Stres przyczyną chorób cywilizacyjnych

Tym, co w istotny sposób może przyczyniać się do zaburzenia równowagi psychofizycznej jest przewlekły stres, nerwy, a także życie pod presją, niewłaściwa dieta i nałogi. Okazuje się, że nie każdy z nas jest odporny na działanie stresu. Wiele osób zupełnie nie radzi sobie ze stresem, borykając się tym samym z wieloma problemami.

Nie jest to oczywiście nic dziwnego. Zjawisko stresu jest dzisiaj tak powszechne, że coraz młodsi ludzie padają ofiarą zaburzeń wynikających właśnie z obecności stresu w życiu codziennym. Zalicza się do nich między innymi odczuwany niepokój. Polega on na tym, że osoba uskarża się na odczuwanie nieokreślonego przeczucia o zbliżającym się zagrożeniu. Jednocześnie nie ma to realnego potwierdzenia w rzeczywistości. Powodów wystąpienia takiego stanu jest wiele. Czasami nawet osoba zmagająca się z tym problemem ma trudność z określeniem, co powoduje taki stan.

Niepokój z kolei w wielu wypadkach prowadzi do wystąpienia kolejnych dolegliwości. I tak pojawić może się bezsenność, której konsekwencją będzie zespół przewlekłego zmęczenia, osłabienie koncentracji, pogorszenie nastroju, drażliwość. Odczuwanie niepokoju sprzyja również sięganiu po słodkie przekąski. U niektórych bowiem osób niepokój zwiększa apetyt. To z kolei prowadzi do pojawienia się nadwagi. Okresy wzmożonego napięcia to czas, kiedy osoba jest apatyczna, odczuwa poczucie winy, brakuje jej chęci do życia.

Stres głównym winowajcą niepokoju

Za niepokojem najczęściej stoi stres. Należy wyraźnie podkreślić, że jest on nam potrzeby. Mobilizuje nas bowiem do działania. Naszym przodkom to właśnie stres pozwalał skutecznie bronić się przed dzikimi zwierzętami. Również dzięki temu dość dobrze znosili okresy głodu, a także pragnienia. To właśnie stres napędzał do podejmowania wielu działań. Kiedy jednak stres utrzymuje się długo, zyskuje charakter przewlekły, sytuacja znacząco się zmienia.

Przeczytaj także:  Czy internetowy dietetyk to dobry pomysł?

Wówczas może niszczyć naszą psychikę. Zamiast mobilizować do działania, sprawia, że zmniejsza się nie tylko motywacja, ale również chęć do życia. Nie ma więc żadnej przesady w stwierdzeniu, że to właśnie stres jest głównym powodem niepokoju.

Obecnie nie jest trudno o wystąpienie czynników stresogennych. To właśnie z tego powodu stres jest dzisiaj zjawiskiem powszechnym. Dotyka praktycznie wszystkich, towarzysząc nam na każdej płaszczyźnie życia.

Bardzo dużo osób pyta czy jest sposób na to, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ stresu? Oczywiście ze wszystkim można sobie poradzić. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych osób już sama walka ze stresem okazuje się być stresująca. A wówczas wpadamy w błędne koło, którego przerwanie jest bardzo trudne.

Należy jednak wyraźnie powiedzieć, że ze stresem można się uporać. Stres siedzi tak naprawdę w nas i to my sprawujemy nad nim kontrolę. Jeśli będziemy wychodzić z takiego założenia, osiągniemy sukces. Zmniejszymy negatywny wpływ stresu na nasze zdrowie psychiczne.

Źródło: Medsowa.pl

Podobne posty:

  • Ubranka idealne na zimowy spacerUbranka idealne na zimowy spacer Dziecko to największy skarb w naszym życiu. Gdy maluszek przychodzi na świat, każdy kochający rodzic zrobi wszystko, aby był on w pełni bezpieczny. Niezwykle ważny jest ubiór dziecka, […] Posted in Dziecko, Moda, Zdrowie
  • Kosmetyki hoteloweKosmetyki hotelowe Łazienki hotelowe różnią się stylem, wyglądem i wyposażeniem. Ten ostatni element nie zależy tylko od pomysłu właściciela hotelu, lecz jest uregulowane w zależności od standardu hotelu. W […] Posted in Uroda
  • 4 eleganckie zegarki damskie Cluse dla Ciebie4 eleganckie zegarki damskie Cluse dla Ciebie Obecnie na rynku nie brak damskich zegarków. Przeglądając oferty w sklepach czy internecie znaleźć można najróżniejsze wzory i modele, różniące się wyglądem, parametrami i oczywiście ceną. […] Posted in Moda
  • Niezawodne okulary przeciwsłoneczne dla każdej kobietyNiezawodne okulary przeciwsłoneczne dla każdej kobiety Okulary przeciwsłoneczne to niezastąpiony gadżet damski doskonale sprawdzający się latem. Ostre promienie słoneczne UV są bardzo niebezpieczne dla naszych oczu i mogą doprowadzić do […] Posted in Moda
  • O czym świadczy ból pod łopatką?O czym świadczy ból pod łopatką? Ból pod łopatką to powszechny objaw wielu ostrych i przewlekłych patologii ustroju, m.in. zaburzeń pracy systemu kostno-mięśniowego kręgosłupa piersiowego czy chorób na tle […] Posted in Zdrowie
Przeczytaj także:  Neutrofile - Czym są, co oznacza podwyższony i obniżony poziom?
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Jeśli spodobał Ci się artykuł i chcesz być na bieżąco >> POLUB FashionAndBeauty.pl na facebook

Dodaj komentarz