Zdjęcia RTG to jedna z podstawowych metod diagnostycznych stosowanych w stomatologii. Co warto wiedzieć na ich temat?
Badania radiologiczne, czyli RTG posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Wykorzystywane są one również w stomatologii. Rentgen zębów używany jest w celu dokładnego obrazowania zębów, a także okolicznych tkanek i wskazany jest jako element wielu typów zabiegów.
Czym dokładnie jest rentgen stomatologiczny? Jakie rodzaje prześwietleń tego typu wykonuje się w stomatologii? Jakie są głównie wskazania do zdjęcia RTG? Jak ono przebiega? W końcu, czy może zagrażać pacjentowi?
RTG zęba – co to jest?
RTG, czyli inaczej badanie rentgenowskie lub radiologiczne, to typ zabiegu polegającego na obrazowaniu z użyciem odpowiedniej dawki promieniowania rentgenowskiego.
Rentgen zębowy pozwala na określenie pozycji, wielkości, a także otoczenia zębów i innych tkanek, w tym kości żuchwy i szczęki. Badanie to może być prowadzone zarówno jako diagnostyka, jak również jako element kontroli postępów i efektów leczenia.
Do wykonania tego typu badania stosuje się wtedy odpowiednie urządzenia rentgenowskie, w tym także nowoczesny rentgen 3D, czyli RTG 3D.
Rodzaje zdjęć RTG w stomatologii
W stomatologii do diagnostyki oraz kontroli leczenia stosuje się różnego rodzaju zdjęcia RTG. Ich typ dobierany jest w zależności od celu obrazowania, czyli od zabiegu, któremu ma ono towarzyszyć.
Badania te można podzielić na:
- badania zewnątrzustne
- badania wewnątrzustne
Najczęściej wykonuje się punktowe zdjęcia zębowe, które stosowane są w diagnostyce pojedynczych zębów z ich okolicą.
Także popularne są zdjęcia pantomograficzne, inaczej panoramiczne, panorama czy pantomogram – w tym przypadku rentgen prezentuje całość górnego i dolnego łuku zębowego.
Zdjęcie cefalometryczne są natomiast stosowane w celu obrazowania nie tylko zębów i kości, ale także całej czaski.
Wykonuje się również badania CBCT – to tomografia stożkowa, która pozwala na trójwymiarowe przedstawienie badanach struktur. To inaczej rentgen 3D, czyli RTG 3D.
W jakich celach najczęściej powadzi się tego typu badania?
Wskazania do wykonania badania RTG zębów:
- ogólna ocenia stanu zębów pacjenta
- leczenie kanałowe – endodontyczne
- choroby przyzębia
- schorzenia skroniowo-żuchwowego
- torbiele i kamica ślinianek
- leczenie ortodontyczne
- leczenie implantologiczne
- urazy zębów i twarzoczaszki
- nowotwory
Zatem rentgen zębów, w tym rentgen 3D posiada szerokie zastosowanie w stomatologii i stał się obecnie podstawowym elementem diagnostyki w tej dziedzinie medycyny.
Jak przebiega wykonanie zdjęcia RTG zębów?
Pracownia RTG dostępna jest dzisiaj w niemalże każdym dobrym gabinecie stomatologicznym. To osobne pomieszczenie, w którym znajduje się aparat RTG czy RTG 3D.
Przed zrobieniem zdjęcia, w zależności od jego typu, lekarz przygotowuje pacjenta do jego wykonania.
Lekarz odpowiednio ustawia pacjenta do zdjęcia. Na ciało pacjenta nakłada się też specjalny fartuch, który chroni przed promieniowaniem. W przypadku zdjęć RTG wewnątrzustnych w ustach pacjenta umieszczana jest specjalny element służący do właściwego pozycjonowania szczęki i żuchwy i wykonania dokładnego zdjęcia.
Następnie RTG zębów można od razu zobaczyć na ekranie komputera lub może być ono zapisane na płycie lub wywołane na kliszy.
Czy badanie RTG zębów jest bezpieczne?
Podczas badania RTG zębów pacjent poddawany jest działaniu dawki promieniowania rentgenowskiego. Nowoczesne badania tego typu, w tym także rentgen 3D, nie emitują jednak wysokich dawek promieni rentgenowskich, co przekłada się na ich wysoki poziom bezpieczeństwa.
Pacjent może wziąć udział nawet w kilku badaniach do roku bez negatywnych konsekwencji dla swojego zdrowia.
Gdzie wykonać nowoczesne RTG stomatologiczne?
Dzisiaj zdjęcia RTG zębów oferowane są przez wiele gabinetów. Te prywatne posiadają także własne pracownie RTG z nowoczesnym wyposażeniem jak rentgen 3D.
W mieście Kraków z diagnostyki tego typu można skorzystać w Gabinecie Dentystycznym SE+, który posiada specjalistyczny rentgen 3D – RTG 3D do badań tomograficznych.