Soczewki multifokalne – dla kogo są przeznaczone?

Soczewki kontaktowe to bardzo obszerny temat, ponieważ wyodrębniamy różne rodzaje soczewek. Można je podzielić ze względu na wadę wzroku lub prowadzony styl życia. W tym artykule skupimy się na jednym konkretnym typie soczewek, którym są soczewki multifokalne, inaczej określane jako soczewki progresywne. Co powinieneś o nich wiedzieć oraz kiedy należy je nosić?

Co to są soczewki multifokalne?

Inna nazwa tych soczewek to soczewki progresywne lub wieloogniskowe. Tego typu soczewka została skonstruowana w taki sposób, że jest przeznaczona zarówno do widzenia z dalekich, jak i bliskich, a także pośrednich odległości. Umożliwiają one zatem korekcję zarówno do różnych odległości bez konieczności zmieniania soczewek lub noszenia dwóch okularów. Z tego powodu takie soczewki kontaktowe z pewnością są wygodną opcją, co stanowi dla większości użytkowników ich dużą zaletę.

Kto powinien nosić soczewki multifokalne?

Są różne rodzaje soczewek, a jednym z kryteriów ich podziału są wady wzroku, w których powinny być stosowane. Soczewki progresywne są przeznaczone do korygowania prezbiopii, czyli starczowzroczności. Dotyka ona najczęściej osoby po 40. roku życia. Charakterystycznymi cechami dla tego zjawiska jest przede wszystkim utrudnione widzenie z bliska. Widziany obraz jest niewyraźny, co powoduje dyskomfort w różnych sytuacjach.

Jak działają soczewki kontaktowe na starczowzroczność?

Soczewki kontaktowe zwane multifokalnymi lub progresywnymi, mają na celu równoległą korekcję wzroku do dali i do bliży. Umożliwia to ostre widzenie zarówno przedmiotów i obiektów znajdujących się w bliskiej odległości, jak i tych w dalekiej. Soczewki multifokalne zapewniają również płynne przejście przy dostosowywaniu wzroku do widzenia na różne odległości. Warto dodać, że soczewki progresywne mogą być również stosowane do korekcji astygmatyzmu.

Jakie są rodzaje soczewek progresywnych?

Można również wyodrębnić inne rodzaje soczewek ze względu na termin ich użytkowania. Ze względu na to kryterium można wyróżnić następujące rodzaje soczewek progresywnych:

  • Jednodniowe,
  • Dwutygodniowe,
  • Miesięczne.

Ich dobór zależy od preferencji, a w dużej mierze także stylu życia danej osoby, a także od przestrzegania przez nią odpowiednich zasad higieny. Warto też pamiętać o pielęgnacji oka i korzystaniu z preparatów ją wspomagających tj. krople do oczu.

Jak wybrać odpowiednie soczewki?

Samodzielne dobieranie soczewek, jak i również wszelkich leków lub preparatów np. krople do oczu jest niewskazane, a może być nawet niebezpieczne. Również diagnozę dotyczącą wady wzroku należy powierzyć specjaliście. Zgłaszając się na konsultację do Acuvue, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie w doborze odpowiednich soczewek kontaktowych. Specjalista objaśni Ci również zasady pielęgnacji, a także zasugeruje odpowiednie preparaty tj. krople do oczu, mające na celu zadbanie o zdrowie oka.

Jak dbać o oczy przy noszeniu soczewek?

Nosząc soczewki kontaktowe, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci poznać podstawowe zasady higieny, a także ma na celu zdiagnozowanie Twoich dodatkowych potrzeb (może być to np. stosowanie preparatów tj. krople do oczu). Często noszeniu soczewek towarzyszy suchość oka, której można zapobiec. Konsultacje ze specjalistą mają na celu wskazówki, np. dotyczące tego, jakie krople do oczu stosować.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna