Wszystko, co należy wiedzieć o trądziku

Jako definicję trądziku najczęściej przyjmuje się chorobę skóry, w przebiegu której organizm wydziela zbyt dużo sebum. Jest to spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Nic więc dziwnego, że tak bardzo popularnym twierdzeniem jest to, że trądzik dotyka jedynie osób w wieku dojrzewania. Nie jest to jednak prawdą, o czym jednoznacznie świadczą różnorodne rodzaje trądziku, o których więcej opowiemy w poniższym artykule.  

Jakie procesy zachodzą pod i na powierzchni skóry w trakcie trądziku?

Wspomniane wcześniej sebum, którego głównym zadaniem jest ochrona skóry i włosów wydostaje się na zewnątrz ciała poprzez gruczoły łojowe. Bywa jednak, że te swoiste kanaliki zostają zatkane przez zrogowaciały naskórek i nadmierną ilość łoju. To prowadzi do powstawania nieestetycznych zaskórników, czyli czarnych punkcików, które mogą zmienić się w bolesne, zaczerwienione i wypełnione treścią ropną krosty. To właśnie nazywane jest trądzikiem. Głównymi winowajcami są bakterie z rodzaju Cutibacterium Acnes, a znacznie więcej informacji na temat głównych przyczyn wywołujących trądzik przeczytasz w artykule “Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?”, do którego serdecznie zapraszamy. Statystyki mówią jasno, że trądzik najczęściej dotyka osób od jedenastego do trzydziestego roku życia, choć zdarza się, że ten przedział wiekowy może być zupełnie inny.

Jakie są rodzaje trądziku?

Każdy z istniejących rodzajów charakteryzuje się zupełnie innymi objawami, sposobami i trudnością leczenia. Jakie są zatem typy tego schorzenia skóry? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej. 

Przeczytaj także:  5 Makijażowych trendów rządzących w 2020 roku

Trądzik pospolity

Jest to najczęściej spotykany rodzaj dolegliwości. Zamiennym określeniem jest trądzik młodzieńczy, ponieważ jego pierwsze symptomy pojawiają się, gdy ciało człowieka wchodzi w okres dojrzewania. Za jej występowanie odpowiadają męskie hormony płciowe, czyli androgeny. W trakcie dojrzewania androgeny są obecne u obu płci, przez co schorzenie dotyka zarówno chłopców, jak i dziewczęta w różnym wieku. W wielu wypadkach trądzik młodzieńczy ustępuje samoistnie, jednakże należy dbać o zaatakowaną skórę, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych blizn. Warto wspomnieć również o podziale trądziku młodzieńczego. Wśród jego głównych rodzajów wymienić można: guzkowo-cystowy, piorunujący, zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy. 

Trądzik skupiony

Jest to jedna z najmniej ekspansywnych odmian trądziku, który najczęściej jest domeną mężczyzn. Krosty wypełnione ropą w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się w okolicach pleców, twarzy i pośladków. Zmiany potrafią jednak być dość duże i mają tendencję do pozostawiania trudnych do pozbycia się blizn. 

Trądzik różowaty

Ten rodzaj schorzenia szczególnie często występuje u osób, których naczynia krwionośne na twarzy wykazują nieprawidłowe funkcjonowanie. W pierwszej fazie choroby wielu pacjentów nie identyfikuje jej z trądzikiem, gdyż objawia się jedynie ciemnoczerwonymi plamami. Z czasem zaczynają jednak występować zmiany wypełnione ropą. Najczęściej trądzik różowaty atakuje osoby pomiędzy trzecią i czwartą dekadą życia. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że w tej odmianie trądziku zaskórniki zazwyczaj nie występują.

Trądzik bliznowaty

W przypadku trądziku bliznowatego krosty przeradzają się w bliznowce, czyli zmiany, które do złudzenia przypominają klasyczne blizny. Zdaniem lekarzy i ekspertów, za przyczyny trądziku bliznowatego najczęściej uznaje się podrażnienia tkanki skórnej, spowodowane strzyżeniem oraz goleniem (zmiany bowiem najczęściej występują na szyi, potylicy oraz powierzchni twarzy). 

Przeczytaj także:  Lipoliza iniekcyjna – sposób na boczki i podwójny podbródek

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy

Dwojakość nazewnictwa wynika tutaj z faktu występowania schorzenia w różnych etapach życia małego człowieka. Jednak zarówno w przypadku noworodków, jak i niemowląt, trądzik spowodowany jest bardzo zachwianą gospodarką hormonalną w pierwszych dniach poza ciałem matki. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie. 

Trądzik ropowiczy

Jest to jedna z najcięższych i najtrudniejszych w leczeniu form trądziku. Charakteryzuje ją przede wszystkim mnogość silnie wypełnionych ropą krost, które najczęściej pojawiają się na twarzy i są wyjątkowo bolesne. Warto pamiętać, że jest to choroba przewlekła, mająca tendencję do nawracania. 

Trądzik zawodowy

Ostatni ze znanych rodzajów trądziku to trądzik zawodowy. Jak sama nazwa wskazuje, powodują go warunki pracy, które wpływają na zapychanie się kanalików łojowych. Objawy są tu najbardziej zbliżone do trądziku pospolitego. 

Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]
Informacja prawna