Trądzik – dlaczego powstaje i czy jest przed nim ratunek?

trądzik

Trądzik przybiera różne postacie, ale też zróżnicowane są przyczyny jego powstawania. Jeszcze do niedawna najczęściej występował na skutek zmian hormonalnych, dlatego dotykał głównie młodych ludzi. Obecnie można go zaobserwować na twarzach osób, które okres dojrzewania już dawno mają za sobą. Wyleczenie tej dolegliwości nie należy do najłatwiejszych, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu nowych zmian, a także zmniejszyć widoczność blizn i przebarwień, które często zostają nieprzyjemną pamiątką po pryszczach.

Trądzik jest chorobą skóry, która coraz częściej towarzyszy nam nie tylko w okresie dojrzewania, ale także dużo później, już w dorosłym życiu. Jeszcze nasze babcie wychodziły z założenia, że pryszcze, które same się pojawiły na pewno same znikną, gdy przyjdzie na to czas, a krosty i zaskórniki są domeną jedynie młodych ludzi. W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować jak bardzo ta granica została przesunięta, ponieważ na twarzach dorosłych osób również pojawiają się zmiany trądzikowe. Podstawowym krokiem do pozbycia się tego problemu, który coraz częściej nie jest jedynie defektem kosmetycznym, ale także powodem kompleksów i zaniżonej samooceny, jest wdrożenie prawidłowej i przede wszystkim świadomej pielęgnacji skóry, która pozwoli ujarzmić trądzik, a z czasem pozbyć się go raz na zawsze.

Masz trądzik? Ten poradnik został stworzony z myślą o Tobie!

trądzik

Podstawowe informacje na temat trądziku

Trądzik pospolity powstaje najczęściej na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, dlatego zaobserwować go można przede wszystkim w strefie T, czyli na brodzie, nosie oraz na czole. Nie oznacza to jednak, że problemy skórne pojawiają się jedynie w tych miejscach. Krosty i zaskórniki mogą wystąpić również na policzkach i żuchwie, a także na szyi, ramionach, dekolcie i plecach.

Do powstawania trądziku przyczyniają się:

  • stres,
  • nieprawidłowa dieta,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • hormony.

Masz trądzik i zastanawiasz się, czy pozbędziesz się go w kilka godzin? Niestety, walka z nim jest długotrwała i wymaga systematyczności. Natychmiastowe pozbycie się problemu nie jest możliwe. Trzeba wziąć też pod uwagę, że im bardziej inwazyjny zabieg tym większe ryzyko podrażnienia skóry i zaostrzenia problemu. Należy bezwzględnie unikać silnych, drażniących środków na bazie alkoholu, ponieważ przynoszą one chwilową poprawę i złudne wrażenie odświeżonej i odkażonej skóry, która na skutek działania tego typu preparatów ulega przesuszeniu. Zbyt sucha skóra stara się obronić przed odwodnieniem dlatego z czasem zaczyna produkować coraz większą ilość sebum, przez co powstaje jeszcze więcej krostek i zaskórników.

Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej, która jest oparta na systematyczności, pozwala zmniejszyć objawy trądziku, a także zapobiec powstawaniu blizn i przebarwień. Z czasem stan skóry zaczyna się stabilizować, a nowo powstających zmian jest coraz mniej. Oczywiście wiele zależy od stopnia zaawansowania trądziku. Jeżeli jego przebieg jest łagodny, należy skupić się na zahamowaniu jego rozwoju, a także odpowiedniej pielęgnacji skóry. W przypadku przewlekłego trądziku o ciężkim przebiegu warto udać się do lekarza dermatologa, który opracuje odpowiedni plan działania i dobierze leki. Może się okazać, że konieczne będzie wprowadzenie specjalistycznych preparatów, które są dostępne jedynie na receptę lub antybiotyków doustnych.

W przypadku cery trądzikowej bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów do jej pielęgnacji. Przede wszystkim muszą być one przeznaczone do skóry problematycznej, ponieważ gwarantuje to ich odpowiednie działanie, do którego należy:

  • ograniczenie wydzielania sebum,
  • złuszczenie naskórka i martwych komórek,
  • działanie bakteriobójcze,
  • ograniczenie powstawania nowych zmian.

Trądzik może powstawać na skutek skłonności genetycznych lub zaburzeń hormonalnych. Duże znaczenie na rozwój problemów skórnych ma nieprawidłowy sposób odżywiania, zbyt duże ilości cukru w diecie, w tym czekolady, a także nadużywanie ostrych przypraw czy palenie papierosów.

Aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować musi być odpowiednio oczyszczona. Każdego dnia gromadzi się na niej brud, kurz czy pozostałości po makijażu. Dlatego pierwszym krokiem pielęgnacyjnym jest jej dokładne oczyszczenie. Do tego celu może zostać użyty płyn micelarny lub pianka, albo żel do mycia twarzy o właściwościach antybakteryjnych. Bardzo ważne jest również oczyszczanie skóry rano, by usunąć z niej kurz, martwy naskórek czy pozostałości zastosowanego na noc kremu. Po każdym myciu twarzy należy pamiętać o zastosowaniu toniku, który pomoże przywrócić odpowiednie pH cerze i zapobiegnie jej przesuszeniu. Podczas oczyszczania twarzy trzeba bezwzględnie unikać zwykłych mydeł oraz preparatów na bazie alkoholu, które pobudzają produkcję łoju.

Kosmetyki z serii Ziaja Jeju przeznaczone do młodej i problematycznej skóry twarzy znajdziecie tu.

Na cerę trądzikową bardzo dobrze działa kwas azelainowy zawarty w wielu kosmetykach. Uważany jest za złoty środek, ponieważ pomimo tego, że jest to kwas, można go używać przez cały rok. Ponadto jest bezpieczny również dla skóry wrażliwej i naczynkowej. Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do używania go przez kobiety w ciąży. Kwas azelainowy działa rozpuszczająco na zrogowaciałą warstwę naskórka i hamuje rozwój bakterii. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe, co w przypadku skóry trądzikowej jest niezwykle ważne.

Skóra przetłuszczająca się ma problem z naturalnym złuszczaniem obumarłych komórek, co z kolei przyczynia się do zapychania porów, dlatego bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie zabiegów złuszczających. Warto jednak pamiętać, że cerze trądzikowej, na której pojawiają się krostki nie sprzyjają tradycyjne, mechaniczne peelingi do twarzy, ponieważ mogą przyczynić się do powstania podrażnień oraz rozprzestrzenienia bakterii po skórze. W tym przypadku należy sięgnąć po peeling enzymatyczny przeznaczony do cery trądzikowej. Stworzony został z myślą o skórze naczynkowej, dlatego na rynku można spotkać przede wszystkim preparaty do cery wrażliwej, które charakteryzują się delikatniejszym działaniem. Jednak w przypadku skóry problematycznej warto sięgnąć po peeling enzymatyczny dedykowany temu rodzajowi cery, ponieważ jest on nieco mocniejszy w działaniu.

Zasady działania peelingu enzymatycznego zostały opisane w artykule tutaj.

trądzik

Trądzik u osoby dorosłej

Obecnie trądzik można zaobserwować u wielu dorosłych osób. Natomiast jego umiejscowienie pozwala nam niekiedy określić przyczynę jego powstawania. Zmiany występujące w strefie T są najczęściej spowodowane przez nieprawidłowe wydzielanie się sebum, a krosty znajdujące się na żuchwie mają zazwyczaj podłoże hormonalne.

Trądzik w dorosłym życiu może wystąpić nawet u osób, które w młodości ominęło to nieprzyjemne doświadczenie. Dotyczy to przede wszystkim aktywnych kobiet, które żyją w ciągłym biegu i stresie. Związany jest też z brakiem wiedzy na temat podstawowej pielęgnacji skóry oraz kosmetykami niewłaściwie dobranymi do rodzaju cery. Nawet jeżeli skóra do tej pory była w nieskazitelnej formie i nie był jej w stanie zaszkodzić nawet brak wieczornego demakijażu, a niewielki pryszcz pojawiał się raz na pół roku, należy pogodzić się z faktem, że od tej chwili konieczne będzie nabycie wiedzy z zakresu pielęgnacji skóry oraz zakup odpowiednich preparatów, które pomogą unormować jej stan.

W wielu przypadkach należy zmienić też dietę i przyzwyczajenia. Zbyt duże ilości kawy, czekolady czy ostrych przypraw, a także alkoholu i papierosów, niekorzystnie wpływają na wygląd skóry, zaostrzając zmiany trądzikowe. Nie bez znaczenia dla stanu cery, szczególnie zimą, są zanieczyszczenia powietrza, które w postaci pyłów, kurzu i brudu osadzają się na skórze. Ponadto pyły przedostające się do krwiobiegu i płuc mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na cerę.

Skóra problematyczna wygląda nieatrakcyjnie nie tylko przez krosty i zaskórniki, ale także ze względu na jej szary koloryt oraz fakt, że sprawia wrażenie zaniedbanej i zmęczonej. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do obniżenia pewności siebie, a z czasem rosnącej frustracji, kiedy przez dłuższy czas nie dostrzegamy efektów wdrożonych działań, a na naszej skórze powstają coraz to nowe zmiany.

Podstawowym błędem niemal każdej osoby, która dopiero rozpoczyna swoją walkę z trądzikiem jest przeświadczenie, że najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zmian jest ich wysuszenie. W takiej sytuacji zataczamy błędne koło – pryszcze pojawiają się na skutek nieprawidłowego działania gruczołów łojowych, jeżeli doprowadzamy do nadmiernego przesuszenia skóry, zaczynają one pracować ze zdwojoną siłą, ponieważ próbują odbudować ochronną warstwę lipidową, co doprowadza do powstawania coraz to nowych zmian trądzikowych.

Jak zatem pozbyć się trądziku? Wbrew pozorom bardzo ważne jest codzienne nawilżanie, nawet jeżeli skóra ma skłonności do przetłuszczania się. Najlepiej sięgnąć po krem do twarzy o działaniu antybakteryjnym, matującym lub łagodzącym. Powinien on być też dostosowany do pory dnia – na dzień zalecane są lekkie kremy matujące, które nadają się pod makijaż. Posiadają zazwyczaj filtry, chroniące skórę przed działaniem słońca. Natomiast kremy na noc są cięższe i mają bogatszy skład, ponieważ podczas snu skóra się regeneruje i zdecydowanie lepiej chłonie składniki odżywcze zawarte w preparatach. Prawidłową pielęgnacją skóry możemy zmniejszyć intensywność powstawania zmian. Warto pamiętać, że trądzik młodzieńczy, ale też i ten występujący u osób dorosłych, może się zaostrzyć na skutek nieprawidłowej pielęgnacji skóry twarzy.

trądzik

Objawy trądziku

Zaawansowanie trądziku możemy podzielić ze względu na trzy fazy:

Faza 1: Zaskórniki
Zaskórniki zamknięte i otwarte powstają głównie na twarzy – na nosie, brodzie, policzkach i czole. Mogą wystąpić również na ramionach, dekolcie i plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.

Faza 2: Grudki i krostki
Bardziej nasilone stadium trądziku obejmuje pojawienie się czerwonych, niekiedy spuchniętych zmian podskórnych, świadczących o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.

Faza 3: Zmiany ropne
Na skórze występują guzki w kolorze sino-czerwonym wypełnione ropą. Świadczy to o zakażeniu głębszych warstw skóry, bardzo często pozostają po nich trwałe blizny i przebarwienia.

Bardzo często występowanie trądziku jest dziedziczne. U osób, u których pojawienie się zmian jest prawdopodobne, odnotowuje się zwiększoną produkcję sebum. Połączenie wzmożonej pracy gruczołów łojowych z nadmiernym rogowaceniem skóry doprowadza do powstawania pryszczy, ponieważ złuszczony naskórek zatyka ujścia gruczołów łojowych na skutek czego powstają zaskórniki. Natomiast w okresie dorastania, kiedy hormony szaleją, pobudzają one do pracy gruczoły łojowe, co w konsekwencji wywołuje trądzik młodzieńczy.

W przypadku osób dorosłych czynnikiem wpływającym na powstawanie krostek i grudek może być stres, ponieważ wbrew pozorom skóra mocno reaguje na bodźce psychiczne. Nie bez znaczenia jest też zażywanie niektórych leków, a w szczególności antydepresantów i leków hormonalnych.

Trądzik a dieta

Bardzo duży wpływ na kondycję skóry mają spożywane produkty. O ile utarło się, że czekolada zaostrza objawy trądziku, tak niewiele osób potwierdza tę zależność. Wiadomo natomiast, że niekorzystny wpływ na skórę mają ostre przyprawy, produkty przetworzone, alkohol i papierosy.

Aby pozbyć się trądziku należy wprowadzić do swojej codziennej diety produkty bogate w witaminę A, która odpowiada za regulację procesu złuszczania się naskórka. Znajduje się ona w wątróbce, rybach, jajkach, marchewce, maśle, szpinaku, morelach i pomidorach. Z kolei witaminy B2, B6 i PP (niacyna) wpływają na ograniczenie łojotoku. Występują w fasoli, rybach, pełnoziarnistym pieczywie, drożdżach, migdałach, bananach i soi.

W codziennej diecie nie powinno zabraknąć również cynku, który ma działanie łagodzące i przyspieszające leczenie trądziku. Znajduje się w ziarnach zbóż, owocach morza, pestkach dyni oraz w jajkach.

Do zaostrzenia zmian trądzikowych może przyczynić się nadmiernie spożywana kawa, alkohol oraz witamina B12 zawarta w mleku, serach, wołowinie i wieprzowinie, a także witamina D oraz leki zawierające brom i jod.

Podsumowanie

Trądzik przestał być już domeną jedynie młodych ludzi. Coraz częściej pojawia się pod różnymi postaciami również w dorosłym życiu. Aby zmniejszyć jego objawy konieczne jest wdrożenie odpowiedniej, codziennej pielęgnacji, która zapobiegnie rozwojowi trądziku i powstawaniu blizn oraz przebarwień na skórze.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna