Resurfacing skóry – zabieg nie tylko dla osób z oznakami starzenia

Z czasem zewnętrzne warstwy naszej skóry zaczynają wykazywać pogorzenie wyglądu w wyniku starzenia się i czynników środowiskowych – pojawiają się zmarszczki, blizny, plamy starcze i przebarwienia. Zabiegi resurfacingu skóry pomagają odwrócić oznaki starzenia i stresu, pomagając wyglądać młodziej, a nawet zdrowiej. O tym, jakie korzyści można odnieść, decydując się na zaawansowany resurfacing skóry w gabinetach medycyny estetycznej, porozmawiamy z ekspertem z branży beauty kosmetologiem w Klinice Neonia z Krakowa Pauliną Nowak.

– Z czego wynika ogromna popularność zabiegów resurfacingu skóry? I na czym one polegają?

Gładka, pozbawiona zmarszczek skóra kojarzy się z atrakcyjnością, młodością i zdrowiem, wpływając bezpośrednio na nasz wizerunek i poczucie własnej wartości. Trudno jest zapobiec starzeniu się skóry i redukować już pojawiające się oznaki upływającego czasu, polegając wyłącznie na odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się zabiegi resurfacingu skóry, czyli intensywnej przebudowy skóry w celu jej odmłodzenia i zredukowania rozmaitych defektów skórnych. W tym celu stosowane mogą być takie nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne zabiegi jak laserowe odmładzanie twarzy, Dermapen 4, mikrodermabrazja czy peelingi medyczne https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/peelingi-chemiczne/ .

– Czy resurfacing skóry to zabieg dedykowany wyłącznie osobom z zauważalnymi oznakami starzenia się skóry?

Oczywiście, że nie. Resurfacing jest zabiegiem umożliwiającym kompleksowe odmładzanie skóry, usuwanie zmarszczek, przywracanie jędrności skóry. Ale nie tylko – zabiegi polegające na przebudowie struktury skóry umożliwiają także redukowanie takich defektów skórnych jak przebarwienia, blizny potrądzikowe czy zmiany naczyniowe. Jest to zatem idealna kuracja upiększająca dla osób młodych, borykających się z rozmaitymi zmianami skórnymi.

– Przejdźmy zatem do przedstawienia możliwości, jakie daje laserowy resurfacing skóry. Kto może zdecydować się na taki zabieg?

Generowana laserem przebudowa skóry może być wykonywana u osób w rozmaitym wieku. Osoby starsze docenią ten zabieg za możliwość ujędrnienia skóry i zwiększenia jej gęstości, poprawę owalu twarzy, wygładzanie zmarszczek. Natomiast u osób młodszych laser pozwala redukować niechciane zmiany skórne, a także sprawdza się w profilaktyce starzenia się skóry. W celu osiągniecia efektu resurfacingu https://neonia.com.pl/laseroterapia/laser-frakcyjny-resurfacing/ skóry mogą być stosowane lasery frakcyjne ablacyjne. Zasada ich działania sprowadza się do generowania mikrouszkodzeń skóry zarówno na poziomie skóry właściwej, jak i naskórka. Emitowana przez laser wiązka światła prowadzi do powstania zjawiska fototermolizy, czyli odparowania wody zawartej w tkankach oraz generowania licznych mikrouszkodzeń w skórze. Mikrouszkodzenia te otoczone są zdrową tkanką, dzięki czemu zachodzą intensywne procesy regeneracji. Nasilenie syntezy włókien kolagenowych skutkuje przebudową struktury skóry, wygładzeniem zmarszczek i blizn. Dodatkowo zachodzi złuszczanie się naskórka, co dopełnia proces biorewitalizacji skóry, umożliwia usuwanie powierzchniowych przebarwień i zmniejszenie widoczności porów skóry.

– A co z laserami działającymi wyłącznie w obrębie skóry właściwej?

Tego typu lasery stanowią alternatywę dla laserów ablacyjnych, obejmujących swoim działaniem także naskórek. Lasery nieablacyjne oddziałują wyłącznie w głębi skóry, zatem efekt ich działania nie jest widoczny na powierzchni skóry, a zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Wiązka lasera w sposób kontrolowany uszkadza głębsze warstwy skóry, stymulując syntezę włókien kolagenowych i wygładzając oraz ujędrniając skórę. Działanie lasera nieablacyjnego jest jednak słabsze niż jego ablacyjnego odpowiednika. Wygładzanie skóry i jej ujędrnianie możliwe jest także z wykorzystaniem lasera biostymulującego, który nie generuje powstania mikrowiązek w skórze właściwej, a prowadzi do obkurczania się włókien kolagenowych. Takie rozwiązanie jest idealne jako tzw. zabieg bankietowy, jednak w celu zaawansowanego odmładzania skóry najlepiej sprawdzi się resurfacing laserem ablacyjnym.

– Laser to nie jedyna opcja. Jakie jeszcze zabiegi są godne polecenia osobom, które potrzebują kompleksowej odbudowy skóry?

Mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne to zabiegi oddziałujące na powierzchniowe warstwy skóry. Podczas mikrodermabrazji wykorzystywane jest zjawisko mechanicznego złuszczania kolejnych warstw skóry, zaś peelingi medyczne oddziałują na drodze złuszczania chemicznego. Stopniowe złuszczanie kolejnych warstwa skóry umożliwia uzyskanie zarówno delikatnego efektu pozbycia się martwego naskórka, odblokowania porów i dotlenienia skóry. Natomiast silniejsze złuszczanie umożliwia usuwanie przebarwień i spłacanie blizn https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-blizn/, a także pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny.

– A na czym polega wspomniany wcześniej zabieg Dermapen 4?

Dermapen 4 to nowoczesne urządzenie odpowiedzialne za kontrolowane nakłuwanie skóry. Zalety aparatu to imponująca częstotliwość nakłuć – ponad 1000 na sekundę, a także precyzyjne kontrolowanie głębokości nakłuć w zakresie 0,2 – 3 mm. Skóra nakłuwana z taką intensywnością odpowiada stymulowaniem włókien kolagenu i elastyny, co prowadzi do jej wygładzenia i odmłodzenia. Zabieg może być dodatkowo uzupełniony o aplikowanie na skórę preparatów odmładzających – dzięki nakłuwaniu substancje czynne penetrują w głąb skóry, działając znacznie skuteczniej.

– Jak przebiega terapia z wykorzystaniem wspomnianych zabiegów? Czy wystarczy wykonanie jednego zabiegu?

W przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej konieczne jest kilkukrotne powtórzenie procedury. Nie inaczej jest w przypadku zabiegów resurfacingu. Wykonanie pełnej serii zabiegów pozwala osiągnąć spektakularny efekt. Należy pamiętać, że proces przebudowy skóry musi potrwać, zatem efekt nie będzie widoczny bezpośrednio po zabiegu. Natomiast po zakończeniu serii zabiegów zauważalny jest efekt eliminacji zmarszczek, pajączków i blizn, poprawę owalu twarzy i jej kompleksowe odmłodzenie.

Artykuł powstał we współpracy z Krakowską kliniką medycyny estetycznej Neonia

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna