Złe samopoczucie – chrapanie czy depresja?

chrapanie

Negatywne myśli i ciągłe uczucie zmęczenia powodują, że nie mamy siły normalnie funkcjonować. Jesteśmy rozkojarzeni, nic nam się nie chce i nie widzimy sensu w podejmowaniu jakiegokolwiek wysiłku. Takie problemy są bardzo trudne i niestety często w ogóle nie mamy ochoty o tym rozmawiać. Uważamy, że jest to powód do wstydu i nie chcemy nawet brać pod uwagę tego, że mogła dopaść nas depresja. Okazuje się jednak, że czasami warto wstrzymać się z przedwczesną diagnozą i zastanowić czy przypadkiem przyczyną nie może być niewystarczająca ilość snu.

Z przeprowadzonych w ostatnich latach badań dowiadujemy się, że brak snu może wywoływać podobne problemy – człowiek doświadcza bólu głowy i nie jest w stanie na niczym się skupić. Do tego dochodzi także ogromna senność, która sprawia, że czujemy się mało produktywni i leniwi – nawet jeżeli nie jest to wcale nasza wina. Największym problemem jest tutaj to, że osoby, które regularnie przesypiają całą noc w ogóle nie biorą pod uwagę tego, że przyczyną może być brak snu – nie ma to przecież żadnego sensu. Będzie jednak miało go o wiele więcej, jeżeli okaże się, że zdarza nam się chrapać.

Problemem może być chrapanie

Myśląc o problemie chrapania przychodzi nam do głowy to, że jest to uciążliwy problem – ale raczej nie niebezpieczny. Denerwują się o to nasi bliscy, którzy nie są w stanie się wyspać, ale dla nas najczęściej ma to małe znaczenie – w końcu my sami nie budzimy się ze względu na wysokie dźwięki. Okazuje się jednak, że jest zupełnie odwrotnie – wybudzamy się bardzo wiele razy i przyczyną tego jest właśnie chrapanie. Być może więc nasz sen nie jest wcale tak udany, jak nam się wydaje.

Jeszcze gorzej wygląda nasza sytuacja w momencie, gdy oprócz chrapania dolega nam także bezdech senny. Jest to seria krótkich niedotlenień organizmu, w trakcie których człowiek nawet na kilkadziesiąt sekund przestaje oddychać. Tutaj jeszcze dokładniej widać, że rezultaty tego wszystkiego mogą być o wiele poważniejsze niż podejrzewamy.

Zanim udamy się do psychologa – zbadajmy swój sen

Jeżeli więc zaobserwowaliśmy u siebie pogorszenie ogólnego stanu zdrowia psychicznego – wykonajmy serię badań, które jasno określą, czy problemem nie jest przypadkiem chrapanie. Obecnie lekarze dysponują bardzo różnymi metodami, które są w stanie od razu wskazać czy może nas to dotyczyć – sprawdzą naszą przegrodę nosową i dokładniej przyjrzą się jamie ustnej. Być może jeden prosty zabieg oszczędzi nam wizyt u psychologa, które nie będą w stanie tutaj poradzić sobie z prawdziwą przyczyną naszych trudności.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna