Trudne początki z aparatem ortodontycznym

Zadbane zęby to nie tylko piękny uśmiech i lepsza samoocena, ale również zdrowszy stan jamy ustnej. Decydując się na aparat ortodontyczny (stały lub ruchomy), musimy się liczyć z wieloma zobowiązaniami oraz kosztami. Sam fakt założenia aparatu nie jest wskaźnikiem pewnego sukcesu. Wiele zależy od naszego podejścia, dbałości o aparat i regularności.

Edukacja to podstawa

Podstawowym elementem na początku przygody z aparatem ortodontycznym jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego. Dzięki temu ortodonta może łatwiej wychwycić początkowe błędy i ukierunkować nas na prawidłowe zachowania.

Aparat zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych jamy ustnej, próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i rozwoju stanu zapalnego, ponieważ jest ciałem obcym i może podrażniać delikatną błonę śluzową oraz stanowić miejsce osadzania się resztek pokarmu i bakterii.

Jak dbać o jamę ustną z aparatem ortodontycznym?

Jednym z ważniejszych aspektów jest wdrożenie podstawowych reguł dietetycznych, które pozwolą na wyeliminowanie wielu potencjalnych powikłań:

  1. Zrezygnuj z gum do żucia.
  2. Ogranicz produkty z cukrem (zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy).
  3. Rozdrabniaj duże, twarde produkty jak np. jabłka lub orzechy.

Podjęcie decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego wiąże się także z koniecznością stosowania się do wysokich wymogów dbania o higienę jamy ustnej, na którą składa się:

  • używanie nitek do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych – minimum dwa razy dziennie,
  • przepłukiwanie jamy ustnej po każdym posiłku z powodu zwiększonej częstotliwości przyklejania się resztek pokarmowych do aparatu,
  • mycie zębów minimum 2 razy dziennie, koniecznie miękką szczoteczką – zmniejsza ryzyko podrażnienia jamy ustnej oraz uszkodzenia aparatu,
  • zaopatrzenie się w drugą szczoteczkę dedykowaną aparatom ortodontycznym i myciu trudno dostępnych przestrzeni,
  • wybór odpowiedniej pasty do zębów (zalecamy konsultację z ortodontą),
  • odpowiednie reagowanie na pojawienie się ran lub zmian zapalnych.

Żel na afty

Jednymi z najczęściej występujących problemów w obrębie jamy ustnej u osób z aparatami ortodontycznymi są afty. Pojawiają się one na skutek uszkodzenia błony śluzowej lub z powodu nadkażenia. Problem najczęściej znika samoistnie, jednak warto wiedzieć jak złagodzić przebieg przykrej dolegliwości. Odpowiedzią jest żel Anaftin, który należy nakładać bezpośrednio na zmianę poprzez zakroplenie produktu. Dla wzmocnienia efektu warto przez kolejną godzinę nie przyjmować płynów i pokarmów, dzięki czemu preparat lepiej się wchłonie. Żel sprawdzi się również w pojedynczych uszkodzeniach błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki zawartości aloesu i kwasu hialuronowego przyspiesza regenerację błony śluzowej, nie wywołując efektu pieczenia. Najlepiej stosować go do 4 razy dziennie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna