Co zrobić, aby jeansy służyły nam przez długie lata?

Jeans został stworzony po to, aby wydajnie służył farmerom i górnikom – ubrania z tego materiału odznaczały się wytrzymałością i zapewniały także wygodę. Jednak ten niezwykły wynalazek wkrótce zawojował cały świat i do dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego jakiekolwiek ulice świata. Jedno jest też pewne – nie lubimy rozstawać się z naszymi ulubionymi jeansami. Jak w takim razie o nie dbać, aby służyły jak najdłużej?

Kiedy po raz pierwszy wyprać spodnie jeansowe męskie?

Producenci odzieży zalecają wypranie każdego nowego ubrania, a zasada ta dotyczy przede wszystkim tych elementów garderoby, które mają bezpośredni kontakt z ciałem. O ile więc z płaszczami czy kurtkami możemy sobie darować, to bielizna, bluzy i spodnie powinny być wrzucone po zakupie do pralki. A co na to producenci jeansów? Ich zdanie w tej kwestii jest znacznie bardziej kontrowersyjne – spodnie jeansowe męskie czy damskie zaleca się wyprać po raz pierwszy nawet do roku od daty zakupu. Okazuje się, że każde pranie, a szczególnie w niewłaściwych warunkach, skraca życie naszych ulubionych spodni jeansowych – cierpi nie tylko sam materiał, ale również kolor. Częstotliwość prania jeansów zaleca się więc ograniczyć, jak tylko to możliwe – najlepiej dopiero wtedy, gdy widoczne są już na nich poważne zabrudzenia. Pamiętajmy, że drobne plamki z powodzeniem można usunąć ręcznie za pomocą delikatnego płynu i gąbki!

Jak prać spodnie jeansowe męskie?

Jeśli już nadejdzie chwila, gdy nasze spodnie jeansowe męskie koniecznie trzeba wyprać, to najlepiej zrobić to ręcznie, ale tego zazwyczaj nie robimy, więc dopuszcza się także pranie w pralce, ale na pewnych zasadach. Przede wszystkim zawsze musi odbywać się to w odpowiedniej temperaturze – nie powinno być to więcej niż 30 stopni Celsjusza. Konieczne trzeba także użyć delikatnych środków piorących, które przeznaczone są do prania rzeczy kolorowych. Proszki i płyny do odzieży białej niszczą kolor naszych jeansów, a tego na pewno chcemy uniknąć. Jeśli natomiast chodzi o czarne spodnie jeansowe męskie, to najlepiej wybrać preparaty do czarnej odzieży. Warto także wybrać odpowiedni program – niektóre pralki posiadają specjalne opcje do prania jeansów – ważne jest, aby bęben wirował maksymalnie 800 obrotów na minutę. Pamiętajmy także, aby do pralki wkładać je odwrócone na lewą stronę i z pozapinanymi wszystkimi suwakami oraz guzikami – dzięki temu nie zdeformujemy ich kształtu.

Jak wysuszyć jeansy?

Zdecydowanie nie używajmy suszarek bębnowych – jeans nie lubi wysokich temperatur, w wyniku których może dochodzić do mikrouszkodzeń. Najlepiej wysuszyć je w takiej pozycji, w jakiej są noszone, czyli rozłożyć je na płasko lub powiesić unikając składania materiału, co może przyczynić się do jego deformacji. Absolutnie zabronione jest suszenie ich na kaloryferach oraz w pełnym słońcu – działa to niekorzystnie zarówno na kolor, jak i materiał. Pamiętajmy również, aby stosować się do zaleceń producenta odzieży, które znajdziemy na metce – zdarza się, że jeans ma domieszkę streczu, a wtedy przepis prania może być nieco inny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna