Badanie poziomu cukru w krwi, jakie są normy u dzieci i dorosłych?

badanie cukru w krwi

Słodycze lubi jeść każdy i choć coraz więcej mówi się o zdrowym odżywianiu i unikaniu tak zwanych „pustych kalorii”, to jednak czasem trudno się powstrzymać. Rzecz jasna wszystko jest dla ludzi i nie ma też co przesadzać w drugą stronę. Jeśli mamy straszną ochotę na ciasto, lody czy czekoladę, to spokojnie można sobie na to pozwolić, byle nie za często. Nadmierne spożywanie cukru może doprowadzić nie tylko do otyłości i złego samopoczucia, ale przede wszystkim do cukrzycy, która niestety w dzisiejszych czasach jest coraz popularniejsza i dotyka szerszego grona ludzi. W tym artykule będzie można się dowiedzieć o tym jaki jest prawidłowy poziom cukru u różnych grup wiekowych, jak się go bada i w jaki sposób można na własną rękę regulować stężenie glukozy w organizmie.

Pomiar cukru we krwi – wszystko co powinnaś wiedzieć

Jeśli w końcu zdecydowałaś się na skontrolowanie tego czy masz prawidłowy poziom cukru we krwi albo zostałaś skierowana na to badanie przez lekarza, to warto abyś wiedziała jak konkretnie przebiega i co się tam dzieje. Tylko wtedy zdołasz uniknąć niemiłego zdziwienia, a także uspokoisz swoje nerwy.

Musisz pamiętać jedną bardzo ważną rzecz!

Na badanie należy przyjść na czczo, więc najlepiej umówić się na ranne godziny. Niedobrze jest także objadać się przed snem, ponieważ wynik może wyjść mało wiarygodny. W laboratorium pielęgniarka pobiera krew z żyły. Mitem jest fakt pobierania krwi (w celu sprawdzenia poziomu cukru) z palca. W taki sposób robią to diabetycy, ale to zupełnie inny przypadek. Wyniki najczęściej są tego samego dnia. Badanie może się jednak przedłużyć, wszystko zależy od tego jaki wynik się uzyska. Możesz bowiem zostać poproszona o wypicie szklanki wody, w której rozpuszczone jest 75 gram glukozy. Po wykonaniu tego polecenia będziesz musiała odczekać dwie godziny i badanie zostanie wykonane ponownie.

Kiedy zdecydować się na badanie?

Oczywiście stężenie cukru we krwi sprawdza się w głównej mierze podczas diagnostyki cukrzycy, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że powinny to badać także zdrowe osoby.

Kiedy jednak je wykonać?

Przede wszystkim gdy zauważysz w swoim organizmie objawy niedocukrzenia, czyli tak zwanej hipoglikemii albo przecukrzenia, czyli tak zwanej hiperglikemii. Jeśli nie jesteś pewny co do tego, możesz porównać swoje objawy z tymi, które są opisywane w Internecie, ale nie warto całkowicie wierzyć w informacje, które się tam znajdują. Badanie krwi cukier powinno być robione także rutynowo, w szczególności w przypadku osób, u których notuje się stosunkowo wysokie ryzyko wystąpienia cukrzycy. Są to głównie osoby, które przekroczyły czterdziesty rok życia albo mają nadwagę i walczą z otyłością. Dużą rolę odgrywa tutaj również obciążenie genetyczne. Jeśli jest ktoś z rodziny, a nawet kilka takich osób, które chorują na cukrzycę, to trzeba regularnie się badać. Badanie cukru we krwi muszą także wykonać kobiety w ciąży w około 24 tygodniem a 28. Pozwoli to szybko wykryć ewentualną cukrzycę ciążową. Dodatkowo, każdy jeden człowiek, choćby był okazem zdrowia, powinien kontrolować poziom glukozy minimalnie raz w roku. Badanie cukru można też wykonać w warunkach domowych. Wówczas używa się prostego w obsłudze urządzenia zwanego glukometrem.
Jak zinterpretować wyniki? Jaki jest cukier norma u dorosłych?

Przeczytaj także:  W poszukiwaniu straconej wskazówki

Norma cukru we krwi u dorosłego

Wyniki mogą być różne, ponieważ wszystko zależy od tego kiedy pójdziesz na badanie. Glukoza na czczo norma będzie zupełnie inna niż stężenie glukozy we krwi po posiłku, nawet jeśli odczeka się kilka godzin. Dlatego przed pójściem do laboratorium najlepiej nic nie jeść przez co najmniej osiem godzin przed badaniem, a już na pewno niewskazane jest spożywanie dużej ilości słodyczy wieczór wcześniej. Wynik jest bardzo łatwy do zinterpretowania i nie trzeba zgłaszać się do specjalnego lekarza, by ten je ocenił (co często się dzieje w przypadku innych badań). Oczywiście taka zależność jest możliwa tylko wtedy, gdy poziom glukozy na czczo jest prawidłowy. Polskie Towarzystw Diabetologiczne w roku 2016 podzieliło społeczeństwo według grup wiekowych i ustaliło jaki wynik jest prawidłowy dla dorosłej osoby, młodzieży i dzieci oraz emerytów. U tych pierwszych norma glukozy na czczo wynosi od około 70 do 99 miligramów na decylitr. Jeżeli jednak badany zjadł coś wcześniej to dwie godziny po posiłku dopuszczalna norma cukru we krwi to 140 miligramów na decylitr, ale jeśli wynik przekroczy tą liczbę, to należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza i powtórzyć badanie.

Normy poziomu cukru u dzieci

Kiedyś był jeden przybliżony wynik dla wszystkich. W dzisiejszych czasach jednak jest większa świadomość tego, że u dzieci dopuszczalne są nieco inne wyniki niż u dorosłych, ponieważ ich metabolizm jest zupełnie inny. Cukier na czczo u dzieci i młodzieży szkolnej powinien mieścić się w granicy 70 – 100 miligramów na decylitr. Po zjedzeniu jakiegoś posiłku i odczekaniu dwóch godzin wynik może maksymalnie wzrosnąć, podobnie jak u dorosłych, do 140 miligramów na decylitr. Oczywiście zarówno wysoki, jak i niski cukier poziom jest niebezpieczny dla zdrowia. Wyjątkiem są nowo narodzone dzieci. U nich stężenie glukozy jest zaniżone, ale jest to całkowicie naturalne i powinno minąć w przeciągu paru godzin. Jeśli tak się nie stanie, wdrożone są odpowiednie procedury. Duże prawdopodobieństwo hipoglikemii, czyli tak zwanego niedocukrzenia mają noworodki, których mama miała cukrzycę ciążową. W tym przypadku zwykle dochodzi do konfliktu serologicznego i dzieci mogą przyjść na świat z wrodzonymi chorobami na tle metabolicznym.

Przeczytaj także:  Rękawice bokserskie dla kobiet. Co je wyróżnia? [Poradnik]

Norma poziomu cukru we krwi u osób starszych

U tej grupy wiekowej, czyli ludzi, którzy przekroczyli siedemdziesiąty rok życia, cukier na czczo norma może być stosunkowo wysoki. Akceptowalny wynik mieści się w granicy 80 – 140 miligramów na decylitr. Takie normy dotyczą również diabetyków, którzy przez co najmniej przez dwadzieścia lat borykają się z cukrzycą, a także ludzi po przebytym udarze mózgu albo zawale serca. Po posiłku glukoza nie powinna przekraczać 180 miligramów na decylitr.

Cukrzyca poziom cukru – kiedy zacząć się martwić?

Jeśli wynik znacznie przekracza wyżej wymienione normy, to należy badanie powtórzyć po paru dniach. Mogły zadziałać bowiem różne czynniki które zafałszowały prawdę. Jeśli znowu wyjdzie to samo, należy zgłosić się do specjalisty i rozpocząć odpowiednie leczenie.

W jaki sposób zachować poziom cukru we krwi norma?

Nie trzeba od razu decydować się na leki oraz insulinę. Regulować swój poziom glukozy we krwi można poprzez zastosowanie specjalnej diety cukrzycowej. Jednakże nie dotyczy to osób ze stwierdzoną cukrzycą typu pierwszego. Dieta opiera się na wykorzystywaniu produktów z cukrem złożonym i niskim indeksem glikemicznym. Co więcej, trzeba przy niej wystrzegać się tłustego jedzenia oraz można zapomnieć o podjadaniu słodyczy. Niedobrze jest też bagatelizować zbyt niski cukier we krwi. Wpływa na to wiele czynników. Wśród nich można wymienić długotrwały stres, który dotyka coraz większą ilość osób albo zbyt długie i intensywne treningi.

Informacja prawna