Specjalistyczna pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna: kiedy warto z niej skorzystać?

Nawet 8 milionów Polaków może cierpieć na różnego rodzaju problemy natury psychicznej. Dokładne oszacowanie skali tego zjawiska jest niemożliwe, ponieważ wciąż mnóstwo osób, które powinny skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej tego nie robi. Udają, że to tylko przemęczenie, gorszy nastrój, stres w pracy. Tymczasem bagatelizowanie pierwszych objawów, że z naszym zdrowiem psychicznym jest coś nie tak, to stąpanie po cienkiej linie. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, nie czekając, aż problem się nasili?

Problemy wychowawcze

Zaczniemy od sugestii dla rodziców, bo warto pamiętać, że specjalistyczna pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna nie jest zarezerwowana tylko dla dorosłych. Korzystają z niej również dzieci, które same nie potrafią poradzić sobie z lękami, szkolnymi problemami, rozwodem rodziców czy brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Wszelkie niepokojące zachowania dziecka, zwłaszcza jeśli stan ten się przedłuża, warto skonsultować z psychologiem mającym specjalizację dziecięcą.

Rada

O takiej konieczności może świadczyć chociażby znaczne pogorszenie ocen, skargi ze strony nauczycieli, powtarzające się kłamstwa, unikanie kontaktu z rodzicami.

Nasilające się objawy złego stanu psychicznego

Każdy z nas miewa gorsze momenty i jest to zupełnie naturalne. Problem pojawia się w momencie, gdy człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z przygniatającymi go wątpliwościami, przestaje dostrzegać pozytywy, widzi przyszłość w czarnych barwach, czuje się bezsilny. O tym, że czas najwyższy skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychologicznej lub psychoterapeutycznej świadczy nasilenie się objawów, takich jak:

  • Bezsenność
  • Napady agresji
  • Dolegliwości somatyczne (np. nerwobóle, wymioty)

Nieradzenie sobie z tragedią

W naszym społeczeństwie wciąż żywe jest przekonanie, że z traumy trzeba się jak najszybciej otrząsnąć i nie można jej rozpamiętywać. Pamiętajmy jednak, że nie każdy ma taką zdolność. Niektórzy tak silnie przeżywają stratę, że rzutuje to na ich codzienne funkcjonowanie w sposób trwały. Jeśli więc nie radzimy sobie z doświadczoną tragedią, a nie możemy też liczyć na wsparcie np. najbliższy, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Problemy małżeńskie

Występują w każdym małżeństwie, ale bagatelizowane szybko mogą doprowadzić do poważnego konfliktu, a nawet rozpadu związku. Psychoterapia małżeńska jest znakomitym sposobem na to, aby ustalić źródło problemu i spróbować je wyeliminować. Pomoc specjalisty będzie nieodzowna, jeśli małżonkowie coraz mocniej oddalają się od siebie, a każda poważna rozmowa kończy się kłótnią i wzajemnymi oskarżeniami.

Pracoholizm

Coraz większą grupę osób korzystających ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej stanowią przedsiębiorcy, freelancerzy oraz pracownicy kontraktowi. Wszystkich łączy jedno: są wyjątkowo narażeni na pracoholizm. Tymczasem nadmierne zaangażowanie czasu i sił w pracę zawodową ma bardzo negatywny wpływ na relacje rodzinne oraz zdrowie psychiczne, w prostej linii prowadząc do wypalenia.

Psychoterapeuta lub psycholog pomoże pacjentowi odnaleźć równowagę między pracą a życiem, czyli osiągnąć słynny work-life balance.

Ucieczka w używki

Psychoterapia to bardzo dobry krok w stronę zerwania z wyniszczającymi nałogami. Nie chodzi tylko o alkohol czy narkotyki, ale także wspomniany już pracoholizm, hazard, uzależnienie od pornografii czy – to obecnie szczególnie częste – gier komputerowych.

Potrzeba samorozwoju

Motywacją do skorzystania z psychoterapii wcale nie musi być coś negatywnego. Z takiej pomocy coraz chętniej korzystają osoby, które chcą po prostu lepiej poznać swoją osobowość, talenty, wyznaczyć nowy kierunek kariery zawodowej, znaleźć przyczynę takiego a nie innego funkcjonowania w związku.

Psychoterapia stała się bardzo dobrym elementem samorozwoju. Warto o niej pomyśleć wtedy, gdy czujemy, że doszliśmy już do ściany, brakuje nam bodźców czy czujemy frustrację z powodu marnowania swojego potencjału.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że specjalistyczna pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna nie jest żadnym luksusem, a skorzystanie z niej nie stygmatyzuje człowieka. To inwestycja w siebie, swój życiowy komfort, satysfakcję z pracy oraz coś bezcennego: dobre relacje z bliskimi.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna