Botoks, czyli toksyna botulinowa jest obecnie jednym z najczęściej używanych związków w medycynie estetycznej. Jak działa?
Dzięki odpowiednim zabiegom medycyny estetycznej można sprawić, że skóra nabierze młodszego wyglądu i będzie pozbawiona niedoskonałości. Jedną z popularnych procedur tego typu jest botoks, inaczej botox, którego głównym celem jest usuwanie zmarszczek mimicznych, lecz również ma on szeregi innych funkcji.
Czym jest botox?
Botoks to nazwa handlowa toksyny botulinowej, a dokładnie jadu kiełbasianego – związku wytwarzanego przez bakterie Clostridium botulinum.
Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, która powoduje zaburzenie pracy układu nerwowego i mięśniowego. Odkryto jednak, że w niewielkich ilościach botoks wykazuje działanie terapeutyczne w leczeniu różnych dolegliwości.
Botox używany jest między innymi przy leczeniu kurczu powiek i twarzy, przy nadmiernej spastyczności mięśni, przy likwidacji zeza. Również toksyna botulinowa wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, gdzie służy ona głównie jako związek likwidujący zmarszczki.
Botoks w medycynie estetycznej
Medycyna estetyczna bazuje na wykorzystaniu specjalistycznych środków oraz urządzeń pozwalających na skuteczną poprawę stanu skóry.
W praktycznie każdym gabinecie medycyny estetycznej można skorzystać obecnie z zabiegów bazujących na botoksie. To związek, który ma wszechstronne zastosowanie, a przy tym jest wysoce bezpieczny oraz skuteczny w swoim działaniu.
Najczęściej botox używany jest w poniższym zakresie:
- usuwanie zmarszczek
- leczenie nadpotliwości
- leczenie bruksizmu – zgrzytania zębów
- leczenie migreny
W jaki sposób stosowany jest wówczas botox? Jakie efekty może przynieść?
Botoks – usuwanie zmarszczek
Zmarszczki mimiczne to problem wielu kobiet. Są one rezultatem ruchów mięśni twarzy, czyli jej mimiki. Widoczne są one głównie na czole, a także wokół oczu jako kurze łapki oraz dookoła ust.
Botox jest aktualnie najskuteczniejszym środkiem pozwalającym na usuwanie zmarszczek mimicznych. Po wstrzyknięciu w tkanki skóry powoduje on zablokowanie przewodnictwa pomiędzy mięśniami a nerwami. W rezultacie dochodzi wtedy do wygładzenia zmarszczki, która pozostaje niewidoczna nawet przez okres około 6 miesięcy. Co ważne, zabieg wykonany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej daje bardzo naturalne efekty.
Botoks – leczenie nadpotliwości
Nadmierna potliwość jest problemem wielu mężczyzn i kobiet. Może powodować znaczny dyskomfort, a także utrudniać kontakty międzyludzkie. Gdy zwykłe, a nawet specjalistyczne antyperspiranty nie działają, wówczas rozwiązaniem może być leczenie nadpotliwości, do którego wykorzystywana jest toksyna botulinowa.
W tym przypadku botox pozwala na zredukowanie potliwości, ponieważ powoduje czasowe zatrzymanie działania gruczołów potowych – jest to całkowicie bezpieczny, a przy tym skuteczny sposób na zmniejszenie pocenia się.
Botoks – leczenie bruksizmu
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębów jest dolegliwością najczęściej związaną z nadmiernym stresem. Pojawia się nocą i jest bezwiedny. Niestety, może prowadzić do znacznego starcia szkliwa, a tym samym uszkodzenia zębów.
Aby wyeliminować ten problem, stosuje się botoks, który pozwala na zmniejszenie problemu zgrzytania zębów. Dochodzi wtedy do zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego pomiędzy szczęką a żuchwą, a tym samym do minimalizacji szczękościsku.
Botoks – leczenie migreny
Warto też wskazać, że toksyna botulinowa – botoks może być używana również przy leczeniu migren. Zabieg polega wtedy na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki substancji w mięśnie twarzy, co prowadzi do ich rozluźnienia, a tym samym pozwala na zredukowanie częstotliwości oraz intensywności bólów głowy.
Do skorzystania z zabiegów bazujących na botoksie zaprasza Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Slowage dostępne w mieście Rzeszów: https://slowage.pl/oferta/medycyna-estetyczna/botox-na-zmarszczki.
Podsumowując, botoks to wszechstronny związek pozwalający na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w usuwaniu zmarszczek, ale również w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu oraz migren.