowanie akcesoriów do olejku i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Przede wszystkim w wyborze sposobu dyfuzji kierować się należy typem olejku, który zamierzasz rozpylac:

  • Kominki do aromaterapii – do stosowania przede wszystkim przy cięższych olejkach lub zielnych, stabilnych olejkach (olejku tymiankowym, goździkowym, z oregano). Absolutnie niewskazane przy olejkach cytrusowych. Kominek bazuje na podgrzewaniu wody i doprowadzaniu do unoszenia przez to określonych frakcji olejków. To sprawia, że kominki sprawdzają się przede wszystkim jeśli zależy ci nie tyle na właściwościach leczniczych olejku, co na jego zapachu.
  • Świece i lampki olejne – podobnie jak w przypadku kominka, mowa tutaj przede wszystkim o właściwościach zapachowych, relaksujących, ale z pewnością nie ma co liczyć na uruchomienie leczniczego potencjału olejku.
  • Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza – pozwalają na dyfuzję zimną, co znacznie poszerza możliwości wykorzystania różnych olejków, trzeba jednak pamiętać, że aromaterapia jest tutaj traktowana  jako funkcja dodatkowa.
  • Nebulizatory – urządzenia korzystające z praw fizyki i pryncypium Bernoulliego, nie potrzebujące ciepła ani wody, dzięki czemu pozwalające dyfuzować czysty olejek, a tym samym wykorzystać pełny jego potencjał. Niestety jest to najdroższe z prezentowanych rozwiązań.
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna