Nie wiesz, który ciśnieniomierz wybrać? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

Szeroka dostępność różnego rodzaju urządzeń medycznych sprawia, że chory może na bieżąco, w domowym zaciszu, monitorować swój stan zdrowia. Najlepszym tego przykładem jest ciśnieniomierz. To sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Pozwala podjąć natychmiastowe działania zaradcze w momencie zaburzeń nie tylko u osób z chorobami serca i układu krążenia, ale również wykryć ewentualne dysfunkcje organizmu pojawiające się wraz z wiekiem.

Funkcje i parametry ciśnieniomierza

Nowoczesne aparaty do pomiaru ciśnienia krwi to poręczne, wygodne i proste w obsłudze urządzenia, w których zazwyczaj wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, aby w mniej niż minutę odczytać na wyświetlaczu LCD trzy podstawowe pomiary:

  • ciśnienie skurczowe,
  • ciśnienie rozkurczowe,
  • puls (tętno).

Wyniki zostają zapamiętane oraz zapisane w pamięci ciśnieniomierza. Zależnie od wielkości wewnętrznej pamięci urządzenia może to być od 10 do nawet 100 ostatnich pomiarów. Wybrane modele posiadają dodatkowe funkcje, które dzięki zaawansowanym technologiom umożliwiają:

  • samodzielne wykonanie badania EKG,
  • identyfikację nieregularnego pulsu i arytmii,
  • wykrycie tachykardii oraz bradykardii,
  • wykrycie migotania przedsionków i przedwczesnych skurczów serca ,
  • kompatybilność urządzenia z telefonem, tabletem czy komputerem,
  • przesłanie wyników bezpośrednio do lekarza prowadzącego.

To niewielkie i proste początkowo urządzenie przeszło sporą ewolucję. Tak wszechstronne możliwości wykorzystania ciśnieniomierza sprawiają, iż nadzorowanie własnego zdrowia staje się obecnie coraz łatwiejsze i bardziej efektywne.

Rodzaje aparatów do mierzenia ciśnienia

Pierwszy aparat do pomiaru ciśnienia krwi pojawił się pod koniec XIX wieku pod nazwą sfigmomanometru. Początkowo stosowany tylko w gabinetach lekarskich, z czasem został przystosowany do indywidualnego użytku i  szybko się upowszechnił. Dzisiejsze aparaty do kontroli ciśnienia, ze względu na zastosowane w nich mechanizmy, dzieli się na:

  • ciśnieniomierze rtęciowe – dość duże i ciężkie, niewygodne do samodzielnego badania, ale bardzo precyzyjne i dlatego chętnie stosowane w gabinetach lekarskich,
  • ciśnieniomierze zegarowe – zwane sprężynowymi, cenione za precyzyjny pomiar zarówno przez lekarzy, jak i osoby indywidualne, jednak wymagają kalibracji i są trudne w obsłudze,
  • ciśnieniomierze elektroniczne – niewielkie, bardzo wygodne w użytkowaniu, obecnie już całkowicie zautomatyzowane, idealnie nadają się do samodzielnej, wstępnej diagnozy i codziennej kontroli podstawowych parametrów organizmu.
Przeczytaj także:  Nierafinowany Olej Kokosowy na włosy - właściwości, cena, zastosowanie

Do użytku domowego przeznaczone są właśnie urządzenia elektroniczne, wykorzystujące podczas pomiaru tzw. metodę oscylometryczną, której podstawą jest pulsujące falowanie tętnicy. Z uwagi na miejsce ciała, w którym dokonuje się badania, dostępne są ciśnieniomierze naramienne i ciśnieniomierze nadgarstkowe. Który z nich są lepszy? To zależy od tego, kto będzie ten aparat stosował.

Ciśnieniomierz na ramię czy nadgarstek?

Pomiar przy użyciu ciśnieniomierza naramiennego uznaje się za bardziej precyzyjny i wiarygodny niż wykonany na nadgarstku. Ten typ aparatu jest odpowiedni w zasadzie dla każdego – dla osób chorych, starszych, zmagających się na co dzień z nadciśnieniem lub nim zagrożonych oraz kobiet w ciąży. Ciśnieniomierz nadgarstkowy sprawdzi się dla osób młodszych, poniżej 40 roku życia, u których puls jest znacznie lepiej wyczuwalny w tym miejscu pomiaru, niż u starszych. Będzie doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników o mniejszej sprawności ruchowej lub cierpiących na dużą otyłość w okolicach ramion. Jest również niezastąpiony podczas podróży czy konieczności wykonywania pomiarów w pracy.

Oferta rynkowa dotycząca ciśnieniomierzy jest naprawdę bogata. Od prostych, niedrogich modeli naramiennych jak Gotze&Jensen BM 700, który świetnie nadaje się dla pary, ponieważ daje możliwość zapisu aż 90 pomiarów dla każdej osoby czy Esperanza ECB002 z regulowanym mankietem i automatycznym wyłącznikiem, aż po te bardziej zaawansowane. Jak na przykład Beurer BM 58 z dużym wyświetlaczem oraz czujnikiem ostrzegającym przed arytmią serca i specjalnym oprogramowaniem w zestawie lub nadgarstkowy Braun iCHECK 7 z szybkim, inteligentnym pomiarem bicia serca. Ciekawą propozycją są ciśnieniomierze Omron. Urządzenia tej marki to cała gama zróżnicowanych aparatów, ze sztandarowym, wielofunkcyjnym modelem EVOLV, który dokonuje pomiaru bez względu na umiejscowienie mankietu na ramieniu oraz umożliwia wszechstronne monitorowanie stanu zdrowia na smartfonie.

Przeczytaj także:  Utrzymuj pamięć w dobrej formie! Ćwicz i wspieraj swój umysł naturalnie

Ciśnieniomierz stał się bardzo ważnym narzędziem wspomagania diagnostyki związanej z funkcjonowaniem układu naczyniowego człowieka. Można powiedzieć, że to prywatny „strażnik” zdrowia, dlatego warto dobrze przemyśleć jego wybór. Dobry ciśnieniomierz musi być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb,czyli wieku, kondycji oraz stylu życia jego użytkownika. Powinien być również łatwy w obsłudze i dawać jak najbardziej miarodajne wyniki pomiarów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna