Płaskostopie to częsta dolegliwość u małych pacjentów. Nieleczone płaskostopie może być przyczyną wielu problemów w wieku późniejszym, a nawet uniemożliwiać uprawianie określonych dyscyplin sportowych. Dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe dobranie metody leczenia. Co przynosi lepsze efekty: ćwiczenia, czy wkładki ortopedyczne?
Wkładki na płaskostopie
Wkładki ortopedyczne są najczęściej i najchętniej wybieraną metodą leczenia, gdyż nie wymagają wysiłku. Wystarczy włożyć je do butów, a stopa lepiej się układa. Dzięki temu zmniejszeniu ulegają ewentualne bóle i stopniowo powstają łuki. Jednak same wkładki nie wyleczą płaskostopia, a najlepsze efekty osiąga się poprzez połączenie stosowania wkładek i regularnych ćwiczeń. Ważne, aby odpowiednio dobrać wkładki, gdyż inną funkcję mają spełniać wkładki na płaskostopie poprzeczne niż na podłużne. Niezwykle ważne jest również, aby słuchać zaleceń, co do czasu noszenia wkładek. Zbyt krótkie stosowanie nie przyniesie pożądanych efektów, a zbyt długie może przeciążyć stopy. Warto również pamiętać, że wkładki na płaskostopie poprzeczne i podłużne są nieodpowiednie dla dzieci do 6. roku życia. To właśnie do tego czasu stopa malucha intensywnie się rozwija i zalecane jest jak najczęstsze chodzenie na bosaka lub w butach z miękką podeszwą. Natomiast wkładki ze względu na swą sztywną konstrukcje nie są zalecane, dopiero około 7. roku życia można je wprowadzić.
Szczególne znaczenie noszenie wkładek na płaskostopie ma u osób dorosłych, których stopa nie jest już tak plastyczna. Wkładki mogą zniwelować bóle nóg spowodowane długotrwałym chodzeniem lub staniem. Zmniejszają również obciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa, które ze względu na płaskostopie nie mają zapewnionej odpowiedniej amortyzacji. Wkładki skutecznie rozwiązują ten problem, podnoszą jakość życia pacjentów. Przed zakupem wkładek warto się skonsultować ze specjalistami z footwave.pl/wkladki-ortopedyczne/footwave-plaskostopie-poprzeczne
Ćwiczenia na płaskostopie
Podstawą leczenia wszystkich wad postawy, w tym również płaskostopia powinny być ćwiczenia rehabilitacyjne. W przypadku płaskostopia mają one za zadanie wzmocnienie mięśni i więzadeł stopy, w wyniku czego powstaje prawidłowe wysklepienie stopy. Bardzo ważne jest zaangażowanie i regularność, gdyż tylko codzienne wykonywanie ćwiczeń może przynieść poprawę. Co istotne, ćwiczenia mogą być wykonywane już od najmłodszych lat. Powinny być one dobrane indywidualnie przez rehabilitanta, fizjoterapeutę lub lekarza ortopedę.
Podsumowując, nie ma jednej idealnej metody leczenia płaskostopie, a najkorzystniejsze jest połączenie stosowania wkładek na płaskostopie i odpowiednich ćwiczeń. Dzięki temu jest szansa na uzyskanie znacznej poprawy, a nawet całkowite wyleczenie płaskostopia.