Psychoterapia – kiedy z niej skorzystać?

Psychoterapeuci mają pełne ręce pracy, bo wciąż przybywa osób chorych. Nie są to może bardzo ciężkie schorzenia psychiczne, ale nawet lekkie depresje czy nerwice mogą znacznie obniżyć poziom życia człowieka.

Kiedy skorzystać z porady specjalisty?

Niestety, wciąż jeszcze panuje w społeczeństwie panuje przekonanie, że ludzie udający się do psychiatry są bardzo chorzy. Takie myślenie jest często barierą przed kontaktem ze specjalistą. Problem pogłębia się, nawarstwia i niewielkie dysfunkcje związane z układem nerwowym przeradzają się w znacznie większe problemy.

Tymczasem nie ma nic dziwnego w tym, że potrzebna jest pomoc i wsparcie lekarza psychologa czy psychiatry. Czasami wystarczy kilka cennych wskazówek, rozmów i ewentualnie farmakoterapia, aby chory zmienił myślenie i zaczął żyć inaczej, spokojniej.

Z pomocy specjalisty trzeba korzystać zawsze wtedy, gdy dotyka nas apatia i ciągły niepokój. Nawracające negatywne myśli i strach przed załatwieniem codziennych czynności mogą oznaczać zwykły kryzys, ale też głębokie schorzenie psychiczne. Wczesne rozpoznanie pozwala na szybką reakcję i rozpoczęcie leczenia.

Warto też skontaktować się z psychiatrą wtedy, gdy pojawia się w naszym życiu większy problem, z którym nie umiemy sobie samodzielnie poradzić. Może to być np. rozwód, problemy z dziećmi czy wykluczenie społeczne. Czasami wystarczy jedna rozmowa, aby poznać czyjeś odmienne spojrzenie na sprawę, które da sporo światła w danej sytuacji.

Bardzo ważnym niepokojącym symptomem może być zbyt duża nieśmiałość i nieumiejętność radzenia sobie w codzienności. Takie osoby potrzebują najczęściej psychoterapii, czasami połączonej z farmakoterapią. Psycholog czy psychiatra wskazuje bardzo często na problemy tkwiące w dzieciństwie, które trzeba od nowa przepracować.

Przeczytaj także:  O czym świadczy ból pod łopatką?

Gdzie się udać po pomóc?

Zanim wybierzesz odpowiedniego specjalistę, zrób dobry research. Można popytać znajomych, poszukać w Sieci wypowiedzi osób, które już korzystały z danej formy psychoterapii. Najlepiej jednak wejść na stronę danej placówki czy prywatnego gabinetu i zapoznać się z informacjami, jakie się tam znajdują.

Jeśli strona jest rzetelna i znajdują się na niej potrzebne dane kontaktowe, to wtedy można się bliżej zainteresować tym miejscem. Jasno powinien być pokreślony zakres usług, czyli to, czego się można spodziewać po wizycie u specjalisty. Bardzo ważna jest także pierwsza wizyta wstępna, która daje szansę na poznanie psychoterapeuty i wspólne określenie celów współpracy. Jeśli cokolwiek będzie odbiegało od Twoich wyobrażeń o takim spotkaniu, po prostu poszukasz innego terapeuty. Jest sporo poradni, które oferują taką usługę, np. „PsychoCare”. Warto z niej skorzystać, aby mieć pewność, że trafiło się na odpowiednią osobę.

Coraz więcej osób korzysta też z konsultacji online. Taka forma kontaktu okazuje się niezbędna wtedy, kiedy pojawia się wstyd spotkania w cztery oczy. Są też przypadki, że psychoterapia przez Internet znacznie lepiej sprawdza się u osób, które często się przemieszczają. Wtedy można umówić się na konsultację w każdej dogodnej chwili. Taka forma kontaktu jest też niezastąpiona dla osób, które często podróżują. Przekonują się o tym ci, którzy prowadzą rozmowę z psychoterapeutą z pociągu czy hotelowego pokoju.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz kontaktu z terapeutą, a czujesz wstyd czy niepokój, zrób pierwszy, najważniejszy krok. Przełam wewnętrzny opór i zadbaj o swoje zdrowie. Czasami wystarczy jedna rozmowa, aby spojrzeć na sprawę zupełnie z innej strony.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna