Transplantację włosów – najlepszy sposób na pozbycie się zakoli

Nowoczesna transplantacja włosów to zabieg bezpieczny, który pozwala skutecznie uzupełnić braki w owłosieniu. Warto się na niego zdecydować, gdy inne metody zawiodą. Jak wygląda zabieg i jakie daje efekty?

Dla kogo transplantacja włosów?

Zabieg transplantacji włosów polecany jest szczególnie osobom, które cierpią na łysienie androgenowe. Jest to rodzaj łysienia zależny od męskich hormonów płciowych. Zmagają się z nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wskazaniem do przeszczepu włosów jest też łysienie spowodowane wypadkiem, oparzeniem czy zabiegiem chirurgicznym. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, transplantację włosów można wykonać również osobom, które mają cienkie i rzadkie pasma, a marzą o bujnej fryzurze.

Istnieje kilka sytuacji, w których przeszczep włosów nie jest wskazany:

  • zaawansowana cukrzyca,
  • nowotwory,
  • choroby układu krążenia,
  • stany zapalne skóry głowy,
  • bardzo zaawansowany stopień łysienia,
  • łysienie plackowate,
  • zaburzenia hormonalne u kobiet.

Włos na wagę złota, czyli przeszczep włosów Smart Graft

Jedną z najnowocześniejszych metod transplantacji włosów jest Smart Graft – skorzystamy z niej w warszawskiej Klinice Miracki. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Na samym początku przed zabiegiem ustalana jest nowa linia włosów. Obszary, na które mają być wszczepiane włosy, są dokładnie zaznaczane. Lekarz goli też miejsce, z którego mają zostać pobrane mieszki włosowe i znieczula ten obszar. Cała procedura trwa kilka godzin i jest całkowicie komfortowa dla pacjenta.

Przeszczep włosów Smart Graft w pierwszym etapie opiera się na pobraniu zespołów mieszków włosowych (tzw. graftów) z miejsc, które nie zostały objęte procesem łysienia. Najczęściej włosy pobierane są z tyłu albo z boków głowy, a niekiedy z klatki piersiowej, a nawet pleców. Zespół mieszkowy składa się z 1-4 włosów. Do ich pobierania lekarz używa  specjalnej głowicy wyposażonej w mikroskalpel, który ma głębokość penetracji nie większą niż 1 mm, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Pobrane implanty włosów trafiają do zamkniętego systemu i przechowywane są w sterylnych warunkach, gdzie panuje stała temperatura 6-8°C i wysoka wilgotność. Wpływa to na ich przeżywalność, która wynosi około 98%.

W kolejnym etapie wszczepia się włosy w określone miejsca – zakola, czoło, skronie, czubek głowy. Metoda ta pozwala również na przeszczep brwi oraz zagęszczenie zarostu. Włosy są implantowane przy pomocy precyzyjnego „pena” zakończonego cienką igłą.

Skóra po przeszczepie włosów goi się szybko i pozbawiona jest blizn. Występują na niej niewielkie ranki (wielkości ukłuć igłą), które nie wymagają zastosowania szwów. Przez kilka dni po zabiegu można odczuwać tkliwość zarówno w miejscu dawczym, jak i biorczym.

Jak wyglądają włosy po przeszczepie?

Efekty przeszczepu włosów Smart Graft są bardzo naturalne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie pojawiają się one od razu. Regeneracja mieszków włosowych to proces stopniowy i długotrwały. Włosy zakorzeniają się w nowym miejscu przez kilka dni. Po tym czasie zaczynają wypadać. Nie należy się tym niepokoić. Zakorzeniająca się cebulka po prostu „wyrzuca” starą łodygę włosa, aby móc zacząć produkcję nowego. Proces, w którym implanty rozpoczynają wzrost, może trwać od dwóch do trzech miesięcy. Zagęszczenie włosów widoczne jest po upływie 3-4 miesięcy, a finalny efekt pojawia się po roku lub półtora.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat transplantacji włosów? Skontaktuj się z ekspertami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna