Rozregulowany metabolizm – przyczyny i objawy

Na metabolizm składają się wszystkie procesy zachodzące w organizmie, których celem jest wykorzystanie energii z pożywienia oraz dostarczenie składników odżywczych niezbędnych do podtrzymania życiowych funkcji. Jego naturalne tempo uwarunkowane jest genetycznie. Na metabolizm można wpłynąć, np. poprzez dietę czy aktywność fizyczną. Wszelkie długofalowe zmiany należy jednak wprowadzać ostrożnie, aby nie doprowadzić do jego rozregulowania. Jakie są przyczyny i objawy takiego stanu?

Anabolizm i katabolizm

Procesy metaboliczne umożliwiają komórkom życie, a tym samym wpływają na funkcjonowanie organizmu. Reakcje te spełniają dwa główne zadania. Pozyskują energię ze składników odżywczych zawartych w pożywieniu, a także dostarczają prekursorów do budowy białek czy DNA. Ogół tych procesów dzieli się na anabolizm oraz katabolizm. W pierwszym przypadku energia jest zużywana, co prowadzi do powstawania makrocząsteczek z małych cząstek budulcowych. Katabolizm dotyczy natomiast rozpadu makrocząsteczek na mniejsze elementy oraz wytwarzania energii. Oba te procesy są ze sobą ściśle powiązane, a równowaga między nimi nazywana jest homeostazą. Podstawowym objawem rozregulowanego metabolizmu są problemy z jej utrzymaniem. W rezultacie wystąpić mogą problemy z efektywnym zrzuceniem wagi. Metabolizm to rozbudowana sieć reakcji chemicznych, które zachodzą w obrębie komórki. Wynikające z siebie procesy określa się mianem szlaków metabolicznych, które można do pewnego stopnia kontrolować. Tempo metaboliczne zależy od ich aktywności, a także zużywanej w procesach anabolicznych energii.

Niskokaloryczna dieta

Jedną z przyczyn rozregulowanego metabolizmu może być zbyt restrykcyjne ograniczenie kaloryczne żywności. Organizm zaczyna się wówczas zachowywać tak, jakby nastał okres głodu. Spowolnieniu ulegają wszystkie procesy życiowe, a tym samym ilość zużywanej energii zmniejsza się. W rezultacie metabolizm również jest wolniejszy. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy spożywać ilość kalorii odpowiadającej potrzebom podstawowej przemiany materii. Zużywana w ciągu dnia energia jest niezbędna do podtrzymania procesów życiowych, nawet bez wykonywania żadnej aktywnej czynności.

Brak snu i stres

Na mniej wydajną pracę organizmu w ciągu dnia przekłada się brak snu. Niedostateczna ilość wypoczynku prowadzi do przewlekłego zmęczenia, co w konsekwencji spowalnia przebieg procesów metabolicznych. Ich rozregulowaniu sprzyja również życie w przewlekłym stresie. Winny jest temu kortyzol, którego nadmiar we krwi spowalnia zużycie energii i w praktyce uniemożliwia spalanie tłuszczu. Stres dla organizmu może być rozumiany nie tylko jako stan napięcia psychicznego, ale również niedostateczna ilość energii dostarczana z pożywieniem, źle skomponowana dieta czy też nadmiar aktywności fizycznej. Osoby zmagające się z takimi problemami powinny sięgnąć po środki przyspieszające metabolizm. Interesującym rozwiązaniem są odchudzające plastry Sliminazer, które opisane zostały na stronie https://wntt.pl/plastry-sliminazer/. W przeciwieństwie do popularnych suplementów, produkt ten nie jest przyjmowany doustnie. Wystarczy nakleić plastry Sliminzer na skórę, aby otrzymać dostateczną dawkę składników aktywnych.

Zła dieta

Przyczyną rozregulowania metabolizmu może być dieta bogata w tłuszcze trans, obecne w uwodornionych olejach roślinnych, twardych margarynach, pieczywie cukierniczym, słodyczach, słonych przekąskach, fast foodach oraz żywności typu instant. Produkty te ograniczają zdolność organizmu do efektywnego spalania tłuszczu. Bardzo łatwo wiążą się z komórkami wątroby, co dodatkowo spowalnia metabolizm. Przyczyniają się ponadto do zwiększenia stanu zapalnego w organizmie, powodując oporność komórek na insulinę oraz zaburzając przemianę materii. Problem w diecie nierzadko stanowią także pestycydy, wykorzystywane m.in. w uprawie warzyw i owoców. Wykazują one toksyczny wpływ dla tarczycy, będącej jednym z najważniejszych gruczołów kontrolujących metabolizm. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie żywności organicznej oraz dokładne mycie warzyw i owoców przed spożyciem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna