Zakaz mentoli już obowiązuje. To dobry moment na rzucenie palenia!

Unia Europejska wprowadziła zakaz mentoli. Obowiązuje on od 20 maja 2020 roku i dotknął – według wielu źródeł – nawet połowę palaczy. Na jednych wymusi to konieczność przerzucenia się na tradycyjny tytoń, a dla innych będzie powodem, by całkowicie zerwać z nałogiem. I bez wątpienia będzie to dobry pomysł!

Zakaz mentoli to krok do rzucenia palenia

Celem uchwalenia tzw. dyrektywy tytoniowej przez Parlament Europejski było ograniczenie liczby osób uzależnionych od tytoniu. Szczególnie dotyczyć to miało kobiet oraz młodych ludzi, dla których papierosy klikane były szczególnie atrakcyjne. Bez wątpienia jest to szansa na zerwanie z nałogiem i ochronę zdrowia, bo każdy papieros zawiera w swoim składzie ogromne ilości szkodliwych substancji, takich jak aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i wiele innych, mniej lub bardziej trujących składników.

Jak wylicza portal mp.pl, palacze są narażeni na liczne choroby, a zakaz mentoli ma je ograniczyć. Mowa tutaj o takich dolegliwościach, jak astma oskrzelowa, rozedma płuc, udar mózgu, niewydolność oddechowa, miażdżyca, zawał serca, a także liczne nowotwory. Rokrocznie w całej Unii Europejskiej przez papierosy mentolowe i zwykłe umiera każdego roku ponad 600 tysięcy osób, a kilkanaście milionów zmaga się z wywołanymi przez nie chorobami.

Dlatego też warto zastanowić się nad całkowitym zerwaniem z nałogiem, choć oczywiście nie będzie to łatwe. Możesz jednak postawić początkowo na środki zastępcze, które znacznie ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu.

Najzdrowsza alternatywa? Podgrzewacze tytoniu

A formę takiego, w dobie zakazu mentoli, mogą być papierosy elektroniczne oraz podgrzewacze tytoniu. Szczególnie polecane są te drugie, które nie spalają tytoniu, ale nagrzewają go w temperaturach rzędu 300 stopni Celsjusza. W ten sposób powstaje aerozol z nikotyną – urządzenie nie tworzy dymu, przez co jest bezpieczne dla Twojego otoczenia. I oczywiście Ciebie, ponieważ w czasie zaciągania się, do Twojego organizmu trafia 90-95% szkodliwych substancji mniej, niż choćby w papierosach z klikiem.

Może być to doskonały sposób na cykliczne porzucanie nałogu – będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze, niż nagłe odstawienie. Wycofanie papierosów mentolowych 2020 może więc okazać się bardzo dobrą decyzją – w naszym kraju pali około 9 milionów osób, co jest sporym problemem społecznym. Zredukowanie tej liczby znacząco pomoże w uzdrowieniu społeczeństwa i poprawieniu kondycji oraz samopoczucia wielu osób.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna