Podwyższony kwas moczowy – czy jest się czego bać?

Kwas moczowy to organiczny związek chemiczny tworzący białe kryształy trudno rozpuszczalne w wodzie. W organizmie człowieka pojawia się jako końcowy produkt metabolizmu puryn pochodzących z pokarmu, syntezy własnej organizmu oraz stanowiących produkt rozpadu kwasów nukleinowych.

Około 75% jest wydalane z moczem. Około 25% jest rozkładane przez bakterie w przewodzie pokarmowym. W zdrowym organizmie stężenie kwasu moczowego nie przekracza 6,8 mg/dl dla mężczyzn i 6,0 mg/dl dla kobiet. Ze względu na słabą rozpuszczalność w wodzie w środowisku obojętnym i kwaśnym może odkładać się w stawach i nerkach.

Wzrost poziomu kwasu moczowego może być skutkiem nieodpowiedniej diety jako skutek uboczny stosowania leków moczopędnych lub barbituranów. Wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi łączy się z chorobami zaburzenia metabolizmu jak na przykład cukrzyca, miażdżyca. Przyczyną wzrostu poziomu kwasu moczowego może być też najprostsza i najbardziej naturalna dla człowieka dyscyplina sportu, czyli regularne bieganie. Zobacz: https://carolina.pl/biegasz-doswiadczasz-czestych-kontuzji-sprawdz-poziom-kwasu-moczowego/

Wpływ zdrowego trybu życia na poziom kwasu moczowego

Treningi wzmacniają kości, mięśnie, ścięgna i więzadła oraz dają przypływ energii. Wyzwalają endorfiny, hormony szczęścia, więc stymulują do kolejnych treningów i podejmowania kolejnych wyzwań. W każdym sporcie kontuzje stanowią jego nieodłączną część. Jeśli jednak kontuzje i urazy pojawiają się zbyt często to znaczy, że z naszym organizmem coś jest nie w porządku. Często urazy sygnalizują podwyższony poziom kwasu moczowego i związane z tym dalsze konsekwencje. U biegaczy wyższy poziom stężenia kwasu moczowego wynika z odwodnienia organizmu i mikro urazów mięśni w wyniku dłuższego wysiłku.

Kryształki kwasu moczowego odkładają się w tkankach miękkich, utrudniając ich gojenie i regenerację, a w dłuższym okresie mogą powodować przewlekły stan zapalny stawów, ścięgien, i innych tkanek. Charakterystyczne objawy kontuzji jak bolesność, obrzęk, wzrost temperatury i zaczerwienienie stawu ustępują zazwyczaj po dwóch tygodniach. Dla własnego dobra nie należy lekceważyć ww. objawów kontuzji i udać się do lekarza celem przeprowadzenia badań sprawdzających poziom kwasu moczowego.

Badania poziomu kwasu moczowego

Podstawowe badania poziomu kwasu moczowego wykonuje się z pobranej krwi. Wyniki nie zawsze są jednoznaczne. W wiodących centrach medycznych jak Carolina Medical Center dokładną diagnostykę wykonuje się w oparciu o mikroskopowe badanie płynu w świetle spolaryzowanym. Podczas punkcji, precyzyjnie, pod kontrolą USG pobrana zostaje próbka płynu z kontuzjowanego miejsca. Mniej precyzyjne, ale obrazujące zmiany w długim czasie wyniki, można otrzymać za pomocą monitora do domowego pomiaru stężenia kwasu moczowego (https://carolina.pl/medycyna-zywienia/pomiar-kwasu-moczowego/). Wyniki z dłuższego czasu pozwalają na weryfikację dotychczasowego stylu życia.

Wykrycie podwyższonego poziomu kwasu moczowego wiąże się niestety dla sportowca ze zmianą trybu życia i zmianą diety na ubogą w puryny, czyli związki białka, dietę wegetariańską. Odpowiednie nawodnienie organizmu, zalecane picie wody z cytryną. W razie braku efektów diety stosuje się leczenie farmakologiczne. Tylko pod kontrolą lekarza biegacz może prowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną i cieszyć się zdrowiem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna