Lampa szczelinowa to przyrząd, który spotykamy w każdym gabinecie okulistycznym. Zasady działania tego urządzenia są proste. Lampa szczelinowa jest wyposażona w układ powiększający i ruchome źródło światła. Specjalista, który bada pacjenta, może regulować intensywność tego światła, a także zmieniać jego kolor oraz kształt. Za pomocą lampy szczelinowej okulista może zbadać tęczówkę i soczewkę oka, ciało szkliste, a także spojówki i rogówkę. Badanie nie jest dla pacjenta bolesne, czy nieprzyjemne. Pacjent siada przy urządzeniu, wygodnie opiera twarz na specjalnych podpórkach, a po drugiej stronie lampy szczelinowej siada lekarz i w powiększeniu ocenia stan oczu, co trwa stosunkowo krótko. W naszym artykule przyjrzymy się cyfrowym lampom szczelinowym CSO.
Charakterystyka cyfrowych lamp CSO
Nowoczesne lampy, które produkowane są przez firmę CSO, są zaliczane do najwyższej klasy lam szczelinowych typu gamma. Specjaliści przekonują, że tworzy ona podstawę rynku okulistycznych urządzeń diagnostycznych. W lampach wykorzystywany jest innowacyjny system podświetlania LED. System optyczny zapewnia wysoką jasność i odpowiedni kontrast. Rozdzielacz optyczny jest wyposażony w kamerę, która zapewnia wysoką jakość obrazu. Cała konstrukcja jest kompatybilna. Kamera została zaprojektowana i zoptymalizowana przez producenta w taki sposób, by była idealna dla celów okulistycznych. Ma odpowiednio dobrane wszystkie parametry techniczne. System oświetlenia wykorzystany w lampach szczelinowych CSO oparty jest na źródle światła typu LED, które emituje bardzo niewiele ciepła, sprawia, że badanie jest niezwykle wygodne. Żywotność systemu diodowego to więcej niż 50.000 godzin pracy – mówi nam przedstawiciel dystrybutora urządzeń okulistycznych i sprzętu optycznego Poland Optical z siedzibą w Cieszynie.
Kto powinien być badany lampą szczelinową?
Profilaktycznie podczas każdej wizyty kontrolnej u okulisty (taką wizytę powinniśmy odbywać raz do roku) powinniśmy przejść badanie ostrości wzroku oraz badanie lampą szczelinową. Lampa szczelinowa jest potrzebna także w przypadku urazu, zwłaszcza jeśli podejrzewamy obecność ciała obcego w oku. Inne wskazania do wykonania badania tym urządzeniem to infekcje i ich monitorowanie, dzięki nowoczesnej lampie szczelinowej CSO możemy też zbadać owrzodzenia, blizny, czy zmętnienia. Badanie pozwala także dokładnie przyjrzeć się zmianom naczyniowym w oku lub zmianom pigmentowym. Urządzeniem tym badani są także pacjenci z zaćmą. Podsumowując: zastosowanie lampy szczelinowej jest naprawdę szerokie i powinna się ona znaleźć w każdym profesjonalnym gabinecie okulistycznym.