Niewidoczny aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny to jedyna skuteczna metoda na leczenie wad zgryzu, które są nie tylko nie estetyczne, lecz również stanowią źródło licznych zaburzeń. Niestety aparaty ortodontyczny oparty na stalowym łuku nie wygląda najlepiej, może też sprawiać różne problemy, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jest jednak inna opcja — niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign, który jest łatwy w użyciu i pielęgnacji.

Nakładki Invisalign – co to jest i jak działa?

Przezroczyste nakładki prostujące zęby to aparaty ortodontyczne wykonane ze specjalnego, transparentnego tworzywa sztucznego. Jest to opatentowany materiał termoplastyczny, opracowany specjalnie to leczenie wad zgryzu.

Nakładki Invisalign nie posiadają żadnych elementów metalowych, łuków, klamer, zamków czy ligatury, które u wielu osób mogą powodować podrażnienia błony śluzowej. Pacjent otrzymuje zestaw nakładek, które łatwo samodzielnie zdejmować oraz nakładać. Odpowiednio dopasowane nakładki prostują zęby tak jak klasyczny aparat ortodontyczny.

Metoda ta umożliwia korygowanie różnych wad zgryzu, poprzez przesuwanie zębów, w ten sposób można leczyć między innymi:

  • diastemie, czyli przerwy między zębami,
  • przodozgryz,
  • tyłozgryz,
  • nierówno wyrastające pojedyncze zęby.

Jak wygląda leczenie metodą Invisalign?

Jak dokładnie wygląda leczenie z zastosowaniem przezroczystych nakładek prostujących zęby Invisalign? Na początku lekarz specjalista od systemu Invisalign przeprowadza dokładny wywiad. Omawiane są również efekty, jakie pacjent chce uzyskać w wyniku terapii. Następnie wykonywana jest diagnostyka rentgenowska – zdjęcie  panoramiczne oraz zdjęcie boczne czaszki. Kolejnym krokiem jest wykonanie dokładnych skanów wewnątrzustnych i opracowanie na ich podstawie modeli 3D. Zebrane materiały służą do opracowania dokładnego planu leczenia – zakres przesunięć zębowych, ilość potrzebnych nakładek i czasu trwania terapii. Przed rozpoczęciem leczenia przezroczystymi nakładkami prostującymi zęby, lekarz zleca przeprowadzenie niezbędnego leczenia dentystycznego oraz oczyszczenie zębów z kamienia.

Długość terapii jest zależna od stanu zgryzu i oczekiwanych efektów, zazwyczaj zajmuje od 12 do 18 miesięcy, ale może w niektórych przypadkach zostać wydłużona. Pierwsze efekty pacjent może jednak zaobserwować już po kilku pierwszych tygodniach. Nie wolno jednak w takiej sytuacji zaprzestać leczenia.

Przezroczyste nakładki muszą być zmieniane co kilka tygodni, dlatego pacjent otrzymuje cały ich zestaw. Czas noszenia nakładki jest dokładnie ustalany przez lekarza.

Jakie są zalety niewidocznego aparatu ortodontycznego?

Jedną z najbardziej oczywistych zalet nakładek Invisalign jest oczywiście fakt, że są niemal niewidoczne. Dzięki temu pomimo terapii nadal pozostaje ładny uśmiech, bez metalowych klamer. To jednak niejedyna ich zaleta.

Budowa nakładek i gładka powierzchnia nie drażnią błon śluzowych jamy ustnej. Nie ma również ryzyka, że dojdzie do poranienia, np. podczas leżenia, lub spania w niewłaściwej pozycji.

Nakładki  Invisalign można samodzielnie zdejmować i nakładać, dzięki temu łatwo i skutecznie dbać o higienę jamy ustnej oraz czystość nakładek.

Nakładki wymienia się samodzielnie, dzięki czemu można ograniczyć ilość wizyt u stomatologa. Dodatkowym ułatwieniem w stosowaniu nakładek jest specjalna aplikacja, która nie tylko odpowie na najczęściej zadawane pytania, a także będzie odmierzać czas do wymiany kolejnej nakładki.

Kto może korzystać z leczenia nakładkami Invisalign

Z niewidocznego aparatu ortodontycznego mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i nastolatkowie. Nakładki nastolatków posiadają niewielki niebieski punkt, dzięki któremu rodzice mogą sprawdzać, czy dziecko nosi nakładkę i jej nie zdejmuje.

Nakładki mogą być również stosowane przez osoby, które mają delikatne szkliwo, ponieważ nie ma stalowych elementów, które mogą powodować uszkodzenie szkliwa.

To również doskonała opcja dla osób, wykonujących zawód, w którym nie mogą korzystać z widocznego aparatu ortodontycznego. Dzięki przezroczystym nakładkom Invisalign mogą przejść terapię leczenia zgryzu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna