Odżywki do włosów – jak stosować i na jakie składniki zwrócić uwagę

Odżywka jest kosmetykiem, który znajdziemy w niemal każdej łazience. Pomaga zadbać o kondycję włosów i dostarcza im dobroczynnych składników. Czy jednak maksymalnie wykorzystujemy potencjał tego kosmetyku? Jak stosować odżywkę do włosów, aby przynosiła pasmom najwięcej korzyści? Jak dobrać kosmetyk dla siebie? Jakie substancje zawarte są w składach najlepszych produktów?

Jak prawidłowo stosować odżywkę do włosów?

Odżywka powinna być nakładana po myciu głowy na wilgotne, ale nie mokre i ociekające wodą włosy. Kosmetyk szybko spłynie z mocno zmoczonych pasm i nie zdąży zadziałać. Zanim nałoży się odżywkę, należy więc odcisnąć nadmiar wody w miękki ręcznik. Wystarczy niewielka ilość kosmetyku, aby dostarczyć włosom cennych składników. Za dużo odżywki mogłoby obciążyć pasma.

Kosmetyk najlepiej nakładać od długości za ucho do końcówek. Zaaplikowanie go u nasady sprawia, że włosy stają się przyklapnięte i mają mniejszą objętość. Odżywkę trzeba trzymać na pasmach przez czas zalecany przez producenta. Następnie należy dokładnie zmyć kosmetyk z włosów, używając letniej lub chłodnej wody, by zamknąć łuski włosowe.

Co jakiś czas warto zmieniać odżywkę, dostosowując rodzaj stosowanego kosmetyku do aktualnych potrzeb włosów. Na lato nadają się produkty z filtrami UV chroniącymi kosmyki przed negatywnym działaniem promieni słonecznych i matowieniem ich koloru. W składach letnich odżywek nie powinno też zabraknąć składników nawilżających. Na jesień i zimę odpowiednie będą kosmetyki wzmacniające i zapobiegające łamaniu się włosów.

Co powinno znaleźć się w składzie odżywki do włosów?

W składach odżywek lepiej unikać silikonów, SLS-ów, parabenów i innych sztucznych konserwantów, syntetycznych barwników i aromatów. Wspomniane substancje mogą pogarszać kondycję pasm i podrażniać skórę głowy. Pożądanymi składnikami odżywki do włosów są natomiast oleje roślinne, kompleksy witamin, naturalne masła, keratyna, ceramidy, aloes, roślinne ekstrakty, pantenol oraz proteiny. Ostatnie z substancji należy stosować ostrożnie w przypadku wysokoporowatych włosów.

Przeczytaj także:  Wypadające włosy - jak sobie z tym radzić?

Dobór odżywki do rodzaju włosów

Dla włosów suchych najlepsze będą intensywnie nawilżające odżywki. W ich składach powinny znaleźć się regenerujące masła i oleje roślinne, aloes czy pantenol. Włosy kręcone preferują odżywki lekkie, nadające się również do mycia głowy metodą OMO. Silikony mogą osłabiać skręt loków. Do włosów farbowanych najlepiej dobierać odżywki pomagające przedłużyć trwałość koloru, a do włosów zniszczonych produkty bogate w ceramidy, proteiny i oleje roślinne. Wskazówką przy doborze odżywki może być również porowatość włosów. Na rynku dostępne są specjalne produkty dla pasm nisko-, średnio- i wysokoporowatych. Dla pierwszego typu włosów odpowiednie okażą się kosmetyki nieobciążające, dla drugiego – niwelujące puszenie i plątanie, a dla trzeciego – intensywnie wzmacniające.

Odżywki do włosów działają nawilżająco, regenerująco, ochronnie i odżywczo. Pomagają w rozczesywaniu pasm i przeciwdziałają ich puszeniu. Dostępne są różne rodzaje odżywek, dlatego warto dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb swoich włosów. Ponadto trzeba szukać w ich składach substancji wspierających zachowanie dobrej kondycji i pięknego wyglądu pasm. Nie należy też zapominać o zasadach prawidłowego stosowania odżywek, aby czerpać z ich używania jak najwięcej korzyści.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna