Zdrowa pielęgnacja skóry maluszka jest dla każdego rodzica kwestią priorytetową. Wielu z nich zastanawia się jednak, jakiego kosmetyku powinni użyć dla swojego dziecka, a także w jakim momencie powinni go zastosować. Poniższy artykuł pomoże zrozumieć, na czym dokładnie polega dbałość o skórę maluszka, a także rozwieje wszelkie wątpliwości, dotyczące stosowania danych kosmetyków.
Najważniejsze kosmetyki dla maluchów: oliwka, kremy na odparzenia i zasypki dla dzieci
Najlepsze kosmetyki dla dzieci – jakie wybrać? Oliwka, kremy na odparzenia oraz zasypki dla dzieci to podstawa w kosmetyczce każdego rodzica. Są one dostępne w drogeriach oraz aptekach – także internetowych.
W aptece internetowej wapteka.pl oferowane kosmetyki dla dzieci są jednymi z najlepszych jakościowo, ponieważ zdrowie maluszka jest najistotniejszą kwestią.
Poniżej podpowiadamy, jak stosować dane kosmetyki.
Jak używać oliwki?
Oliwka jest bardzo uniwersalnym kosmetykiem, który można stosować na różne sposoby:
- W czasie kąpieli maluszka, wlewając ją do wanienki. Oliwka zmiękczy wtedy wodę i nawilży skórę dziecka. Podczas wlewania wody, wystarczy dodać kilka kropel oliwki. Przy wyborze tego sposobu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ podczas wyjmowania dziecka z kąpieli, jego skóra będzie bardzo śliska.
- Po kąpieli w celu natłuszczenia skóry; można ją nałożyć na suchą skórę, jednak lepszy efekt uzyskuje się po nałożeniu oliwki na mokre ciało dziecka, ponieważ pozwala to na zatrzymanie kilkukrotnie więcej wilgoci. Nałożenie pięciu kropel (w przypadku żelu – porcja wielkości orzecha laskowego) i wmasowanie w skórę maluszka będzie wystarczającym zabiegiem nawilżającym. Po nałożeniu oliwki nie należy posypywać skóry dziecka zasypką, ponieważ spowoduje to na jego ciele trudne do usunięcia grudki.
- Na ciemieniuchę – oliwka powoduje zmiękczenie łusek, co pozwala na prostsze ich usunięcie. Niewielką ilość należy wsmarować w skórę pokrytą ciemieniuchą na ok. 15 minut przed planowaną kąpielą; po tym czasie usunąć łuski i delikatnie umyć głowę maluszka szamponem.
- Do masażu – m.in. podczas kolki można wsmarować oliwkę w skórę brzuszka dziecka, co pozwoli na bezbolesny masaż (oliwka zmniejsza tarcie).
- Podczas mycia „na sucho” użycie oliwki pozwoli na usunięcie ze skóry malucha resztek zasypki, czy kremu na odparzenia, zgromadzonych w fałdach skórnych. Kilka kropelek oliwki wystarczy nałożyć na skórę dziecka i poprzecierać miejsca w okolicach ud oraz pupy malca.
Jak używać kremów na odparzenia?
Kremy na odparzenia stosuje się najczęściej, gdy u dziecka występują następujące zmiany: silne zaczerwienienie, krostki lub pęcherzyki, opuchlizna, drobne ranki czy gorąca skóra. Kremy na odparzenia dla niemowląt zawierają w swoim składzie tlenek cynku, tworzący na powierzchni skóry swego rodzaju barierę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych. Zapobiegają one również powstawaniu otarć na ciele dziecka. Istotną informacją jest to, że dziecku należy często zmieniać pieluszkę, aby w okolicach intymnych nie gromadziła się wilgoć.
W kremach na odparzenia stosuje się także bisabolol, allantoinę lub pantenol. Są to substancje mające działanie przeciwzapalne, łagodzące oraz antyseptyczne. Wpływa to na gładkość skóry dziecka, a także na brak podrażnień. Kremy na odparzenia należy delikatnie wsmarować w skórę dziecka, stosując się do wszystkich informacji, zawartych w ulotce.
Jak stosować zasypki dla dzieci?
Skóra malca jest bardzo wrażliwa na podrażnienia. Wilgoć zbierająca się w fałdach skórnych oraz w okolicach pachwin może szybko doprowadzić do wysypki lub zaczerwienienia. Na tego typu zmiany najbardziej narażony się okolice intymne maluszków, ponieważ mają stały kontakt z wilgocią (mocz, kał). Zasypka dla dzieci ma na celu zapobieganie wcześniej wymienionych objawów na skórze dziecka (również odparzeniom pieluszkowym).
Stosowanie zasypki dla dzieci powinno odbywać się po każdej zmianie pieluszki oraz po każdej kąpieli. Konieczne jest umycie i dokładne wysuszenie skóry maluszka. W przypadku, gdy maluch ma już podrażnienia, rodzic powinien do jego skóry delikatnie przykładać ręcznik, a nie pocierać.
Zasypkę można aplikować również po spacerze, czy zabawie, ponieważ podczas ruchu maluszki pocą się, a jak wcześniej wspomnieliśmy wilgoć powoduje otarcia w zagięciach. Przed nałożeniem preparatu konieczne jest usunięcie resztek wcześniej zastosowanego preparatu. Istotne jest, aby zasypka nie gromadziła się w fałdach skórnych. W przypadku higieny intymnej dziewczynek, najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie stosowania zasypki w okolicach ujścia pochwy oraz cewki moczowej.